اقتصادی

آژانس بین‌المللی انرژی به مصرف نفت خوش بین‌تر شد

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با اشاره به بهبود چشم‌انداز آمریکا و کاهش قیمت نفت، پیش‌بینی خود از میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی آینده را با وجود کندی رشد اقتصادی، افزایش داد.

به گزارش اخبار ایران من، با وجود این بازبینی صعودی، هنوز فاصله قابل توجهی بین برآورد آژانس بین‌المللی انرژی که نماینده کشورهای صنعتی است و گروه تولیدکنندگان نفت اوپک در خصوص چشم انداز تقاضا در سال ۲۰۲۴ وجود دارد. این دو سازمان در سال‌های اخیر بر سر مسائلی مانند تقاضای بلندمدت و نیاز به سرمایه‌گذاری در ظرفیت جدید تولید، با یکدیگر درگیر شده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد که مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۲۴ به میزان ۱.۱ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد که نسبت به پیش‌بینی قبلی این آژانس، ۱۳۰ هزار بشکه در روز بیشتر است.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، این بازبینی، نشان دهنده چشم انداز بهبود یافته تولید ناخالص داخلی به خصوص چشم انداز اقتصاد آمریکا نسبت به گزارش ماه گذشته است. کاهش قیمت نفت به عنوان یک تقویت اضافی برای مصرف نفت عمل می‌کند.

با وجود این‌که تولیدکنندگان اوپک پلاس در نشست ۳۰ نوامبر، دور جدیدی از کاهش تولید را برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ اعلام کردند، قیمت نفت هفته جاری به پایین‌ترین حد خود در شش ماه اخیر نزول کرد و نزدیک به ۷۲ دلار در هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت روز پنجشنبه پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، بیش از یک دلار افزایش یافت و به بالای ۷۵ دلار در هر بشکه رسید.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان شده است: تمدید کاهش عرضه اوپک پلاس، کمک چندانی به افزایش قیمت‌ها نکرده و تولید بالاتر در سایر کشورها به عنوان یک مانع عمل کرده است. افزایش مداوم تولید و کندی رشد تقاضا، تلاش‌های تولیدکنندگان بزرگ را برای دفاع از سهم خود در بازار و حفظ قیمت‌های بالای نفت، پیچیده می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود که روز چهارشنبه منتشر شد، پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳ را در ۲.۴۶ میلیون بشکه در روز ثابت نگه داشت و انتظار دارد در سال ۲۰۲۴، تقاضا به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز رشد کند که نسبت به برآورد گزارش ماه گذشته این گروه، تغییری نکرده است.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا