فرهنگی

ذایقه مردم در کسب خبر تغییر کرده است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حمید شکری خانقاه عضو هیات موسس خانه روابط عمومی ایران در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: در گذشته نمایشگاه مطبوعات و روابط‌عمومی همیشه از هم منفک برگزار شده است. اگر حضور روابط‌عمومی‌ها در بیست و چهارمین دوره نمایشگاه رسانه‌های ایران از این زاویه باشد که می‌توانند در یک تعامل اثرگذار کنار رسانه‌ها قرار بگیرند، باید آن را به فال نیک گرفت. معمولا به دلیل تعارض ذاتی منافع، کمتر شاهد هم‌افزایی میان روابط‌عمومی‌ها و رسانه‌ها هستیم چون هرکدام دنبال کار خودشان هستند‎؛ رسانه‎ها دنبال شفاف‌سازی و روشنگری و روابط‌عمومی‌ها دنبال حفظ منافع سازمان. اما این دو اگر به شناخت بیشتری از هم برسند و نقاط ضعف و قدرت و محدودیت‌های یکدیگر را بشناسند، می‌توانند کمک بیشتری به هم کنند و بین‌شان هم‌افزایی ایجاد شود. فکر کنم اگر از این زاویه نگاه کنیم با حضور روابط‌عمومی‌ها در نمایشگاه رسانه‌های ایران می‌توان شاهد این هم‌افزایی بود.

وی درباره ضرورت برگزاری نمایشگاه رسانه‌های ایران گفت: بستر رسانه، بستر قابل اعتمادی برای دریافت اطلاعات و همچنین موضوعات مرتبط با جریان‌های فکری است. هرچه مطبوعات و رسانه‌های معتبر بیشتری به جامعه نشان دهیم قطعا جامعه بیشتر از رسانه بهره‌مند خواهد شد. به هرحال باید توجه داشت مخاطب حق انتخاب دارد و طبیعتا براساس جهت‌گیری فکری، جناح‌بندی سیاسی، سلایق و عواطف و احساسات به یک رسانه روی می‌آورد و به همین دلیل، این احتمال وجود دارد که یک رسانه مورد پذیرش یک مخاطب نباشد، اما مورد پذیرش مخاطب دیگری قرار گیرد. پس اگر رسانه بتواند نیازهای فعلی یک مخاطب را در ابعاد گوناگون پوشش بدهد‏، تعامل بیشتری با مخاطب خود برقرار می‌کند و نمایشگاه می‌تواند این فرصت تعامل را ایجاد کند.

عضو هیات موسس خانه روابط عمومی ایران در ادامه گفت: وقتی مخاطب روزنامه‌ای را باز یا روی پایگاهی کلیک می‌کند اگر به نیازها و خواسته‌اش پاسخ داده شد، تعامل بیشتری با رسانه برقرار می‌کند، اما اگر رسانه با سانسور یا کم توجهی به نیازهای مخاطب فعالیت کند، مخاطب خود را درگیر انفعال می‌کند. پس برای یک رویکرد تعاملی در رسانه باید نیازها و خواسته مخاطب در ابعاد گوناگون پوشش داده شود. مهم‌ترین نیاز برای تعامل بهتر رسانه و مخاطب استفاده از نوآوری و تکنولوژی‌های روز است. آخرین تحقیقات نشان می‌دهد ۸۴ درصد از مردم نیازشان را از پلتفرم‌های مختلف دریافت می‌کنند. در این‌شرایط، هرچه رسانه‌ها از بسترهای جدید چند رسانه‌ای بیشتر استفاده کنند و اطلاعات را از طریق تکنولوژی‌های نوین به مخاطب برسانند‏، می‌توانند تعامل بیشتری با مخاطب داشته باشند. ذایقه مردم در کسب خبر تغییر کرده و اگر مخاطب در گذشته ممکن بود یک گزارش یک صفحه‌ای بخواند‏، حالا انتظار دارد کل مطلب را در چند خط با کمک عکس، فیلم و کلیک به او بدهید.

شکری خانقاه در پایان گفت: یکی از بخش‌های بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران که قرار است از ۲۹ بهمن تا ۲ اسفند برگزار شود‏، به حضور روابط‌عمومی‌های سازمان‌ها و دستگاه‌ها اختصاص دارد‎؛ اتفاقی که از نگاه مدیر گروه تخصصی روابط عمومی باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکو_ ایران می‌تواند به هم‌افزایی این‌دو نهاد به ظاهر متعارض منجر شود.

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا