اخبار استانی

چین درباره خطر وقوع جنگ هسته‌ای هشدار داد

چین درباره خطر وقوع جنگ هسته‌ای هشدار داد

وزارت خارجه چین در واکنش به آماده‌باش نیرو‌های هسته‌ای روسیه گفت: همه کشور‌های هسته‌‎ای باید ایده امنیت جمعی را بپذیرند و ثبات و توازن راهبردی جهان را حفظ کنند.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، چین در واکنش به آماده‌باش نیرو‌های هسته‌ای راهبردی روسیه که از سوی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور اعلام شد، درباره خطرات جنگ هسته‌ای هشدار داد.

 پوتین در سخنرانی ۲۹ فوریه نسبت به خطر یک جنگ هسته‌ای در صورت اعزام نیرو‌های غربی به اوکراین هشدار داد و روی برخورداری روسیه از تسلیحاتی تأکید کرد که می‌توانند سرزمین دشمن را هدف بگیرند.

در پاسخ به اظهارات پوتین که واکنشی است به لاف «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره احتمال اعزام نیرو‌های غربی به اوکراین، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: در ژانویه ۲۰۲۲، رهبران پنج کشور هسته‌ای، در بیانیه‌ای مشترک، تأکید کردند که جنگ هسته‌ای برنده‌ای ندارد و هرگز نباید آغاز شود.

وی ادامه داد: چین بر این باور است که همه کشور‌های هسته‌ای باید ایده امنیت جمعی را بپذیرند و ثبات و توازن راهبردی جهان را حفظ کنند. در شرایط فعلی، طرفین باید به‌طور مشترک به دنبال تنش‌زدایی و کاهش خطرات راهبردی باشند.

سه روز پیش نیز، وزارت خارجه چین گفته بود، کشور‌هایی با بزرگ‌ترین زرادخانه‌های هسته‌ای باید درباره معاهده «پرهیز از شلیک اول» مذاکره کنند یا دست‌کم بیانیه‌ای سیاسی در این خصوص صادر کنند.

چین و هند تنها کشور‌هایی هستند که رسماً سیاست پرهیز از شلیک اول را اتخاذ کرده‌اند حال‌آنکه بزرگ‌ترین زرادخانه‌های هسته‌ای از آن روسیه و آمریکا است.

دکمه بازگشت به بالا