اقتصادی

عمره و اربعین در پیش است؛ هواپیماها را آماده کنید

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: سفرهای اربعین، عمره و حج در پیش است، شرکت‌های هواپیمایی داخلی خود را برای جابجایی زائران آماده کنند.

به گزارش اخبار ایران من، سیدعبدالفتاح نواب در آیین تکریم دست‌اندرکاران حج ۱۴۰۲ درحالی تلویحا به در پیش بودن سفر عمره اشاره کرد که چندی پیش گفته بود توافق درباره عمره با عربستان و ازسرگیری این سفر منتظر پاسخ شورای عالی امنیت ملی است که در این صورت، اعزام عمره بلافاصله پس از پایان حج تمتع آغاز خواهد شد. این سازمان هنوز درباره نتیجه برقراری عمره به صورت شفاف اظهارنظر نکرده است.

سفرهای عمره از سال ۱۳۹۵ پس از تعرض دو مامور فرودگاه به دو نوجوان ایرانی تعلیق شد. سازمان حج و زیارت برقراری عمره را مشروط کرده بود که از جمله آن‌ها بازگشایی نمایندگی‌های کنسولی و سفارتخانه ایران در عربستان بود. دفاتر دیپلماتک ایران نیز همزمان با حج ۱۴۰۲ پس از توافق دیپلماتیک ایران و عربستان باز شدند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در مراسم تکریم دست‌اندرکاران حج ۱۴۰۲که با حضور وزیر راه و شهرسازی، رییس سازمان حج و زیارت، رییس سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، همچنین اظهار کرد: ۱۷ وزارتخانه، سازمان و نهاد تلاش کردند تا امسال حج آبرومندانه‌ای برگزار شود.

نواب از تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای جابه‌جایی بیش از ۸۷ هزار حاجی ایرانی قدردانی کرد و گفت: در هیچ جای جهان نمی‌توان کسانی را پیدا کرد که با این امکانات کم و با تحریم‌های ظالمانه چند ساله بتوانند چنین هنر بزرگی بیافرینند.

 او افزود: یکی از ویژگی‌های حج امسال این بود که به منظور اعزام شمار بیشتری از زائران، تعداد خادمان حج در همه حوزه‌ها، از جمله سازمان هواپیمایی کاهش داده شد، ولی این کار مانع افت کیفیت و خدمات هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نشد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در همین زمینه از وزیر راه و شهرسازی خواست نوسازی صنعت هوایی کشور را با اولویت دنبال کند.

نواب گفت: خلبانان و کادر پروازی هواپیماهای ایران برای انجام موفق عملیات حج از جان خود مایه گذاشتند، ولی ما به نوسازی صنعت هوایی کشور نیاز داریم و شایسته است این کار در همین دولت انجام شود.

او همچنین بر ضرورت واقع‌بینی در برنامه‌ریزی‌ها برای پیشگیری و کاهش مشکلات تاکید کرد و افزود: اگر درعملیات برگشت حجاج، برنامه‌ریزی‌ها واقع بینانه‌تربود، با مشکلات کمتری مواجه می‌شدیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این زمینه به تأخیر ۳۶ ساعته یکی از پروازهای حامل حجاج استان فارس اشاره کرد و از وزیر راه و شهرسازی خواست به شیوه‌ای مناسب از مسافران این پرواز دلجویی شود و در ادامه بر اختصاص هواپیماهای پشتیبان برای پروازهای حج تاکید کرد.

نواب همچنین اظهار کرد: ما اگرچه با سیاست جدید وزارت راه و شهرسازی در تعطیل کردن پروازهای چارتری موافق هستیم و از آن دفاع می‌کنیم، اما معتقدیم در صورت احیای این برنامه، سازمان حج و زیارت که مسؤولیت جابجایی زائران را برعهده دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام اینگونه پروازها باشد و یا کف و سقفی برای قیمت‌های آن بگذارد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا