بین الملل

کاخ سفید: از عملیات اسرائیل در رفح حمایت نمی‌کنیم؛روشهای جایگزین پیشنهاد داده‌ایم

به گزارش اخبار ایران من؛ جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: ما از یک عملیات زمینی بزرگ در رفح، حمایت نمی کنیم و روش های جایگزینی را برای شکست حماس پیشنهاد کرده‌ایم و گفتگو با اسرائیل ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود: رئیس جمهور و تیمش چندین هفته است که به صراحت گفته اند که ما از یک عملیات زمینی بزرگ در رفح، حمایت نمی کنیم.رئیس‌جمهور این را علناً گفته است، و این موضوع را بارها و صریح به نتانیاهو اعلام کرده است.

کربی تصریح کرد: هر نوع عملیات زمینی بزرگ در رفح در واقع موضع حماس را در میز مذاکره تقویت می کند، نه اسرائیل. ما روش های جایگزینی را برای شکست حماس پیشنهاد کردیم که شامل عملیات زمینی بزرگ در رفح نمی شود و این گفتگوها با دولت اسرائیل ادامه دارد.

بایدن نمی خواهد دسته خاصی از سلاح های آمریکایی در عملیات و مکانی خاص استفاده شود

او ادامه داد: رئیس جمهور دیروز گفت که اگر اسرائیل در واقع به عملیات زمینی بزرگ در رفح ادامه دهد، او دسته خاصی از تسلیحات را برای پشتیبانی از چنین عملیاتی ارائه نخواهد کرد. بایدن به ارائه قابلیت‌های مورد نیاز اسرائیل ادامه خواهد داد اما نمی خواهد دسته خاصی از سلاح های آمریکایی در یک نوع عملیات خاص در یک مکان خاص استفاده شود.

این سخنگوی دولت بایدن در عین حال مدعی شد: اسرائیل هنوز چنین عملیاتی را آغاز نکرده است. بنابراین رئیس جمهور در مورد آنچه در آینده اتفاق می افتد صحبت می کند.

امیدواریم اسرائیل عملیاتی علیه رفح انجام ندهد/ به همکاری با اسرائیل برای رویکردهای جایگزین به منظور نابودی تهدید حماس ادامه می دهیم

کربی ادامه داد: این انتخابی است که اسرائیل باید انجام دهد و ما امیدواریم آنها چنین عملیاتی را انجام ندهند. ما به همکاری با آنها ادامه خواهیم داد تا رویکردهای جایگزینی را توسعه دهیم که شانس بیشتری برای موفقیت استراتژیک و نابودی تهدید علیه مردم اسرائیل از سوی حماس داشته باشد.

او تصریح کرد: بایدن همچنین دیروز گفت که متعهد ارسال تمام ابزارهای نظامی مورد نیاز اسراییل برای دفاع از خود در برابر همه دشمنانش از جمله حماس ادامه خواهد داد. او به ارائه قابلیت‌های مورد نیاز اسرائیل ادامه خواهد داد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد: رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد که ما محموله‌ای از بمب‌ها به اسراییل را تعلیق کردیم. ما نگرانی‌های خود در مورد استفاده از این نوع بمب‌ها در محیط‌های متراکم شهری بحث می‌کنیم.

بایدن تیم خود را موظف به همکاری با اسرائیل برای اصلاح استراتژی آن جهت شکست پایدار حماس کرده است

او گفت: « به طور گسترده تر، رئیس جمهور تیم خود را موظف کرده است که به همکاری با اسرائیل برای اصلاح استراتژی آن جهت تحمیل شکست «پایدار» حماس ادامه دهند. شکست پایدار حماس قطعا هدف اسرائیل باقی می ماند و ما در این هدف مشترک هستیم. از نظر بایدن حمله به رفح این هدف را پیش نمی برد، به شکست پایدار حماس کمک نمی کند. »

سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: مرز بین غزه مصر نمی تواند برای قاچاق اسلحه و سلاح به حماس استفاده شود.

مذاکرات برای توافق آتش بس ادامه دارد/ رئیس سیا منطقه را ترک می کند

کربی همچنین گفت: ویلیام (بیل ) برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طبق برنامه قبلی منطقه را ترک می کند اما هیات های دیگر همچنان در قاهره در حال مذاکره هستند. بنابراین این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

این سخنگوی دولت بایدن تصریح کرد: خروج برنز به معنای پایان دور کنونی مذاکرات نیست. ما با طرف ها در ارتباط خواهیم بود و تمرکز خود را بر این موضوع حفظ خواهیم کرد.

به اسرائیل برای هدف قرار دادن سنوار کمک می کنیم

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا ادامه داد: ما همچنین می توانیم به اسرائیل کمک کنیم تا رهبران از جمله آقای یحیی سینوار را هدف قرار دهند، کاری که صراحتاً به طور مداوم با اسرائیلی ها انجام می دهیم.

کربی افزود: ما همچنین می‌توانیم در جهت ایجاد یک ساختار حکومتی جایگزین برای حماس کار کنیم، زیرا همانطور که قبلاً بارها گفته‌ایم، غزه پس از جنگ نمی‌تواند شبیه آنچه با کنترل حماس بوده است، باشد. ما همچنین همکاری با اسرائیلی ها برای ایجاد فضاهای امن با پناهگاه های بهداشتی، غذا، آب، امکانات پزشکی و تجهیزات پزشکی و پرسنل پزشکی در غزه ادامه خواهیم داد.

او اضافه کرد: ما همچنان در چارچوب این گروه مشورتی استراتژیک کار می کنیم تا مطمئن شویم که اسرائیل می تواند دوباره به اهداف خود برسد و این کار را به گونه ای انجام دهیم که از تلفات بیشتر غیرنظامیان و از دست دادن بیشتر زیرساخت های غیرنظامی جلوگیری شود.

از اسرائیل دور نشده ایم

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین تصریح کرد: این استدلال مبنی بر اینکه ما به نوعی از اسرائیل دور شده ایم خلاف واقعیت است. بایدن رئیس‌جمهوری بود که چند روز پس از حملات ۷ اکتبر از اسرائیل دیدن کرد. این رئیس‌جمهوری است که کمک های نظامی بیشتری را به اسرائیل فرستاد و این رئیس‌جمهوری است که خلبانان آمریکایی خلبانان جنگنده را در آسمان قرار داد تا به سرنگونی بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد شلیک شده توسط ایران در اواسط آوریل کمک کنند. بنابراین این استدلال که ما به نوعی درحال ترک اسراییل هستیم یا مایل نیستیم به آنها کمک کنیم تا حماس را شکست دهند، با واقعیت ها همخوانی ندارد.

کابینه جنگ رژیم اسرائیل ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برابر با ۶ می ۲۰۲۴ نیز به رغم مخالفت‌های بین‌المللی، حمله زمینی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تائید کرد و ارتش این رژیم، از ۱۸ اردیبهشت بخش فلسطینی گذرگاه رفح در شرق این شهر را اشغال کرده‌ است و بدین ترتیب، رفح شاهد حملات هوایی و گلوله باران شدید رژیم اسرائیل در تمامی مناطق خود از جمله مناطق مسکونی بوده و این رژیم با حمله به سمت گذرگاه رفح، تنها دروازه فلسطینیان غزه را به روی جهان بست.

این عملیات تنها ساعاتی پس از آن آغاز شد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که پیشنهاد آتش بس مصر و قطر را پذیرفته است؛ اما اسرائیل ادعا کرد که این پیشنهاد خواسته‌های ضروری این رژیم را تامین نمی‌کند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد در صورتی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دستور یک حمله گسترده به رفح در نوار غزه را صادر کند، انتقال تسلیحات آمریکایی به این رژیم را متوقف خواهد کرد.

بایدن با اشاره به بمب‌های دو هزار پوندی که آمریکا در اختیار اسرائیل قرار داده است، اظهار کرد: شهروندان غزه بر اثر این بمب‌ها کشته شده‌اند. به صراحت اعلام کردم اگر آنها (اسرائیل) وارد رفح شوند – تا کنون به رفح نرفته‌اند – تسلیحاتی را که بطور تاریخی در رابطه با رفح و سایر شهرها استفاده می‌شود، تامین نمی‌کنم.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: آمریکا به تامین سلاح‌های دفاعی برای اسرائیل از جمله سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین ادامه خواهد داد اما در صورتی که حمله زمینی گسترده به رفح آغاز شود، ارسال سایر تسلیحات را خاتمه خواهد داد. ما در رابطه با گنبد آهنین و توانایی اسرائیل برای پاسخ به حملاتی که اخیرا در خاورمیانه رخ داد، به تضمین امنیت اسرائیل ادامه می‌دهیم. اما قصد نداریم سلاح و گلوله‌های توپخانه ارائه دهیم.

بایدن با ادعای اینکه اقدامات اسرائیل در رفح از خط قرمز رد نشده است، هر چند که اقدامات این رژیم موجب تنش در منطقه شده است، افزود: آنها وارد مراکز جمعیتی نشده‌اند. آنچه آنها در مرز انجام دادند، درست بود.

او با بیان اینکه به نتانیاهو و سایر مقام‌های اسرائیل گفته که حمایت آمریکا از عملیات در مراکز جمعیتی محدود است، افزود: به نتانیاهو و کابینه جنگی اسرائیل اعلام کرد که اگر آنها وارد این مراکز جمعیتی شوند، حمایت ما را نخواهند داشت.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز روز چهارشنبه در مجلس سنای این کشور گفت که ارسال تسلیحات به اسرائیل به دلیل عملیات رفح متوقف شد و تصمیم نهایی درباره چگونگی سرنوشت این محموله نگرفته‌ایم.

وی افزود: آمریکا نمی‌خواهد شاهد یک عملیات نظامی بزرگ در رفح باشد و تمرکز ما روی حفاظت از غیرنظامی‌ها است.

همچنین متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن حمله اسرائیل به رفح را تایید نکرده است، درباره تعلیق ارسال بمب‌های دو هزار و ۵۰۰ پوندی به اسرائیل گفت: ما یک محموله کمک کوتاه مدت را متوقف کرده‌ایم و در حال بررسی سایر محموله‌ها هستیم.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز پنجشنبه به وقت محلی به نقل از دو مقام اسرائیلی گزارش داد: پس از اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت، اگر اسرائیل حمله زمینی تمام‌عیار به شهر رفح را انجام دهد، کابینه‌های جنگ و امنیتی اسرائیل عصر پنجشنبه تشکیل جلسه خواهند داد.

به گفته این مقامات، تهدید بایدن مبنی بر تعلیق برخی کمک های نظامی موضوع اصلی گفتگو خواهد بود. کابینه جنگ رژیم اسرائیل ارزیابی‌ها در مورد مهمات باقی‌مانده اسرائیل، مدیریت آنها در آینده و آینده حملات نظامی اسرائیل را بررسی خواهد کرد.

سی ان ان گزارش داد: در حال حاضر هیچ دلیلی وجود ندارد که تهدید بایدن اسرائیل را از گسترش حملات نظامی در رفح منصرف کند و مقامات اسرائیلی به طور علنی و خصوصی از اینکه معتقدند آمریکا اسرائیل را در یک لحظه حساس در جنگ رها کرده است، مخالفت و خشم خود را ابراز کرده اند.

به گفته آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا)، عملیات نظامی اسرائیل در رفح، دست کم ۸۰ هزار فلسطینی را آواره کرده است.

310310

دکمه بازگشت به بالا