فرهنگی

راه‌یابی ۲۷۰ تلاوت به مرحله سوم جشنواره تلاوت‌های تقلیدی

داوری غیر حضوری جشنواره تلاوت‌های تقلیدی از پانزدهم بهمن‌ماه آغاز شد و دو مرحله ابتدایی این داوری روز گذشته با راهیابی ۲۷۰ تلاوت به مرحله سوم پایان یافت.

به گزارش اخبار ایران من، مرحله داوری غیر حضوری نخستین دوره جشنواره تلاوت‌های تقلیدی از یکشنبه ۱۵ بهمن‌ماه آغاز و بر اساس برنامه باید روز هفدهم بهمن پایان می‌یافت.  

در این مرحله و طی دو روز گذشته فایل تلاوت بیش از چهار هزار نفر که متقاضی با حضور تعدادی از داوران در محل مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، ارزیابی شد.  

در مرحله اول گروه داوری هفت نفره، تلاوت‌های خوب و ضعیف را از هم تفکیک کردند و ۶۲۰ نفر از بیش از چهار هزار تلاوت ارسال شده به مرحله دوم راه یافتند. در مرحله دوم، داوران در گروه‌های دونفره به ارزیابی تلاوت‌های انتخاب شده پرداختند که از بین ۶۲۰ تلاوت حاضر در این مرحله ۲۷۰ تلاوت به مرحله سوم، مرحله پایانی بخش غیر حضوری، راه یافتند.  

بر اساس برنامه مرحله سوم داوری غیر حضوری باید هفدهم بهمن‌ماه برگزار می‌شد، اما این مرحله هفته آینده برگزار خواهد شد.  

علی محرابی -دبیر جشنواره تلاوت‌های تقلیدی- در مورد دلایل برگزاری مرحله سوم داوری غیر حضوری در هفته آینده، گفت: مقرر بود با همین تلاوت‌های دریافتی، افراد را قضاوت کنیم، اما برای قضاوت دقیق‌تر و اینکه نگاه آموزشی هم مورد توجه قرار گیرد، اعلام کردیم ۲۷۰ نفر راه‌یافته به مرحله سوم یک بار دیگر فرصت ارسال تلاوت داشته باشند تا واقعی‌تر با سطح تلاوت این افراد آشنا شویم.

وی افزود: هشت مقطع حدوداً دودقیقه‌ای از هشت سبک مختلف در اختیار این افراد قرار گرفته است و به انتخاب خودشان یک مقطع را انتخاب خواهند کرد. در ادامه تلاوت‌های ارسال شده با حضور گروه داوری جدید ارزیابی می‌شود و افراد به مرحله حضوری معرفی می‌شوند. داوری مرحله سوم غیر حضوری هم هفته آینده برگزار خواهد شد.  

دبیر جشنواره تلاوت‌های تقلیدی درباره داوری غیر حضوری این جشنواره گفت:‌ اتفاق مبارک و شاید بی‌سابقه‌ این مرحله، راهنمایی اجمالی و تقدیم نکات آموزشی اکثر قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان اعم از راه‌یافتگان به مرحله بعد و افرادی که حذف شده‌اند، از سوی داوران بود. این نکات آموزشی همراه با خبر حذف یا صعود، به صورت پیامکی به اطلاع شرکت‌کنندگان می‌رسد.

وی در ادامه به معرفی آیتم‌های پیشنهادی برای راهنمایی اجمالی شرکت‌کنندگان اشاره کرد و افزود: این آیتم‌ها بر اساس موارد مبتلابه شامل «نیاز به تقلید دقیق‌تر»، «انتخاب پرده صوتی نامناسب»، «نیاز به اصلاح تجوید و اداءالحروف»، «نیاز به تجدید نظر در انتخاب سبک یا قطعه»، «سرعت تلاوت کمی کند است»، «سرعت تلاوت کمی تند است»، «صدا دارای فشار و تکلف»، «صدا کمی یکنواخت و کم تکنیک»، «لهجه نامناسب»، «وجود ناکوکی» و «در نحوه استفاده از صدا (و اتخاذ جایگاه مناسب صدا) باید مهارت بیشتری کسب شود» است.

محرابی تصریح کرد: موارد مورد اشاره در بالا به صورت آیکون‌هایی در نرم‌افزار داوری قرار داده شده و داوران به صورت سیستمی و انتخاب یک یا چند مورد از موارد مذکور، راهنمایی اجمالی مورد نظر خود را تعیین و ثبت می‌کنند. در صورتی که مورد یا مواردی غیر از آیتم‌های ذکر شده مد نظر داوران باشد، امکان درج و ثبت وجود دارد.  

دبیر جشنواره تلاوت‌های تقلیدی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات قاریان قرآن درباره مسابقات و فضاهای رقابتی دیگر، اغلب وقتی است که شرکت‌کننده از مسابقات حذف می‌شود و هیچ راهنمایی به عمل نمی‌آید، یعنی شرکت‌کننده در مسابقات حضور می‌یابد و فکر می‌کند تلاوت خوبی داشته است، اما با دیدن نمرات خود متعجب می‌شود، در این جشنواره سعی شده است، ابهام‌زدایی درخصوص ایرادات متسابقان صورت گیرد تا این افراد مطلع شوند که اگر یک بار دیگر در مسابقات شرکت کردند باید روی چه مواردی متمرکز شوند.  

وی اتفاق خوب دیگر جشنواره تلاوت‌های تقلیدی را ترکیب گروه داوری جوان در مرحله غیر حضوری عنوان کرد و گفت:‌ گروه داوری مرحله غیر حضوری همه از قاریان جوان بودند و همین باعث شده بود تا ایده‌ها و مباحثات خوبی شکل گیرد.  

انتهای پیام

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا