اقتصادی

طرح ایجاد صنعت شهر جدید در خواف با زیرساخت‌های مناسب و با کیفیت اجرا می‌شود

اخبار ایران من/خراسان رضوی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح ایجاد صنعت شهر جدید در خواف با زیرساخت‌های مناسب و با کیفیت از سوی شرکت‌های صنعتی و معدنی اجرا می‌شود.

ارسلان مالکی امروز ۱۲ دی‌ماه در آیین آغاز عملیات اجرایی صنعت شهر جدید خواف، اظهار کرد: در شهرستان خواف با کمبود ساخت  مسکن مواجهیم.

وی گفت: طرح ایجاد صنعت شهر جدید در خواف با زیرساخت‌های مناسب و با کیفیت از سوی شرکت‌های صنعتی و معدنی اجرا می‌شود و در این راستا دولت زمین رایگان و تخفیف‌های مناسب ارائه نموده و همچنان حمایت خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مسکن یک نیاز اساسی است که همه آحاد جامعه با آن دست به گریبان هستند، ضرورت دخالت و مدیریت دولت در امر مسکن جامعه امری آشکار است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد درآمد خانوارها به مسکن اختصاص پیدا می‌کند، اگر دولت در این قضیه مداخله نکند دهک‌های پایین جامعه و اقشاری که درآمد پایین دارند قطعاً نمی‌توانند صاحب‌خانه شوند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: کشورهای در حال توسعه به دلیل رشد جمعیت شهرنشینی‌شان، برنامه‌ریزی مسکن را در رأس برنامه‌هایشان قرار داده و مداخله می‌کنند تا مردمشان به یک سرپناه و مسکن مناسب برسند.

وی عنوان کرد: در حوزه مسکن تقاضاهای بسیاری به دولت سیزدهم رسید، به طوری که در ثبت‌نام اولیه بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده ثبت‌نام کردند.

مالکی بیان کرد: با توجه به اینکه دولت نمی‌توانست در برابر این چالشی که مردم داشتند سکوت کند به همین دلیل با هم‌افزایی مجلس شورای اسلامی برای حل این چالش طرح بزرگ نهضت ملی مسکن متبلور شد و دولت با اینکه می‌دانست کار ساخت مسکن، سخت است اما برای اجرای آن اراده کرد.

وی افزود: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اتفاقات انقلابی رخ داد به طوری که ۳۸ هزار هکتار به محدوده‌های شهرهای کشور اضافه شد و تمام الحاقات با کار کارشناسی صورت گرفت، این اتفاق در حالی افتاد که در دولت‌های قبلی برای مسکن آنلاین فقط ۸۰۰۰ هکتار زمین  تأمین شده بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه تسهیلات ساخت مسکن از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش و سود تسهیلات از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافته است، افزود: رئیس جمهور در یکی از جلسات شورای مسکن دستور داد تا برای مسکن کارگران برنامه‌ریزی شود که در همین خصوص ایده صنعت شهرها ارائه و هم اینک در حال اجرا است.

وی بیان کرد: تاکنون برای ۱۱۰ هزار واحد مسکونی تأمین زمین صورت گرفته و سعی داریم تا پایان امسال این رقم را به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برسانیم.

۱۰ درصد مسکن ملی کشور در این استان اجرا می‌شود

استاندار خراسان رضوی نیز در این آیین با بیان اینکه ۱۰ درصد از مسکن ملی کشور در این استان اجرا می‌شود، گفت: مقدمات تأمین زمین و الزامات ساخت مسکن تا پایان آذرماه گذشته انجام شده و خود را مقید به انجام قول دولت می‌دانیم.

یعقوبعلی نظری افزود: کار ساخت ۱۱۸ هزار واحد مسکونی از فونداسیون تا تحویل در حال اجراست و هم‌اینک در آستانه مرحله دوم کار هستیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۸۰ درصد کارهای اجرایی و مشکلات اصلی را سپری کردیم و در این مرحله کار با سرعت بیشتری به پیش خواهد رفت، اظهار کرد: شهرستان خواف دارای ظرفیت‌هایی همچون معادن سنگ آهن، تونل بادی، ترانزیت و گردشگری است و ما کارهای این شهرستان را مبتنی بر ظرفیت‌های آن جلو می‌بریم که با بهره‌مندی از آن‌ها در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته است.

استاندار با بیان اینکه به زودی برای تأمین برق صنایع اولین نیروگاه بادی با ظرفیت ۲۰۰ مگاوات احداث می‌شود، افزود: خط آهن خواف تا هرات افغانستان توسعه پیدا کرده و ظرفیت ترانزیت حمل و نقل در کریدور شرق و غرب را دارد و حتی نگاه فراتری به این مسیر ریلی وجود دارد.

نظری گردشگری را از دیگر ظرفیت‌های خواف برشمرد و افزود: گردشگری خواف استعداد اقتصادی دارد و با فعال‌سازی ظرفیت‌ها و توسعه زیرساخت‌های راه، برق و آب می‌توان ظرفیت‌های اقتصادی خواف را گسترش داد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی در ادامه گفت: هرچند زمینی که برای مسکن آنلاین این استان استفاده شد ۲۸۵ هکتار بوده اما این عدد در طرح نهضت ملی مسکن به ۴۸۵۰ هکتار افزایش یافت و این مقایسه نشانگر آن است که تأمین زمین برای نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی ۱۷ برابر طرح‌های قبلی شده است.

وحید داعی افزود: ساخت ۳۹۱ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن خراسان رضوی قرار دارد که از این تعداد، ۱۹۵ هزار واحد حمایتی، ۵۶ هزار بازآفرینی، ۶۴ هزار واحد مسکونی روستایی و ۷۵ هزار واحد نیز خود مالک ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه برای بیش از ۱۲۵ هزار واحد تأمین زمین شده و ۹۵ هزار واحد نیز ثبت سامانه گردیده است، ادامه داد: واحدهای مسکونی در ۲۰۱ سایت برای ساخت واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده و خراسان رضوی رتبه اول را در آماده‌سازی سایت‌های ساخت واحدهای مسکونی را در سطح کشور دارد.

داعی افزود: در حوزه تسهیلات مسکن نیز ۸۶ هزار متقاضی وام مسکن به بانک‌ها معرفی شدند که ۴۷ هزار نفر نیز با بانک‌ها انعقاد قرارداد انجام دادند ضمن اینکه بانک‌های خصوصی در خراسان رضوی وارد میدان شدند و به متقاضیان، تسهیلات مسکن پرداخت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان نیز در سخنانی گفت: کار ساخت طرح صنعت شهر جدید در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار و برای ساخت ۲۰۰۰ واحد مسکونی برای کارکنان این شرکت از امروز آغاز می‌شود.

علی امرای یادآور شد: در این طرح امکانات رفاهی و هتلینگ پیش‌بینی شده و سعی در اجرای طرح با بهترین زیرساخت‌ها است.

همزمان با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در خواف کار آماده‌سازی ۲۸۰ هکتار برای نهضت ملی مسکن آغاز شد که ۱۱۰ هکتار مربوط به صنعت شهر جدید و ۱۷۰ هکتار نیز برای سایر متقاضیان نهضت ملی مسکن در این شهرستان خواهد بود.

شهرستان خواف با ۴ بخش، ۶ شهر، ۸۵ روستا، ۱۶۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در فاصله ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا