اقتصادی

تولیدات صنعتی مالزی صعود کرد

شاخص تولید صنعتی مالزی (IPI) برای دو ماه اول سال جاری ۳.۷ درصد افزایش یافت، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲.۴ درصد بود.

به گزارش اخبار ایران من، اداره آمار مالزی اعلام کرد که شاخص تولید صنعتی مالزی در ماه فوریه نسبت به سال قبل ۳.۱ درصد افزایش یافت که به دلیل رشد تولید در بخش‌های معدن و برق افزایش یافت. این رشد اگرچه کمتر از ۴.۳ درصد در ژانویه بود، اما از ۱.۵ درصد پیش‌بینی شده گروهی از اقتصاددانان در نظرسنجی اخیر رویترز فراتر رفت.

گزارش نشان داد که تولید بخش معدن در ماه فوریه ۸.۱ درصد در سال افزایش یافت که بیشتر از رشد پنج درصدی سالانه در ژانویه بود که با رشد دو رقمی تولید گاز طبیعی و نفت خام تقویت شد. با این حال، بخش تولید در ماه فوریه رشد کندتری داشت که ۱.۲ درصد در مقایسه با رشد ۳.۷ درصدی در ژانویه بود. این امر به دلیل کاهش تولید منسوجات، محصولات چرم و کفش و همچنین موادغذایی و نوشیدنی‌ها کاهش یافته است. با این وجود، تولید مواد معدنی غیرفلزی، فلزات اساسی و محصولات فلزی و همچنین بخش تجهیزات حمل‌ونقل همچنان در حال گسترش است و رشد کندتر در بخش‌های دیگر را جبران می‌کند.

تولید بخش برق در ماه فوریه ۱۰.۹ درصد افزایش یافت که نسبت به رشد ۸.۳ درصدی در ماه قبل افزایش یافت و به دلیل افزایش تولید از بخش‌های معدن و تولیدی بود. تحلیلگران اظهار کردند که مالزی از بهبود مستمر اقتصاد جهانی که منجر به بهبود صادرات توسط اقتصادهای منطقه، بهبود اقتصاد چین می‌شود، سود خواهد برد.

بر اساس گزارش بیزینس، شاخص مدیران خرید مالزی از ۴۹ در ژانویه به ۴۹.۵ در فوریه بهبود یافت. اگرچه سفارشات جدید و سطوح تولید با سرعت کمتری رشد کردند اما بخش تولید این کشور به ثبات نزدیک‌تر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا