بین الملل

لاپید: نتانیاهو بنیانگذار «فرهنگ دروغ» است

رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در انتقاد از نخست‌وزیر این رژیم او را بنیانگذار «فرهنگ دروغ» دانست و تاکید کرد: به میزان کافی سرباز اسرائیلی برای درگیری‌های شمال نداریم و اگر دولت حریدی‌ها را به خدمت نگیرد، حق دادن دستورات دیگری را به نیروهای ذخیره ندارد.

به گزارش اخبار ایران من، رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از «یائیر لاپید» رئیس اپوزیسیون این رژیم اعلام کردند، اگر «اسرائیل» جوانان حریدی را به خدمت سربازی نگیرد، حق صدور اوامر دیگری را به نیروهای ذخیره ندارد.

در ابتدای نشست روز دوشنبه فراکسیون «آینده‌ای وجود دارد» که در آن به بحث داغ «سربازگیری حریدی‌ها» در پی جنگ علیه غزه پرداخته شد، لاپید با اشاره به تهدید اخیر «اسحاق یوسف»، خاخام ارشد یهودیان شرقی (سفاردیم) رژیم صهیونیستی در این رابطه که گفته بود «در صورتی که حریدی‌ها ملزم به رفتن به خدمت سربازی شوند، به خارج می‌روم»، گفت: «اسرائیل» در صورتی که جوانان حریدی را جذب نکند، حق ندارد برای نیروهای ذخیره که در سال جاری ۷۰، ۹۰ و ۱۲۰ روز خدمت کردند، دستورات دیگری صادر کند.

لاپید در واکنش به تهدید اسحاق یوسف گفت: آیا کسی در خارج به آنها آنچه ما در اینجا به آنها می‌دهیم، خواهد داد؟ آیا در آنجا هرگز وظایفی وجود نخواهد داشت؟

رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در ادامه به انتقاد از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم پرداخت و تاکید کرد: او حریدی‌ها را فریب خواهد داد و سعی خواهد کرد خطوط کلی را به عنوان راه‌حلی ارائه کند، در حالی که راه‌حل نیست.

او همچنین نتانیاهو را در پی دادن وعده‌هایی به یهودیان حریدی درباره افزایش بودجه اختصاصی‌شان و پرداخت غرامت‌های زیرمیزی به ‌آنها در صورتی که دادگاه عالی دادگستری آنها را از بودجه‌شان محروم کند، بنیانگذار فرهنگ دروغ خواند.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که بنی گانتس، عضو کابینه جنگ رژیم صهیونیستی نیز از این انتقادها در امان نماند و لاپید درباره طرحی که او ارائه کرده، گفت، «هیچ حریدی به این طرح ملحق نخواهد شد و ما نمی‌توانیم به فریب دادن خودمان ادامه دهیم.»

لاپید درباره مسایل متعددی در ارتش رژیم صهیونیستی گفت که به حداکثر ظرفیت خود رسیده است.

او افزود: در غزه به اندازه کافی سرباز وجود ندارد و همینطور کرانه باختری به نیرو نیاز دارد و اگر در شمال (فلسطین اشغالی) برخوردهایی به وجود بیاید، در آنجا به اندازه کافی سرباز برای ورود به درگیری‌ها وجود نخواهد داشت، ارتش کوچک و چالش‌ها بزرگ هستند.

رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی پیش از این نیز در انتقاد از اظهارات خاخام ارشد یهودیان شرقی در این رژیم گفته بود، «اظهارات یوسف در واقع لکه ننگ و توهین به سربازان ارتش است که برای حمایت از اسرائیل، جان خود را به خطر می‌اندازند، خاخام در واقع یک کارمند است، از دولت حقوق می‌گیرد و نمی‌تواند آن را تهدید کند، او حتی یک سکه هم از اسرائیل دریافت نخواهد کرد.»

اسحاق یوسف پیشتر در اعتراض به بررسی قانون خدمت سربازی، ضمن تهدید به کوچ دسته‌جمعی از اراضی اشغالی گفته بود «قبیله لیفی از ارتش معاف است و تحت هیچ شرایطی به خدمت گرفته نخواهد شد، اگر ما را مجبور به رفتن به ارتش کنند، بلیت خریداری خواهیم کرد و دسته‌جمعی به خارج خواهیم رفت.»

این اظهارات اسحاق یوسف نشان‌دهنده خشم حاکم بر محافل یهودیان تندرو در پی افزایش فشارها برای لغو سیاست معافیت فراگیر دانشجویان مدارس دینی از خدمت نظامی بود.

روز یکشنبه در جریان اعتراضات حریدی‌ها به قانون خدمت در ارتش، دوباره درگیری‌هایی میان نیروهایی از پلیس رژیم صهیونیستی و تظاهرکنندگان حریدی شکل گرفت.  

حریدی‌های معترض شعار «می‌میریم اما سربازی نمی‌رویم» سردادند و پلیس تلاش کرد با زور منطقه را از معترضان خالی کند، ویدیوهایی از درگیری‌ها میان دو طرف در رسانه‌های مختلف منتشر شدند.

این اعتراضات در پی ابلاغیه مشاور حقوقی کابینه رژیم صهیونیستی به دادگاه عالی این رژیم آغاز شد که به آن اعلام کرد از یکم آوریل ۲۰۲۴ هیچگونه مبنای قانونی برای جلوگیری از جذب حریدی‌ها در ارتش وجود ندارد.

موضوع مشارکت حریدی‌ها در ارتش رژیم صهیونیستی از حساس‌ترین مباحث در محافل این رژیم است که تنشی را ایجاد کرده و سکولارها با معافیت آنها از خدمت در ارتش و دریافت مزایایی بیشتر از سایرین، مخالف هستند.

حریدی‌ها مدت‌ها است در اراضی اشغالی از خدمت در ارتش معاف هستند، آنها ادغام خود با سکولارها را تهدیدی برای هویت دینی و تداوم حیات جامعه خود می‌دانند.

انتهای پیام

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا