اقتصادیایران کسب و کار

تشخیص خرابی یخچال

در اکثر تیزرهای تلویزیونی، برای معرفی یخچال فریزر از فردی استفاده می‌شود که درب آن را باز کرده و بعد موهایش از سرما و باد یخ می‌زند، پس یکی از مهم‌ترین نکات سالم بودن این وسیله ، سرمای آن است.

لطفا قبل از اینکه دست به ابزار بشوید، عیب‌های احتمالی موجود در این وسیله را بخوانید و از ما به شما نصیحت، از یک متخصص استفاده کنید. ایراداتی که ممکن است در یک ی دستگاه پیش بیاید و خاطر مارا مکدر کند، شامل موارد زیر است. برای تعمیر یخچال بوش حتما از متخصصان کمک بگیرید.

بلایای طبیعی یخچال فریرز و راه‌های تشخیص آن  

این وسیله قلب آشپزخانه است. تمامی افراد خانه به آن ارادت خاصی دارند و اگر روزی مریض شود، ناراحتی او ناراحتی تمام افراد خانواده است. بروز مشکل در این وسیله ممکن است در هر قسمتی از آن ایجاد شود. نمایندگی بوش معتبرترین کمک ها را در اختیار شما قرار می دهد.

تست خرابی ترموستات یخچال | تست سالم بودن موتور یخچال

این قسمت‌ها می‌تواند از کوچکترین بخش شروع شده و به بزرگترین قسمت برسند. به یقین حل مشکل در مراحل ابتدایی علاوه بر اینکه آسان است ; هزینه کمی هم به ارمغان می‌آورد. اگر بخواهیم راحت‌تر بگوییم ، پیشگیری بهتر از درمان است.

 1. یخچال صدای تانک می‌دهد !! 

صدای این وسیله ، یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که برای آن می‌افتد. تا به حال به درد دل لوازم خانگی خود گوش داده‌اید؟

در این مرحله با 4 مشکل اصلی مواجهیم.

 1. معمولا فن اورپراتور این وسیله ، خشک و فرسوده می‌شود و دلیل اصلی آن عدم رسیدگی و سرویس نکردن دوره‌ای آن است. راه حل ساده برای این صدا، یک روغن‌کاری ساده است.
 2. برفک های داخل آن را خود را تمیز کنید. اصابت پره های فن به توده‌های برفکی اورپراتور، یکی از دلایلی است که باعث ایجاد صدا می‌شود. موتور فن کمپرسور را تمیز کنید!
 3. صدایی که از طریق افتادن یخ‌ها و یا شرشر آب در فرآیند یخ‌سازی ایجاد می‌شود.
 4. صدایی که می‌شنوید، قبل از روشن شدن آن هم می‌آید؟ این صدا کم کم دستگاه شمارا به سوی مرگ می‌برد، موتور نیم سوز شده است.

اگر تمام فعالیت‌های دستگاه شما به درستی انجام می‌شود و فقط صدا می‌دهد، نگران نباشید و برای ، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. احتمالا همه‌چیز طبیعی است.

 1. موتور یخچال فریزر بسیار داغ است.  

یکی از مشکلات رایج این وسیله ، داغ شدن بیش از حد موتور آن است ، البته یادتان باشد باید به رعایت فاصله آن تا دیوار دقت کنیم. بعضی وقت‌ها شدید شدن یک امر طبیعی نشانه مشکل است ، و داغ شدن بیش از حد موتور ، یکی از این نشانه‌هاست.

فهمیدن این مشکل بسیار ساده است ، اما لطفا اگر آن را تشخیص دادید ; به متخصص هم زنگ بزنید. بی توجهی نسبت به این اتفاق ، در کوتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. اما در صورت ادامه‌دار بودن و سوختن و ساختن این وسیله با این مشکل ، در بلند مدت باعث از بین رفتن آن می‌شود.

خودتان که می‌دانید ، سوختن موتور در هر وسیله‌ای ، هزینه سنگینی ایجاد می‌کند. معمولا داغ شدن موتور ، در هنگام مشکل در کمپرسور ، کندانسور و یا فن خنک کننده به وجود می‌آید.

 1. همه محیط یخچال فریزر برفکی است.  

برفک یکی از چیزهاییست که همیشه مایع دردسر است. باید آن را از برق بکشیم، صبر کنیم تا برفک‌ها آب بشود و در نهایت، برای تمیزی یک دریا اقدام کنیم. معمولا ایجاد برفک در یخچال فریزر باعث گرم‌شدن فضا و خرابی آن می‌شود.

دلیل تشکیل این هوای برفکی در این دستگاه بسیار ساده است. هوای گرم و مرطوب اطراف به هوای خنک این دستگاه وارد می‌شود و با وجود آمدن میعان ، روی لوله‌ها برف می‌آید. سفت و سخت شدن این برفک‌ها باعث یخ زدگی و ایجاد مشکل می شود.

راه حل تعمیر این وسیله در مرحله اول ، بسیار ساده است. با توجه به اینکه، این برفک در کدام قسمت ایجاد شده است، برای رفع آن اقدام می‌کنیم. معمولا اگر برفک، در قسمت درب این وسیله ایجاد شود ، ممکن است ایراد از واشر یا بست درب باشد. همچنین اگر این برفک‌ها به کل فضای درونی آن سرایت کرده باشند ممکن است از دمای پایین درون آن باشد. برای ریشه‌یابی برفک در هر قسمت ، از متخصص کمک بگیرید.

 1. اصلا خاموش نمی‌شود!   
 2. علت اینکه دستگاه خاموش نمی‌شود و به اصطلاح یکسره شده باشد، به احتمال زیاد ، از ترموستات آن است. در این مورد به دلیل بی وقفه کار نکردن این دستگاه ، به هزینه بالا و مصرف بیش از حد برق برمی‌خوریم.
 3. یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن این دستگاه ، وجود گرد و غبار در محیط خانه و اطراف فضای آن است.
 4. دمای دستگاه را در درجات پایین تنظیم نکنید. باعث کارکرد بالای کمپرسور و در نهایت خرابی آن و یخ زدن تمام مواد غذایی‌مان می‌شود.

اگر هیچ‌کدام از این موارد باعث رفع مشکل نشوند، جدا از اینکه برای تعمیر یخچال ال جی و سامسونگ  و … اقدام می‌کنیم، ممکن است مشکل در تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، ترموستات و … باشد.

 1. چه‌ کار کنم که روشن شود !  

روشن نشدن این دستگاه ، یکی از مشکلات بدی است که ممکن است اتفاق بیفتد! و بزرگترین نگرانی، در مورد آن این است که گوشت‌های داخل آن خراب می‌شوند. در اولین مرحله، از نبود برق و یا قطعی دوشاخه پریز مطمئن شوید. در غیر این صورت ، با متخصص تماس بگیرید. موارد زیر ، از مشکلاتی هستند که باعث روشن نشدن آن می‌شوند.

 1. فیوز برق را چک کرده‌اید؟ شاید مشکل از همین مراحل ساده باشد.
 2. برد کنترل الکترونیکی سالم است؟ برد الکترونیکی یکی از مواردی است، که وظیفه تنظیم و کنترل دما را بر عهده دارد. ممکن است اشکال در این مرحله باشد.
 3. دکمه کنترل دمای سرد انجام وظیفه می‌کند؟ این سوییچ کنترلر دمای سرد است و مثل پدرها کنترل به دست گرفته است و کار کردن کمپرسور و فن را چک می‌کند. تا زمانی که فن‌ها کار نکنند، دستگاه روشن نمی‌شود.
 4. دمای تنظیم شده با دمای داخل آن یکی نیست!  

این مورد ممکن است 4 علت مختلف داشته باشد و تعمیر آن ، به راحتی انجام شود.

 1. مطمئنید دستگاه را تازه به برق نزده‌اید؟
 2. ممکن است درب آن را برای مدت زیادی باز گذاشته باشید، حواستان باشد.
 3. غذای داغ در آن گذاشته‌اید. بهتر است این کار را انجام ندهید.
 4. دستگاه در زمان دیفراست است.

راه حل؟ 24 ساعت به آن زمان دهید.

 1. نه آب، نه یخ؟ مشکل از کجاست؟

در ساده‌ترین حالت، شیر آبی برای آب و تولید یخ وجود ندارد، یعنی چه؟ قطع شده است.

در حالت بعدی فیلتر آب قطع شده است، مشکلات قطعی آب و یخ معمولا در دستگاه‌های های ساید با ساید اتفاق افتاده و به طور مثال در و برندهای دیگر وجود دارد.

در سخت‌ترین حالت، دیسپنسر دستگاه قفل شده است و بهتر است از متخصص برای تعمیر این وسیله استفاده شود.

 1. درب یخچال فریزر باز می‌ماند

این مشکل دارای دو علت است که باید بررسی شود و شما می‌توانید با چشمانتان علت آن را متوجه شوید. فقط کافی است با دقت نگاه کنید.

 1. واشر درب تاب برداشته است ، همان اصطلاح مرسوم کوچه و بازار خودمان، در مورد بعضی افراد.
 2. درب یکی از قفسه‌ها یا یکی از محتویات داخل آن به درب فشار آورده مانع بسته شدن آن می‌شود.

راه حل؟ یک ژل که شامل مواد نفتی باشد، تهیه کرده و بر روی واشر بمالید.

برای مورد دوم، قفسه‌ها را جابه‌جا کنید.

نتیجه :

معمولا مشکلات پیش پا افتاده برای تعمیر یخچال فریزر را خودمان هم می‌توانیم انجام دهیم.

برای روشن نشدن دستگاه در گام اول، اگاهی اوقات متوجه می شوید که مشکلی در یخچال شما وجود دارد. شاید یخچال شما زیاد داغ می کند یا یا غذای داخل آن فاسد می شود. ممکن است ندانید که آیا لازم است با یک متخصص تماس بگیرید یا چیزی است که می توانید به راحتی خودتان آن را برطرف کنید. تشخیص خود مشکل می تواند تفاوت بین یک تعمیر سریع و یک تعمیر کار باشد. در خدمات به شما کمک می کنیم تا مشکلات یخچال خود را عیب یابی کنید.

قبل از اینکه دستگاه خود را از هم جدا کنید، یک دقیقه وقت بگذارید و مطمئن شوید که چیز واضحی مانند برق یا ترموستات نیست. یخچال خود را کمی عقب بکشید و مطمئن شوید که هنوز به دیوار وصل است. سپس، ترموستات یخچال خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به طور تصادفی روشن نشده است.

در نهایت، نگاه کنید تا ببینید آیا مواد غذایی یا جعبه‌هایی دریچه‌ها را مسدود می‌کنند، که می‌تواند مانع از گردش هوای سرد در سراسر یخچال شود. در دمای سبز می توانید خدمات را در سراسر اصفهان دریافت نمایید.

به صدای کمپرسور گوش دهید

کمپرسور جزء اصلی است که یخچال شما را کار می کند. بخار را به داخل کویل‌هایی که خارج از یخچال هستند فشار می‌دهد تا محتویات آن خنک شود. بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا مشکلی در کمپرسور پیش آمده این است که یخچال را کمی از دیوار بیرون بکشید و به دقت گوش دهید. هنگامی که یخچال شما به درستی کار می کند، متوجه خواهید شد که کمپرسور به طور منظم روشن و خاموش می شود. صدای زمزمه ضعیفی خواهد داشت.

اگر صدای روشن شدن را نمی شنوید، حدود نیم ساعت گوش دهید. اگر در این مدت آن را نشنیدید، ممکن است مشکل کمپرسور داشته باشید. اگر کمپرسور روشن و خاموش می شود اما یخچال سرد نیست، باز هم ممکن است مشکل داشته باشید. اگر کمپرسور شما دائماً بدون خاموش شدن کار می کند، باید بیشتر بررسی کنید.

فن اواپراتور را تست کنید

بعد از اینکه هر چیزی که به ذهن تان می رسید امتحان کردین که می توانست باعث گرم شدن یا کار نکردن یخچال شما شود رد کردید، باید به فکر راه حل دیگری باشید. یکی از قسمت هایی که هنگام خرابی یخچال باید به آن نگاه کنید فن اواپراتور است.

فن اواپراتور که در پشت دیواره فریزر قرار دارد، هوای سرد را در سرتاسر یخچال به گردش در می‌آورد و وقتی از کار افتاد، دما در سراسر دستگاه شروع به افزایش می‌کند. برای بررسی اینکه آیا هنوز کار می کند یا خیر، باید یخچال خود را در حالت عیب یاب قرار دهید. دفترچه راهنمای دستگاه خود را بیرون بیاورید و «حالت تشخیصی» را جستجو کنید.

احتمالاً به مجموعه ای از اقدامات تکراری مانند چرخاندن چندین بار سوئیچ نیاز دارد. در حالت عیب یاب، تست فن اواپراتور را اجرا کنید (راهنمای خود را در مورد نحوه انجام این کار بررسی کنید.) اگر فن در حین تست کار کند، به درستی کار می کند و نشان دهنده خرابی برد کنترل است.

اگر فن در طول تست کار نکند، فن اواپراتور باید توسط یک سرویس لوازم خانگی حرفه ای تعویض شود. اگر یخچال شما حالت عیب یاب ندارد، همچنان می توانید عملکرد آن را بررسی کنید. باید در قسمت فریزر قرار گیرد. اگر تیغه فن آزادانه با دست نمی چرخد، باید تعویض شود. موتور فن اواپراتور بسیار پر سر و صدا نیز نشان دهنده وجود مشکل است و باید تعویض شود.

اگر موتور شما اصلا کار نمی کند، از مولتی متر خود برای بررسی تداوم استفاده کنید. اگر تداومی نشان نداد، آن را تعویض کنید.

احتیاط: هنگام کار بر روی یخچال ابتدا ایمنی را رعایت کنید زیرا خطر شوک یا برق گرفتگی وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که آب روی زمین وجود ندارد، یخچال را از برق بکشید (مخصوصاً اگر در داخل دستگاه کار می کنید) و همیشه در حد تخصص خود کار کنید. هر زمان که احساس کردید فراتر از سطح مهارت خود کار می کنید، با یک تعمیرکار واجد شرایط تماس بگیرید.

 

دکمه بازگشت به بالا