اقتصادی

پایش کیفیت آب با دستگاه ۷ سنسوره ایرانی

یکی از شرکت‌های فناور مستقر در دانشگاه علم و صنعت ایران سیستمی را در فاز نمونه اولیه ساخته که قادر به پایش ۷ عنصر است.

امیرحسین جلائیان از محققان این طرح در گفت‌وگو با اخبار ایران من، دستگاه ساخته شده در این شرکت را دستگاه CTD دانست و گفت: بر روی این دستگاه ۶ سنسور نصب شده که شامل سنسورهای PH، پروفیل، هدایت الکتریکی (conductivity)، دما، اکسیژن و شوری (Salinity) و ترکیبات آلی است.

وی کاربرد این دستگاه را پایش آب در سدها و یا اقیانوس‌ها دانست و اظهار کرد: این دستگاه بر روی سطح آب در عمق ۷۰ تا ۸۰ متری آب رهاسازی می‌شود و این پارامترها را در یک فایل اکسل به کاربر ارائه می‌دهد.

جلائیان با بیان اینکه کاربر از طریق اینترنت می‌تواند به این داده‌ها دسترسی داشته باشد، اظهار کرد: این دستگاه اپراتور را قادر به سنجش کیفیت آب می‌کند.

این محقق با بیان اینکه نمونه اولیه آن ساخته شده است، خاطر نشان کرد: این دستگاه مورد تست میدانی قرار گرفته است. این یکی از تست‌ها در سد کارون ۴ بوده است.

وی با بیان اینکه نمونه وارداتی این دستگاه در کشور موجود بوده است، یادآور شد: این دستگاه تاکنون ۴ سنسور بوده و ۷ سنسوره آن تاکنون در کشور موجود نبوده است.

به گفته جلائیان، این شرکت موفق به تولید نمونه این دستگاه با ۷ سنسور شده است.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا