بین الملل

۲ راه حل پیش روی رژیم صهیونیستی از زبان مقام حماس

جنبش حماس تاکید کرد رژیم صهیونیستی می‌خواهد به توافقی برای تبادل اسرا به عنوان تنها هدف خود دست یابد، در حالی که این جنبش به دنبال یک توافق جامع است که تنها به این موضوع محدود نشود.

به گزارش اخبار ایران من، «ولید الکیلانی» مسؤول رسانه‌ای جنبش حماس در لبنان گفت: اسرائیل تنها ۲ گزینه پیش رو دارد یا معامله با مقاومت و کوتاه آمدن از اهداف جنگ یا ادامه جنگ و پیش رفتن به سمت یک جنگ فرسایشی بی‌پایان.

وی در گفت‌وگو با «اسکای نیوز» افزود: ما نگاه مثبتی به اظهارات «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره آتش‌بس غزه داشتیم که در آن درباره نقشه راهی سه مرحله‌ای برای پایان جنگ غزه صحبت کرد اما زمانی که این پیشنهاد به صورت مکتوب مطرح شد کاملا با اظهارات وی متفاوت بود. برای همین مقاومت خواهان انجام اصلاحاتی در این طرح شد و آن را برای میانجی‌ها فرستاد. توپ در زمین اسرائیل است.

این مسؤول حماس گفت: «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل بعد از موافقت جنبش حماس با تکمیل معامله آتش‌بس و تبادل اسرا با اسرائیل در ۶ مه مرتکب کشتاری در رفح شد. نتانیاهو در مذاکرات برای تحقق اهداف شخصی کارشکنی می‌کند و خواهان رسیدن به یک راه حل یا آتش‌بس نیست و اراده سیاسی ندارد.

وی گفت: شروط حماس برای معامله با اسرائیل واضح است و شامل آتش‌بس و عقب نشینی کامل اسرائیل از نوار غزه و بازگشت آوارگان به شمال غزه است. این گام‌ها ورودی برای مرحله چهارم یعنی اسرا است. جنبش حماس با توافقی که این شروط را برآورده نکند، موافقت نخواهد کرد.

الکیلانی گفت: ارتش اسرائیل و کابینه جنگی که نتانیاهو تشکیل داد وظیفه آنها از بین بردن توانایی‌های حماس و نابودی حماس و ترور رهبران آن بود. ما از ۲ روز پیش شنیدیم که نتانیاهو کابینه جنگ را منحل کرده است اما حماس همچنان باقی است. نتانیاهو بعدا گفت که پیروزی در از بین بردن چهار گردان حماس در رفح است و امروز درباره پایان عملیات در رفح ظرف ۲ هفته صحبت می‌کنند. نتانیاهو شکست خورده از خان یونس خارج شد و از رفح نیز شکست خورده خارج می‌شود.

این مسؤول حماس درباره موضع این جنبش در قطر گفت: هیچ‌گونه فشاری بر جنبش حماس یا رهبران آن وجود ندارد. شاخه نظامی حماس در نوار غزه است و حضور آن در خارج نیز تنها رسانه‌ای و سیاسی است. ما روابط مستحکمی با میانجی‌های مصری و قطری داریم. هیچ‌گونه فشاری بر جنبش حماس اعمال نشده است. دفتر سیاسی حماس تصمیمات را با مشورت تمام گروه‌ها اتخاذ می‌کند و به میانجی‌ها و رسانه‌ها و تمام جهان آن را ابلاغ می‌کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا