اقتصادیایران کسب و کار

نحوه ترید طلا در فارکس

ترید طلا در فارکس؛ آموزش معامله طلا در فارکس

بشر از دیرباز برای طلا به خاطر درخشندگی و چکش خواری ذاتی آن، ارزش قائل بوده است. در حقیقت قدمت طلا به چیزی بالغ بر 2500 سال پیش و به خاورمیانه بر می گردد. جوامع ابتدایی در معاملات تجاری خود، از طلا استفاده می کردند. در حقیقت طلا به نوعی، قدیمی ترین نوع استفاده از پول است که هنوز هم در برخی جوامع به همین منظور استفاده می شود. سابقه طولانی طلا به عنوان کالایی ارزشمند و قابل ذخیره، علی رغم جنگ ها و بلایای طبیعی و ظهور و سقوط امپراتوری های بزرگ، باعث شده از طلا این کالای با ارزش به عنوان یک دارایی نهایی یا پناه گاهی امن، یاد شود.

گفته می شود تمایل و گرایش تجاری انسان ها به طلا، بزرگترین و بالاترین ویژگی ذاتی، نهادینه شده و ریشه دار در بشر بوده است. طلا یکی از پر معامله ترین موادهای خام در سرتاسر جهان و بدون شک مشهورترین کالاها از خانواده فلزات گرانبها، هم به خاطر دیرینه تاریخی و هم ارزش مالی آن است. نکاتی که در این مقاله ارزشمند قرار است با شما به اشتراک بگذاریم، به شرح زیر است:

ساختار طلا، ساختار بازار طلا، طلا جزو کدامیک از بازارها است؟ معامله طلا در فارکس چیست؟ آیا معامله طلا خوب است؟ عوامل تاثیرگذار روی قیمت طلا، روشهای مختلف سرمایه گذاری در طلا، چگونه می شود طلا را ترید کرد؟ ارتباط بین طلا و دلار امریکا، بهترین زمان معامله طلا، بهترین استراتژی برای معامله طلا و نتیجه گیری.

ساختار طلا

طلا یک عنصر جذاب است. طلا در بین عنصرها، یکی از کمترین واکنش ها را دارد و ثابت کرده که ساختار کریستالی آن، در فشارهای فوق العاده بالا پایدار است. طلا یک فلز نرم با چگالی بالا و نشان شیمیایی Au است. ارزش طلا به خاطر کمیاب بودن آن، تصفیه آسان، مقاومت در برابر زنگ زدگی و غیره است.

ساختار بازار طلا

علیرغم اهمیت تاریخی پولی طلا، بازار جهانی طلا که آزادانه کار می کند، دهه هاست که به بلوغ رسیده است. وقتی قیمت طلا توسط مقامات پولی در یک سطح از پیش تعیین شده حفظ می شد، بازار طلا بیشتر به عنوان یک مکانیسم توزیع عمل می کرد تا یک وسیله تعیین قیمت.

با این حال، نیروهای بازار در 15 مارس 1968، زمانی که یک بازار دو قیمتی برای طلا ایجاد شد، نقش محرک را بر عهده گرفتند. در آن زمان بانک های مرکزی از معامله طلا در بازار آزاد جدید خودداری کردند اما توافق کردند که در قیمت رسمی 35 دلار در هر اونس، طلا را بین خودشان معامله کنند.

با این حال زمانی که به طور رسمی تبدیل دلار امریکا به طلا در اوت 1971 به حالت تعلیق درآمد، بازار دو قیمته طلا به پایان رسید و این مسئله به طور موثری نقش محوری طلا را در سیستم پولی بین المللی، از بین برد. از آن زمان به بعد، یک بازار جهانی طلا مستقل به عنوان یک دارایی توسعه یافته که بطور شبانه روزی باز و با استفاده از طیف کاملی از ابزارهای کاغذی مشتق شده است، به وجود آمد.

در این بازار جدید، قیمت طلا بسیار نوسانی بود. به طوری که در ژانویه سال 1980 قیمت هر اونس طلای جهانی به 850 دلار رسید و تا فوریه 1985، به 285 دلار در هر اونس، افت کرد.

سرمایه گذاری روی طلا، یکی از پرکاربردترین معاملات در بازارهای مالی است. طلا در کنار فلزات گرانبهای دیگری همچون نقره یا پلاتینیوم، متعلق به بازار کالاها یا Commodities است. منظور از بازار کالا، مارکتی است که در آن خرید، فروش و مبادلات مواد اولیه و مواد خام صورت می گیرد.

بازار کالاها معمولا به دو دسته کالاهای سخت و کالاهای نرم تقسیم می شود. منظور از کالاهای سخت، کالاهای طبیعی است که باید استخراج شوند مثل: طلا، نفت و غیره. کالاهای نرم نیز، در واقع همان محصولات کشاورزی مثل: ذرت، گندم، قهوه، لوبیا، شکر، سویا و غیره است. این فلز زرد، به اشکال متفاوتی مثل: شمش طلا، سکه طلا، سهام های طلا و صندوق های سرمایه گذاری در مارکت های مالی معامله می شود.

معامله طلا یا Gold Trading در فارکس چیست؟

ترید کردن یا معامله طلا در فارکس، فرآیند خرید وفروش طلا برای کسب سود بیشتر است. همین طور که می دانید، بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان با حجم معاملات روزانه بالغ بر 7 میلیارد دلار است. شما در بازار فارکس قادر خواهید بود تا کالاها، مخصوصا طلا را نیز، معامله کنید.

فارکس بازاری 24 ساعته، با نقدینگی بسیار بالا و دو طرفه است. این بدین معنی است که شما، هم می توانید در آن دست به خرید بزنید و هم دارایی مورد نظرتان را بفروشید.

شما این کار را فقط می توانید از طریق بروکر یا کارگزارتان انجام دهید. کارگزار شما برای شما یک پلتفرم معاملاتی مهیا می کند و شما فقط از این طریق و با باز کردن یک حساب، می توانید دارایی مورد علاقه تان را ترید کنید.

یکی از این دارایی ها یا کالاهای ارزشمند، طلا است. پس از انجام مراحل ذکر شده، شما می توانید طلا را به صورت های مختلفی مثل آتی، آپشن، صندوق های قابل معامله در بورس یا خرید از طریق نرخ لحظه ای، انجام دهید. (البته فراموش نکنید طلا را می توان به صورت فیزیکی در غالب شمش، سکه و یا غیره نیز خرید کرد. اما این مسئله گران تر، دارای کمسیون بیشتر، مالیات فروش و هزینه های نگهداری بالاتری است و مسائل امنیتی بیشتری می طلبد. اما هدف ما در این مقاله، آشنا کردن شما با نحوه ترید کردن طلا در بازارهای مالی است.)

فراموش نکنید در روش معامله طلا از طریق یک بروکر در فارکس، شما طلای فیزیکی را لمس نخواهید کرد و درست مثل دیگر تجارت ارزهای بین المللی فارکس، معاملات شما بدون حضور فیزیکی و خارج از بورس یا اصطلاحا Over The Counter است.

آیا معامله طلا خوب است؟

پاسخ به این سوال کمی دشوار است. اجازه دهید برای روشن تر شدن موضوع، سوالات دیگری را مطرح کنیم. آیا به نظر شما سرمایه گذاری در بازار اوراق قرضه سودآور است؟ آیا ترید کردن در بازار فارکس می تواند سرمایه شما را افزایش دهد؟ بازار سهام، ارزهای دیجیتال، املاک و غیره چطور است؟

پاسخ به تمام این سوالات، نیازمند فاکتورهای بیشماری چون، شناخت از خود، داشتن آگاهی از بازار مربوطه، میزان ریسکی که حاضر هستید بکنید، میزان صبور بودن شما در هر معامله، اینکه در چه بازه زمانی مایلید بازگشت سرمایه داشته باشید و خیلی چیزهای دیگر است.

در کل برای ترید کردن طلا و به سود رسیدن، شما باید آگاهی کاملی نسبت به بازار کالاها داشته باشید. تحلیل تکنیکال در فارکس، فاندامنتال فارکس و روانشناسی بازار فارکس را بدانید. همچنین مطالعه ای درباره ارتباط طلا با بازارهای دیگر و اقتصاد کلان نیز، داشته باشید.

فراموش نکنید که طلا یک دارایی و سرمایه گذاری امن، مخصوصا در زمان های بحرانی محسوب می شود. بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری، برای بیمه کردن سرمایه تان در مقابل نواسانات و بحران های موجود، خرید طلا را در پورتفوی شما پیشنهاد می دهند.

قیمت طلا را یکی از بنیادی ترین موضوهات علم اقتصاد؛ یعنی عرضه و تقاضا، درست مثل خیلی از دارایی های قابل معامله دیگر، مشخص می کند. این موضوع بدین معنی است که اگر عرضه طلا در بازار زیاد شود و تقاضای متناسب با آن وجود نداشته باشد، قیمت طلا کاهش پیدا خواهد کرد. حال اگر تقاضای طلا بدون اینکه افزایشی در عرضه صورت گرفته باشد زیاد شود، قیمت طلا افزایش پیدا خواهد کرد.

حال به فاکتورهای کلیدی دیگری که روی قیمت طلا تاثیر می گذارند، می پردازیم.

1- ناآرامی های سیاسی و اقتصادی

طلا یک دارایی امن محسوب می شود بدین معنا که در زمانهای بحران و ناآرامی، سرمایه گذاران از طلا به عنوان پوششی در مقابل تورم، استفاده می کنند. شهرت طلا به عنوان یک پناهگاه امن، ناشی از استفاده سنتی آن به عنوان ذخیره کالایی با ارزش و با ثبات در طول زمان، اثبات شده است. وقتی که تورم افزایش پیدا می کند، سرمایه گذاران به جای دارایی های پرریسک تر، ترجیح می دهند طلا خریداری کنند. همین مسئله باعث افزایش قیمت طلا می شود.

2- است

بیشتر تقاضا برای طلا، از سمت جواهرفروشان، سرمایه گذاران و استفاده در تکنولوژی و کالاهای الکترونیکی است. تقاضای دائم و متفاوت برای طلا، به این معنی است که مارکت تقریبا با ثبات است. به عنوان مثال، زمان هایی که ناآرامی های اقتصادی ممکن است تقاضا را از سمت جواهر فروشان و کالاهای الکترونیکی کاهش دهند، جریان های سرمایه گذاری، باعث جلوگیری نوسانات شدید قیمت طلا می شود.

3- اکتشافات جدید

موجودی و عرضه طلا، بی نهایت است. مثلا به طور ناگهانی می شنویم که در نقطه ای از دنیا، اکتشافات جدیدی از طلا شکل گرفته است. در حال حاضر، بیش از 75% از عرضه طلا توسط معادن صورت می گیرد. در نتیجه هر گونه اکتشاف جدید طلا، موجودی طلا را بالاتر می برد و در کوتاه مدت روی قیمت ها اثر می گذارد. دومین منبع بزرگ عرضه طلا، بازیافت از طریق تکنولوژی و جواهر فروشی ها است.

4- دلار امریکا و سیاست های پولی بانک های مرکزی

از آنجا که قیمت طلا به دلار امریکا محاسبه می شود، هرگونه نوسان در قیمت دلار، جذابیت طلا را برای سرمایه گذاری بیشتر و یا کمتر، می کند. نکته دیگر، تصمیمات مهم بانک های مرکزی جهان، مخصوصا فدرال رزرو ایالات متحده امریکا درباره نرخهای بهره است. به عنوان مثال، نرخ بهره بالاتر، باعث کاهش قیمت طلا و برعکس نرخهای بهره پایین تر، باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد.

روشهای مختلف سرمایه گذاری در طلا

روشهای متفاوتی برای ترید کردن طلا وجود دارد که شما می توانید آنها را مطالعه کنید، درباره آنها تحقیق کنید و سپس با توجه به تیپ شخصیتی معاملاتی خود و نکات مهم روانشناسی خاص خودتان، به آنها ورود کنید.

یکی از روشهای سنتی و ابتدایی سرمایه گذاری روی طلا، روش فیزیکی است. این دسته از معامله گران طلا، از طریق خریدن شمش ها یا سکه های طلا و یا خرید آن از جواهر فروشی ها، اقدام به سرمایه گذاری روی طلا می کنند.

روش دیگر سرمایه گذاری روی طلا، خرید اوراق بهادار با پشتیبانی طلا می باشد. در این روش، شما به طور غیر مستقیم روی طلا سرمایه گذاری می کنید. در حقیقت این روش، ترکیبی از منفعت شمش های طلای فیزیکی و نقدینگی سنتی مارکت اوراق بهادار است.

صندوق های مبادله ای طلا (ETF) یک صندوق سرمایه گذاری است که دقیقا مانند سهام، در بورس اوراق بهادار معامله می شود. فراموش نکنید که این نوع سرمایه گذاری با سهام های ETF، فرق می کنند. طلای ETF، یک محصول مشتقه مالی است که دقیقا قیمت لحظه ای طلا را دنبال می کند.

روش سومی که شما می توانید از آن طریق روی طلا سرمایه گذاری کنید، سهام های معدنی طلا می باشد. در این روش هم شما به طور مستقیم روی طلا سرمایه گذاری نمی کنید بلکه روی شرکتهای معدنی طلا، سرمایه گذاری می کنید.

روش چهارم، صندوق های سرمایه گذاری مشترک طلا هستند. این نوع سرمایه گذاری مناسب افرادی است که دوست دارند روی طلای فیزیکی سرمایه گذاری کنند ولی هنوز هم تمایل به این مسئله دارند که در معرض ریسک این فلز گرانبها، قرار بگیرند.

روش پنجم، سرمایه گذاری روی طلاهای آتی و آپشن است. این نوع سرمایه گذاری روی طلا، یک روش کوتاه مدت درباره قیمت طلا می باشد. این روش، اندکی پیچیده است و با سرمایه گذاری روی طلای فیزیکی، کاملا متفاوت است.

روش آخری که قصد داریم به شما معرفی کنیم، سرمایه گذاری روی قیمت لحظه ای طلا یا همان  Gold Spot Trading است که به آن ترید کردن طلا از طریق یک بروکر هم گفته می شود. در این نوع سرمایه گذاری که در قسمت چگونه می شود طلا را ترید کرد به آن کامل تر می پردازیم، سرمایه گذار قیمت لحظه ای طلا را خرید و فروش می کند. در حقیقت بازار لحظه ای طلا، یک بازار آنلاین است که شما از طریق یک نرم افزار، شروع به معامله طلا می کنید.

چگونه می شود طلا را ترید کرد؟

ترید کردن طلا کار بسیار ساده ای است. شما می توانید با انجام نکات زیر، شروع به ترید کردن طلا بکنید.

1- یک حساب معاملاتی با یک بروکر معتبر باز کنید و مبلغ کافی برای معامله در آن واریز کنید. فراموش نکنید که حتما قبل از واریز پول، مطمئن شوید که بروکر شما، طلا را برای معامله در اختیار شما قرار خواهد داد. اگر در انتخاب بروکر مشکل دارید،

2- مشخص کنید که از کدام روش می خواهید طلا را ترید کنید. (آتی، آپشن، مارکت لحظه ای و یا سهام های مرتبط با طلا که مثل سهام در بازار سهام هستند.)

3- موارد تکنیکالی، فاندامنتالی، روانشناسی بازار و رفتار قیمت را تحلیل کنید.

4- قوانین مدیریت ریسک را لحاظ کنید.

5- به شما تبریک می گوییم حال، شما می توانید اولین پوزیشن تان را باز کنید.

ارتباط بین طلا و دلار امریکا

امروزه در حالی که دولت ها تمایل به ذخیره این فلز زرد دارند، هیچ کس از آن برای پس انداز پول کاغذی خود، استفاده نمی کند. طلا معمولا، جایگزینی برای دلار ایالات متحده امریکا می باشد. در نتیجه، رابطه ای بین دلار امریکا و طلا وجود دارد. به این ترتیب که نواسانات دلار امریکا، روی قیمت طلا تاثیر مستقیمی می گذارد.

در حالیکه ارتباط بین ارزش دلار امریکا و طلا بسیار مهم است، ولی همان طور که جلوتر گفته شد، دلار تنها فاکتوری نیست که روی این فلز گرانبها، اثر می گذارد. اغلب، قیمت طلا و دلار به خاطر احساسات سرمایه گذاران و فاکتورهای اقتصادی، مخالف یکدیگر حرکت می کنند. ولی هیچ رابطه رسمی بین آنها وجود ندارد.

به عنوان مثال، با افزایش قدرت دلار امریکا، طلا ریزش می کند و با کاهش قدرت دلار، طلا قوی تر شده و افزایش پیدا می کند.

بهترین زمان معامله طلا در فارکس

با توجه به اینکه سرمایه گذاران متفاوت و با استراتژی های مختلفی در بازارهای مالی وجود دارند، پاسخ به این سوال دشوار است. از آنجا که کسی نمی داند شما یک سرمایه گذار کوتاه مدت یا بلند مدت هستید یا اینکه استراتژی شما در معاملات چیست پس نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد که بهترین زمان معامله طلا در فارکس چه زمانی است؟

پیدا کردن بهترین زمان برای معامله یکی از مواردیست که معامله‌گر مبتدی را به معامله‌گر حرفه ای تبدیل می‌کند. یافتن بهترین زمان برای ترید طلا (جفت ارز XAU/USD) یکی از ضروریت های بازار فارکس است. از بهترین زمان ها برای ترید طلا می‌توان به جلسات تجاری آمریکا، توکیو ژاپن و لندن انگلستان اشاره کرد که بخش اعظمی از تراکنش های مالی در این بازار از این جلسات منشا می‌‎گیرد. لازم به ذکر است که در زمان برگزاری این جلسات، حجم تراکنش‌های مالی افزایش می‌یابد. پس می‌توان نتیجه گیری کرد که بهترین زمان برای ترید طلا، در زمان برگزاری این جلسات است.

در روزها و ساعت هایی که این جلسات باهم برگزار می‌شوند، بازارهای مالی نقدشوندگی بسیار بالایی دارند؛ این بدین معناست که حرکت بازار برای تقویت روند قیمت طلا می‌باشد. جالب است بدانید که نزدیک به هشتاد درصد از گردش معاملات روزانه جفت ارز XAU/USD معمولا در ساعات بازار ایالات متحده و انگلستان رخ می‌دهد. به بیان دیگر بهترین زمان برای ترید طلا بین ساعت ۱۳ و ۱۷ به وقت گرینویچ است.

Gold time بعدی، ساعت ۷ الی ۱۷ به وقت گرینویچ است. چراکه در این ساعت نوسانات بیشتر میشود و احتمال کسب سود در این بازار افزایش می‌یابد. ولی به طور کلی برخی معامله گران طلا بر این باورند که قیمت طلا با فصل های مختلف سال میلادی، بالا یا پایین می رود. آنها اصطلاحا به این نوع استراتژی، معامله طلای فصلی می گویند. این نوع معامله، قسمتی از تحلیل فاندامنتالی طلا محسوب می شود. لطفا به تصویر زیر دقت کنید.

با سرد شدن هوا و آغاز فصل زمستان، قیمت گاز طبیعی افزایش پیدا می کند. به دنبال این افزایش، قیمت طلا هم بالا می رود. کسی دلیل منطقی آن را نمی داند و این مسئله، فقط به صورت تجربی در بازارهای مالی و از طرف برخی معامله گران مشاهده شده است. ولی از نقطه نظر فاندامنتالی، زمانهایی که بانک های مرکزی بزرگ جهان مثل فدرال رزرو ایالات متحده، قصد افزایش نرخهای بهره را دارند، قیمت طلا افت می کند. تاریخ معاملات طلا نشان داده، هر زمان که تورم افزایش پیدا می کند، بحران های اقتصادی پدید می آیند و یا نرخهای بهره منفی می شوند، طلا هم تمایل به بالا رفتن دارد.

بهترین استراتژی برای ترید طلا

پاسخ به این سوال نیز، بستگی به فاکتورهای متفاوتی دارد. اگر شما طلا را از طریق یک بروکر اسکالپ می کنید، استراتژی شما باید متناسب با معاملات زیر یک ساعت باشد. اگر مایلید طلا را از یک روز تا یک هفته نگه دارید، باز استراتژی شما فرق خواهد کرد. چنانچه تریدر بلند مدت طلا هستید، باید دنبال استراتژی های بلند مدت طلا که اثبات شده هستند، بگردید.

ما در این قسمت دو تا از بهترین استراتژی های بسیار کارآمد بازار را به شما معرفی خواهیم کرد. اسم این استراتژی ها، استراتژی ورود در شکست ها و استراتژی معامله روند می باشد. این دو استراتژی، بهترین استراتژی های ثابت شده در بازار می باشند. ولی اگر شما یک تریدر حرفه ای باشید، به احتمال زیاد می دانید که هیچ معامله گری فقط با یک فاکتور، وارد ترید نمی شود.

فاکتورهای زیادی است که شما قبل از ورود به مارکت، باید تمام آنها را در نظر بگیرید. منظور از استراتژی شکست، ورود به معامله پس از شکست یک سطح مقاومت یا حمایت بسیار قوی است و منظور از استراتژی معامله روند، پیدا کردن یک روند بسیار قوی و ورود در جهت همان روند است.

بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس آموزش کامل

معامله طلا در فارکس یکی از محبوب ترین و پول ساز ترین روش ها است که معامله گران بی شماری در سراسر جهان به ترید آن می پردازند، اگر شما آموزش فارکس را به پایان رسانده اید و قصد دارید استارت ترید طلا در بازار ارز خارجی فارکس را بزنید می خواهید از ابتدا به ویژگی ها و شرایط طلا در این بازار آشنا شوید و به خوبی از پس معاملات سود ده بر آیید پس تا پایان این مطلب بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس همراه ما باشید!

اهمیت طلا در جهان

طلا برای مدت طولانی توسط جوامع در سراسر جهان به دلیل درخشش ذاتی و چکش خواری آن مورد توجه قرار گرفته است. امروزه، معامله‌گران طلا (XAU/USD) را ارزشمند می‌دانند، زیرا اغلب به عنوان یک دارایی امن نهایی در نظر گرفته می‌شود، که معمولاً از تلاطم بازار عبور می‌کند و ارزش خود را در دوره‌های عدم اطمینان بازار حفظ می‌کند. معامله گران همچنین از طلا برای محافظت در برابر تورم و تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خود استفاده می کنند زیرا طلا اغلب نسبت به سایر دارایی ها به محرک های بازار واکنش متفاوتی نشان می دهد.

طلا در شرایط نوسانی بازار و همچنین در دوره های رکود یا اخبار اثر گذار فاندامنتال می تواند پناه امنی در برابر کال مارجین شدن حساب یا ضرر کردن شما در فارکس باشد چرا که طلا به دلایل متعددی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت اثر خنثی و رو به رشدی در بازار به صورت کلی دارد و با تقریب خوبی نسبت به اتفاقات هولناک بازار بیمه است!

نماد طلا در متاتریدر XAU

در بازار فارکس، طلا نوعی ارز محسوب می شود. کد و نماد پذیرفته شده بین المللی برای طلا در فارکس، تریدینگ ویو، متاتریدر ۴ و … XAU است که نمادی است که تحت استاندارد ارز ISO 4217 برای نشان دادن یک اونس تروی طلا استفاده می شود. این دارایی به عنوان یک دارایی “پناهگاه امن” در جهان شناخته می شود که انتظار می رود ارزش خود را در زمان نوسانات و عدم اطمینان اقتصادی حفظ و حتی افزایش دهد.

عدد جفت طلا/دلار یا همان XAU/USD به معامله‌گر می‌گوید که برای خرید یک اونس طلا (ارز پایه) به چند دلار آمریکا (ارز مظنه) نیاز است. اهمین دلار آمریکا در تعیین ارزش طلا بدان جهت است که ایالات متحده کشوری است که بزرگترین ذخایر طلا در جهان را در اختیار دارد.

نکات تاثیرگذار بر بهترین استراتژی معامله طلا

در ادامه به ترتیب دو موردی که بزرگترین اثرگذاری بر نرخ طلا را در جهان امروز دارند برای شما تبیین می کنیم: نرخ بهره و ارزش دلار آمریکا یا به تعبیر دیگر قدرت اقتصاد آمریکا.شما با توجه به اثر و پیوستگی این دو عامل در تقویم اخبار فارکس میتوانید راه خود را برای یافتن بهترین سیگنال های خرید و فروش طلا در فارکس هموار کنید!

اثر نرخ بهره در ارزش طلا

از نظر تاریخی، یکی از قابل اعتماد ترین عوامل تعیین کننده قیمت طلا، سطح نرخ بهره واقعی یا نرخ بهره کمتر از تورم بوده است. زمانی که نرخ های بهره واقعی پایین است، جایگزین های سرمایه گذاری مانند پول نقد و اوراق قرضه تمایل دارند بازدهی کم یا منفی را ارائه دهند و سرمایه گذاران را به دنبال راه های جایگزین برای محافظت از ارزش ثروت خود سوق می دهند.

از سوی دیگر، زمانی که نرخ‌های بهره واقعی بالا هستند، بازدهی قوی در پول نقد و اوراق قرضه امکان‌ پذیر است و جذابیت نگهداری طلا یا همان فلز زرد با کاربردهای صنعتی کم کاهش می‌یابد. یکی از راه‌های آسان برای مشاهده نرخ‌های بهره واقعی در ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان، نگاهی به بازده اوراق بهادار محافظت شده از تورم خزانه داری یا TIPS است.

اثر ارزش دلار آمریکا بر استراتژی معامله طلا

یکی از بزرگترین موارد اختلاف برای معامله گران طلا، همبستگی واقعی بین طلا و دلار آمریکا است. از آنجایی که طلا بر اساس دلار آمریکا قیمت گذاری می شود، منطقی است که فرض کنیم این دو دارایی دارای همبستگی معکوس هستند، به این معنی که ارزش طلا و دلار برعکس یکدیگر حرکت می کنند.

متأسفانه، این دیدگاه بیش از حد ساده از همبستگی در همه موارد صادق نیست. دوره‌ های استرس مالی می‌تواند باعث افزایش ارزش دلار و افزایش سریع قیمت و ارزش طلا شود. این مورد معمولاً به این دلیل است که معامله‌ گران هم طلا و هم دلار آمریکا را به عنوان دارایی امن در این دوره‌های عدم اطمینان خریداری میکنند پس هم ارزش دلار نسبت به سایر ارز ها هم ارزش طلا نسبت به ارزش دلار افزایش خواهد یافت.

مرجع مورد استفاده:

https://itsca-brokers.com/forex/forex-training/

سعید محمدی

سعید محمدی یکی از مشاوران مالی و مدیران وبسایت ایتسکا است که همزمان به عوان مشاور با سازمان های غیر انتفاعی نیز فعالیت میکند. در حال حاضر، مدیریت وبسایت ایتسکا، حقیقت سنجی محتوا در وبسایت های مالی و همچنین آموزش های خصوصی در خصوص بازار های مالی، از فعالیت های اصلی سعید است.
دکمه بازگشت به بالا