بین الملل

خاطرت جالب یک پرسپولیسی از دربی: مهاجم استقلال حرف بدی زد با سر زدم توی صورتش/پروین گفت تیم باخته دنبال ساندویچ هستی؟!

خاطرت جالب یک پرسپولیسی از دربی: مهاجم استقلال حرف بدی زد با سر زدم توی صورتش پروین گفت تیم باخته دنبال ساندویچ هستی؟!

پیشکسوت پرسپولیس خاطرات جالبی را از دربی‌های تیمش با استقلال به یاد دارد.

مرتضی فنونی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص اینکه چه خاطراتی از ۱۵ دربی که در آنها بازی کرده به یاد دارد، اظهار کرد: سه خاطره جالب دارم. اولی خرداد ۱۳۶۲ در دربی ۳۳، نیمه اول را با گل نادر میراحمدیان یک بر صفر بردیم. برای نیمه دوم زودتر به زمین رفتیم، چون روحیه بهتری داشتیم. قبل از شروع بازی مرحوم اسماعیل زرافشان که عکاسی می‌کرد از من خواست تا عکس تک نفره بگیرد. بعد به من گفت برادرم مهدی را که در استقلال بازی می‌کرد صدا کنم تا عکس دو نفره بگیرد و یکی از بهترین عکس‌های ما را گرفت.  

وی ادامه داد: بعد از گرفتن عکس به مهدی گفتم جان مادرمان بگو نتیجه بازی چند چند تمام می‌شود. مهدی گفت اول تو بگو، من هم گفتم یک گل زدیم، یکی دیگر هم می‌زنیم و ۲ بر صفر برنده می‌شویم. مهدی گفت ما ۲ گل می‌زنیم و ۲ بر یک می‌بریم. حرفش درست از آب درآمد. روی دو توپ کاشته عباس سرخاب و صمد مرفاوی گل زدند تا بازنده شویم.  

خاطرت جالب یک پرسپولیس به دربی: مهاجم استقلال حرف بدی زد با سر زدم توی سرش/پروین گفت تیم باخته دنبال ساندویچ هستی؟!

با سر به صورت سرخاب کوبیدم

پیشکسوت تیم پرسپولیس افزود: دربی ۳۷ که خرداد سال ۱۳۷۱ برگزار شد را یک بر صفر به استقلال باختیم که اگر اشتباه نکنم صمد مرفاوی گل استقلال را زد. در آن بازی عباس سرخاب حرف نامربوطی زد. من هم حرکت ناشایستی کردم و با سر به صورت او کوبیدم. در آن بازی خیلی خوب بازی کردیم ولی خط دفاعی استقلال خوب دفاع کرد و احمدرضا عابدزاده هم موقعیت‌های مسجل گلزنی را از ما گرفت. کریم باوی، فرشاد پیوس و ناصر محمدخانی در خط آتش ما بودند و هر چه توپ زدند، عابدزاده و مدافعان استقلال نگذاشتند گل شود. تماشاگران ما حاضر نمی‌شدند از ورزشگاه آزادی خارج شوند، چون حق تیم شان را برد می‌دانستند. در طول فصل نهایتاً دو شکست داشتیم و در رختکن تمامی بازیکنان ناراحت بودند. برای بازیکنان تیم هواداران موز و ساندویچ تهیه کرده و به تدارکات داده بودند. ولی کسی دست به غذاها نمی‌زد، چون دمغ بودیم و افسوس می‌خوردیم که بازی را نبردیم.  

پزشک استقلال زخم سرخاب را درمان می‌کرد

وی ادامه داد: بعد از بازیکنان علی پروین وارد رختکن شد. چیزی نگفت ولی چشمانش کاسه خون بود. بعد از ۲۰ دقیقه گفتم علی آقا موز‌ها و ساندویچ‌ها خراب نشود. گفت تیم باخته و لازم نیست به خوردنی‌ها دست بزنیم. ۱۰ دقیقه بعد به من گفت برای چی توی صورت بچه مردم زدی؟ گفتم به من ناسزا گفت. علی پروین گفت نباید می‌زدی، برو رختکن استقلال و عذرخواهی کن. گفتم هنوز تماشاگران در ورزشگاه هستند و من را ببینند ناراحتی‌شان را سر من خالی می‌کنند. گفت نه، چون خوب بازی کردی با تو کار ندارند. علی آقا درست می‌گفت، در مسیرم تا رختکن استقلال اتفاقاً سرزنش خیلی کم بود و بیشتر گفتند عیب ندارد، همه تلاشت را کردی تا تیم ببرد. رختکن استقلال عروسی بود و شاد بودند. بالاخره برده بودند. مرحوم منصور پورحیدری گفت اینجا آمده‌ای چه کار؟ گفتم علی آقا دستور دادند بیایم و عذرخواهی کنم. سرخاب روی زمین دراز کشیده بود و پزشک تیم داشت زخم بینی‌اش را پانسمان می‌کرد. او را بوسیدم و او هم بابت حرفی که زده بود معذرت خواهی کرد.

آخرین دربی را حجازی باخت

فنونی‌زاده یادآور شد: سومین خاطره به دربی ۲۸ در خرداد ۱۳۶۵ برمی‌گردد. در آن بازی استقلال را ۳ بر صفر بردیم. دروازه‌بان مرحوم ناصر حجازی بود. ناصر محمدخانی در آن بازی نمایشی بی‌نظیر داشت. گل زد و گل ساخت. اشتباه نکنم دو گل هم شاهرخ بیانی زد. ولی بهترین بازیکن محمدخانی بود. بعد از آن بازی سرمربی استقلال عذر سه مدافع تیمش را خواست. رضا رجبی، حمید فرزام نیا و اصغر حاجیلو را از استقلال خارج کرد و فقط شاهین بیانی را نگه داشت. آخرین بازی مرحوم حجازی در دربی هم بود. محمدخانی و دیگر بازیکنان پرسپولیس کاری کردیم که چهار بازیکن مطرح آن زمان استقلال برای مدتی یا کامل در این تیم نباشند. البته فصل بعد حاجیلو و فرزام نیا یک یا هر دو دربی را بودند.  

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا