اقتصادی

تبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان به ۵ برابر افزایش یافت

وزیر نیرو گفت: حجم روابط ایران و کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان در گذشته کاهش یافته بود، اما با رویکرد دولت سیزدهم این روابط توسعه یافت و اکنون حجم تبادلات ایران و تاجیکستان به ۵ برابر رسیده است.

به گزارش اخبار ایران من، علی اکبر محرابیان امروز در حاشیه چهارمین نشست وزرای انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در دیدار با “دلیر جمعه” وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان با بیان اینکه حجم روابط دو کشور ایران و کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان در گذشته کاهش یافته بود، افزود: رئیس جمهور شهید خواستار توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه بودند و اعتقاد قابل توجهی به گسترش این روابط داشتند.

محرابیان با اشاره به اینکه روابط ایران و کشور تاجیکستان به میزان ۵ برابر افزایش یافته است اضافه کرد: اولین سفر رئیس جمهور شهید پس از انتخاب شدن به کشور تاجیکستان بود.

وی با دعوت از وزیر انرژی کشور تاجیکستان برای حضور در اجلاس آتی شورای حکام آب در تهران گفت: اجلاس مهم آب که چندی پیش در شهر دوشنبه برگزار شد بسیار موفق بود و لازم است نتایج آن پیگیری شود.

وزیر نیرو یادآور شد: همچنین موسسه تحقیقات آب ایران برای انتقال تجربیات خود به ویژه در خصوص مدیریت یخچال‌های در حال آب شدن در کشور تاجیکستان آمادگی دارد.

محرابیان با اشاره به فعال بودن شرکت‌های ایرانی در پیشبرد عملیات احداث سد راغون ابراز داشت: شرکت‌های فنی و مهندسی ایران با دارا بودن تجربه و دانش و نیز نیروهای مجرب چنانچه در کشور تاجیکستان حمایت شوند، می‌توانند در پیشبرد پروژه‌های مختلف آبی و برقی در این کشور حضور فعالی داشته باشند.

وی در ادامه به سابقه حضور شرکت فراب در کشور تاجیکستان اشاره کرد و گفت: شرکت فراب یکی از شرکت‌های موفق در صادرات خدمات فنی و مهندسی است و اخیرا به دنبال فعالیت این شرکت در کشور سریلانکا پروژه بزرگ اومااویا به بهره‌برداری رسید.

محرابیان بیان کرد: در ادامه این همکاری‌ها، شرکت فراب در کنار سایر شرکت‌های ایرانی در پیشبرد پروژه سد راغون می‌توانند حضور موثری داشته باشند.

وی همچنین با پیگیری مسائل و مشکلات شرکت‌های همکار در پروژه‌های آبی و برقی تاجیکستان بر حل این مسائل و مشکلات تاکید کرد.

در این دیدار همچنین”دلیر جمعه”با توجه به حضور میلیون‌ها نفر در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید ایران” سید ابراهیم رئیسی” تاکید کرد: آیت الله رئیسی شخصیت بزرگی بود که از دست دادن ایشان یک مصیبت بزرگ و مایه تاسف است.

وی با ارائه گزارشی درباره اجلاس مهم آبی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان افزود: آب شدن یخچال‌های طبیعی در تاجیکستان یکی از مسائل و دغدغه‌های مطرح شده در این کنفرانس بود.

وی در ادامه با بیان اینکه امنیت و رشد ایران با امنیت و رشد جهانی ارتباط مستقیم دارد، بر توسعه روابط دو کشور ایران و تاجیکستان تاکید کرد.

دلیرجمعه ادامه داد: کارشناسان ایران در موضوع مدیریت یخچال‌های طبیعی تجربه ارزشمندی دارند و بر این اساس کشور تاجیکستان از تداوم و توسعه همکاری با شرکت‌های ایرانی استقبال می‌کند.

دلیر جمعه با بیان اینکه در صدد افزایش سرعت پیشرفت سد راغون هستیم اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد پیشرفت برخی از بخش‌های سد راغون توسط شرکت‌های ایرانی صورت گرفته است و با توجه به اینکه شرکت‌های ایرانی در پیشبرد پروژه‌ها رقابت‌پذیر هستند بنابراین از حضور این شرکت‌ها در کشور تاجیکستان استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا