بلینکن: به حفظ امنیت اسرائیل پایبند هستیم/ برای کاهش تنش در منطقه همکاری می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد این کشور به حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و همچنین کاهش تنش در منطقه پایبند است.

به گزارش اخبار ایران من، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت: ما در گروه هفت از زمان جنگ غزه در هفتم اکتبر بر تلاش‌ها برای کاهش تنش در منطقه متمرکز بوده‌ایم. ما در هیچ عملیات هجومی علیه ایران شرکت نکردیم. ما به حمایت از اسرائیل برای دفاع از خودش و همچنین کاهش تنش در منطقه پایبند هستیم. تلاش می‌کنیم تا اسرائیل بتواند از خودش دفاع کند.

به نقل از الجزیره، بلینکن در اظهاراتی علیه ایران گفت: ما ایران و اسرائیل را به کاهش تنش دعوت می‌کنیم. اولویت ما کاهش تنش است و خواهان خویشتن‌داری هستیم. ما به مجازات ایران به دلیل فعالیت‌های این کشور که ثبات را برهم می‌زند، پایبند هستیم و حمله اخیر بی سابقه ایران علیه اسرائیل را محکوم می‌کنیم. گروه هفت تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال خواهد کرد. ما به همکاری با شرکایمان برای کاهش تنش در منطقه ادامه می‌دهیم.

وزیر امور خارجه آمریکا هم‌چنین در واکنش به حادثه اصفهان از پاسخ به اینکه آیا تل‌آویو در مورد آن با واشنگتن هماهنگ کرده است، خودداری کرد، اما گفت که واشنگتن در هیچ عملیات تهاجمی درگیر نشده است.

وی گفت: من نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم، جز این که بگویم ایالات متحده در هیچ عملیات تهاجمی درگیر نشده است. آنچه ما روی آن متمرکز شده‌ایم، آنچه G7 روی آن متمرکز شده است … این است که کار ما برای کاهش تنش‌ها است.

بلینکن هم‌چنین گفت: ما خواهان حمایت از تلاش‌های انسانی در غزه و توزیع بهتر کمک‌ها و تحقق آتش‌بس هستیم.

بلینکن مدعی شد: حماس تنها طرفی است که مانع آتش‌بس می‌شود. حماس خواهان نابودی اسرائیل است و ما می‌خواهیم عدم تکرار عملیات هفت اکتبر را تضمین کنیم.

وی تأکید کرد: ما از عملیات گسترده نظامی در رفح حمایت نمی‌کنیم. هرگونه عملیات نظامی در رفح با وجود غیرنظامیان تبعات خطرناکی خواهد داشت. چند هفته است که با اسرائیل مذاکراتی درباره رفح داریم. ما به تشکیل کشور فلسطین از طریق دیپلماسی پایبند هستیم و برای تشکیل چنین کشوری با ضمانت‌های امنیتی برای اسرائیل تلاش می‌کنیم. خواهان آینده‌ای در منطقه هستیم که اسرائیل در آن نقش داشته باشد و مسئله فلسطین حل شود. زمان مناسب برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین هنوز نیامده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا