علمی

دارویی آشنا که خطر زوال عقل را ۱۳ درصد کاهش می‌دهد

آفتاب‌‌نیوز :

 قوی‌ترین شواهدی که تاکنون نشان داده است، داروی کاهش فشار خون، خطر زوال عقل را حدود ۱۳ درصد کاهش می‌دهد توسط محققان ارائه شد.

به نقل از سایکولوژی، در حال حاضر، درمان‌های بسیار کمی برای زوال عقل وجود دارد، بنابراین دریافت اینکه داروی کاهش فشار خون می‌تواند به‌طور قابل توجهی بیماری را کاهش دهد یا پیشرفت آن را متوقف کند، سود عملی دارد.

دکتر روث پیترز، محقق ارشد این تحقیق گفت: با توجه به پیری جمعیت و هزینه‌های قابل توجه مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل، حتی یک کاهش کوچک می‌تواند تاثیرات جهانی قابل توجهی داشته باشد.

وی افزود: نتایج تحقیق ما نشان می‌دهد که در حال حاضر استفاده از درمان‌های در دسترس برای کاهش فشار خون یکی از بهترین گزینه‌های ما برای مقابله با این بیماری موذی است.

حدود ۶۰ میلیون نفر با زوال عقل زندگی می‌کنند و این وضعیت در میان جمعیت مسن به سرعت در حال افزایش است به‌طوری‌که تا سال ۲۰۵۰ این آمار سه برابر خواهد شد.

به گفته دکتر پیترز، در حالی که آزمایش‌های بالینی متعدد اثرات مفید کاهش فشار خون را بر بیماری قلبی و خطر سکته مشخص کردند اما تاثیر آن بر زوال عقل مشخص نشده است.

پیترز اظهار کرد: اکثر آزمایش‌ها به دلیل تاثیر قابل توجه کاهش فشار خون بر حوادث قلبی عروقی که زودتر از علائم زوال عقل رخ می‌دهد، زودتر متوقف شدند.

این گروه پنج کارآزمایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که هر کدام از روش‌های درمانی متفاوتی برای کاهش فشار خون ۲۸هزار سالمند در ۲۰ کشور استفاده کردند؛ شرکت‌کنندگان طی چهار سال پیگیری شدند.

دکتر پیترز گفت: ما دریافتیم که تاثیر قابل توجهی از درمان در کاهش احتمال زوال عقل مرتبط با کاهش مداوم فشار خون در این جمعیت مسن وجود دارد.

نتایج ما حاکی از یک رابطه خطی گسترده بین کاهش فشار خون و کاهش خطر زوال عقل است، صرف‌نظر از اینکه چه نوع درمانی استفاده شده است.

محققان بر این باورند که این یافته می‌تواند به بهبود استراتژی‌های بهداشت عمومی در کاهش خطر زوال عقل و پیشرفت آن کمک کند.

پیترز می‌گوید: مطالعه ما بالاترین درجه شواهد موجود را ارائه می‌دهد که بیان می‌کند درمان کاهش فشار خون طی چندین سال، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد و ما هیچ شواهدی از آسیب ندیدیم.

اما چیزی که ما هنوز نمی‌دانیم این است که آیا کاهش فشار خون اضافی در افرادی که قبلا آن را به خوبی کنترل  یا زودتر درمان را شروع کرده‌اند، خطر طولانی‌مدت زوال عقل را کاهش می‌دهد یا خیر.

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا