بین الملل

هشدار یک رسانه چینی درباره حضور زلنسکی در نشست امنیتی شانگری-لا

به گزارش روزنامه گلوبال تایمز، حضور زلنسکی در اجلاس امنیتی شانگری-لا در سنگاپور، شبیه تلاش غرب برای کشاندن کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه به بحران اوکراین است.

به گزارش اخبار ایران من، روزنامه گلوبال تایمز همچنین نوشت، کشورهای آسیایی باید مراقب باشند و از «تله تقابل» که اوکراین به رهبری ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور این کشور در آن گرفتار شده است، اجتناب کنند.

این روزنامه همچنین با تاکید بر اینکه کشورهای آسیایی نباید گرفتار چنین تله‌ای شوند، نوشت: «ناظران گفتند که مشارکت زلنسکی در نشست امنیتی شانگری-لا بیشتر شبیه تلاش غرب برای مشارکت دادن کشورهای آسیایی در بحران اوکراین است. آنها گفتند که کشورهای آسیایی باید اوکراین را به عنوان یک داستان هشدار دهنده ببینند.»

«کوی هنگ»، محقق موسسه ملی چین برای تبادلات بین‌المللی و همکاری قضایی سازمان شانگهای مستقر در شانگهای، خاطرنشان کرد: «این نشست قرار است کنفرانسی باشد که چین و ایالات متحده و همچنین سایر کشورهای آسیا و اقیانوسیه در آن شرکت کنند و به دنبال اجماع میان نظامیان خود برای جلوگیری از درگیری در منطقه هستند.»

ژنرال «هی لی»، معاون سابق آکادمی علوم نظامی ارتش چین، خاطرنشان کرد که حضور رئیس‌جمهور اوکراین در گفت‌وگوی شانگری-لا اولین بار در تاریخ این مجمع است.

وی یادآور شد که پکن علاقه ای به درگیری روسیه و اوکراین ندارد و به آتش بس زودهنگام امیدوار است.

وی با اشاره به غیرقابل قبول بودن اقدامات مقامات برخی کشورها که با «انگیزه‌های شوم، تشدید اوضاع و دامن زدن به هرج و مرج در جهان و درگیر شدن در جنگ های نیابتی» سعی در تشدید اوضاع دارند، گفت: «چنین سیاستی تنها مانع گفت‌وگو و به نتایج نامطلوب منجر می‌شود.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا