اقتصادی

ردپای گردشگری در اقتصاد غیرنفتی مصر

فعالیت بخش خصوصی غیرنفتی در مصر در ماه ژانویه برای سی و هشتمین ماه کاهش یافت زیرا فشار تورم و جنگ در غزه همچنان بر تقاضا تأثیر می‌گذارد.

به گزارش اخبار ایران من، یک نظرسنجی نشان داد که شرکت‌های غیرنفتی مصر در آغاز سال ۲۰۲۴ کاهش بیشتری در شرایط عملیاتی خود ثبت کردند زیرا درگیری‌های منطقه‌ای بر فعالیت‌های گردشگری تاثیر گذاشته و قیمت‌های بالا باعث تضعیف تقاضا شده است.

شاخص مدیران خرید جهانی برای مصر از ۴۸.۵ در دسامبر به ۴۸.۱ کاهش یافت و زیر آستانه ۵۰ باقی ماند. اس‌اندپی گلوبال اعلام کرد که کاهش مداوم با انقباضات قوی در تولید و سفارشات جدید در ماه ژانویه همزمان شد، با توجه به اینکه شواهدی مبنی بر اینکه قیمت‌های بالا به تضعیف تقاضای مشتریان ادامه داده است.

بر اساس گزارش آژانس ملی آمار مصر، CAPMAS، تورم مصرف‌کننده مصر از ۳۴.۶ درصد در نوامبر به ۳۳.۷ درصد سالانه در دسامبر کاهش یافت. دیوید اوون، اقتصاددان اس‌اندپی می‌گوید برخی از شرکت‌ها نشان دادند که درگیری رژیم صهیونیستی و غزه و تنش‌های ژئوپلیتیکی مرتبط با آن تأثیر منفی بر فعالیت گردشگری داشته است که می‌تواند منجر به بادهای مخالف بیشتر برای اقتصاد غیرنفتی در چند ماه آینده شود.

طبق گزارش رویترز، شاخص احساسات تجاری از ۵۵.۱ دسامبر به ۵۲.۱ کاهش یافت اما همچنان بالاتر از نوامبر و زمانی است که به ۵۰.۹ رسید.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا