اقتصادی

ایران و صربستان می‌توانند در مراودات تجاری نیازهای یکدیگر را برآورده کنند

اخبار ایران من/مرکزی کاردار سفارت صربستان در ایران گفت: ایران و صربستان محصولاتی دارند که در مراودات تجاری می‌توانند نیازهای یکدیگر را برآورده کنند.

دیان پریشیچ، امروز، اول آبان ماه در نشست با فعالین اقتصادی استان مرکزی اظهار کرد: این هیات تجاری مورد حمایت کامل سفارت‌های ایران در صربستان و صربستان در ایران است.

وی با بیان اینکه روابط ایران و صربستان، روابط دوستانه، سنتی و قدیمی است، گفت: ما امیدواریم حضور هیات بازرگانان صرب در استان مرکزی شرایط توسعه و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور را فراهم کند.

کاردار سفارت صربستان در ایران خاطرنشان کرد: ایران و صربستان محصولاتی دارند که در مراودات تجاری می‌توانند نیازهای یکدیگر را برآورده کنند. همچنین این دو کشور می‌توانند در حوزه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی مثل کشاورزی، انرژی و معادن همکاری‌های گسترده‌تری داشته باشند.

ناصر بیکی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز اظهار کرد: صربستان به عنوان یک کشور اروپایی اگرچه کشور کوچکی است ولی جمعیتی بالغ بر ۷ میلیون نفر دارد که بیانگر تراکم بالای جمعیت در این کشور است. نیاز یک کشور با تراکم بالا، بیشتر از نیاز یک کشور با جمعیت بالا ولی تراکم کمتر است.

ایران و صربستان می‌توانند در مراودات تجاری نیازهای یکدیگر را برآورده کنند

وی با بیان اینکه صربستان از نظر جغرافیایی جایگاه خاصی در اروپا دارد، گفت: اگر ما بتوانیم با این کشور مراودات تجاری داشته باشیم، می‌توانیم با همسایگان این کشور نیز مراودات تجاری داشته باشیم و این نشست می‌تواند نقطه عطفی در ‌مراودات تجاری باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی افزود: ما باید رفت و آمد خود را با کشورهای مختلف افزایش دهیم و اگر نمایندگان کشورها را به استان دعوت می‌کنیم توقعات و انتظاراتی داریم که امیدواریم برآورده شود.

وی در رابطه با صادرات کالا از ایران به صربستان گفت: در سال ۱۴۰۱ در سطح کشور ۱۹ میلیون و ۳۳۰ هزار دلار و در استان مرکزی ۶۹۰ هزار دلار صادرات انواع کالاها را به صربستان داشتیم.

بیکی با بیان اینکه امیدواریم میزان صادرات به صربستان بیشتر شود، اضافه کرد: در شش ماهه نخست امسال نیز در سطح کشور ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار و در استان مرکزی ۲۲۵ هزار دلار صادرات کالا به صربستان داشته‌ایم.

بیکی در رابطه با واردات کالا از صربستان به ایران نیز اظهار کرد: در سال گذشته در سطح کشور ۲ میلیون و ۵۹۰ هزار دلار و در شش ماهه نخست امسال نیز ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار دلار واردات داشتیم اما هیچ مقدار وارداتی از صربستان به استان مرکزی در سال گذشته و امسال نداشته‌ایم. 

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا