بین الملل

اولیانوف: صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام فقط شرایط را بدتر می‌کند

به گزارش اخبار ایران من به نقل از اخبار ایران من، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با توجه به آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فردا(دوشنبه)، در پیامی گفت: جلسه ماه ژوئن شورای حکام آژانس فردا آغاز خواهد شد. به نظر نمی‌رسد که بی‌سروصدا برگزار شود.

با توجه به مطرح شدن موضوع تنظیم پیش‌نویس‌‎ قطعنامه‌ای ضدایرانی از سوی دیپلمات‌های اروپایی شورای حکام در برخی گزارش‌های رسانه‌ای، اولیانوف در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ممکن است قطعنامه‌ای ضد ایرانی ارائه شود. امیدواریم که این اتفاق نیفتد. چنین قطعنامه‌ای، به خودی خود، نمی‌تواند دربر دارنده نتایج مثبتی باشد اما می‌تواند به طور جدی شرایط را بدتر کند.

هفته گذشته، خبرگزاری رویترز گزارش داد که سه دیپلمات اروپایی خبر داده‌اند انگلیس، فرانسه و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران در آستانه نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بین اعضای این نهاد توزیع کرده‌اند.

آن‌ها گفتند، به نظر می‌رسد که سه کشور اروپایی عضو برجام قصد دارند به رغم مخالفت آمریکا، متحد خود، اقدامات خود را به پیش ببرند.

رویترز پیشتر خبر داده بود آمریکا و سه کشور اروپایی درباره اینکه آیا با ایران راه تقابل را پیش بگیرند، دچار اختلاف شده‌اند.

واشنگتن بیم آن را دارد که صدور چنین قطعنامه‌ای ممکن است باعث افزایش تنش در منطقه شود و در آستانه انتخابات ماه آبان ماه آمریکا، برای ساکن کاخ سفید دردسر ساز شود.

آخرین بار، غربی‌ها در آبان ماه ۱۴۰۱ علیه ایران قطعنامه‌ای صادر کردند تا تهران را به همکاری بیشتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وادار کنند اما این قطعنامه با واکنش تندی مواجه شد و ایران برای اولین بار غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خود در سایت فردو را کلید زد.

غربی‌ها مدعی هستند ایران هدف معتبر غیرنظامی برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی ندارد اما تهران تاکید کرده فعالیت‌های هسته‌ای آن کاملا صلح‌آمیز است.

مطالبات این کشورها از ایران نیز فراپادمانی و حتی گاهی فرابرجامی است. این کشورها انتظار دارند در حالی که آمریکا از برجام خارج شده و خودشان به تعهداتشان عمل نمی‌کنند، ایران یک‌جانبه تعهداتش ذیل برجام را اجرا کند و اگر اجرا نکند، باید با قطعنامه و تحریم، تنبیه شود.

ایران بارها اعلام کرده گام‌های جبرانی هسته‌ای، ذیل برجام بوده و در صورت بازگشت طرف‌های مقابل به توافق، برگشت‌پذیر است.

ایران همچنین تهدید کرده هرگونه صدور قطعنامه در شورای حکام واکنش جدی و حتمی از طرف تهران را در پی خواهد داشت.

310310

دکمه بازگشت به بالا