فرهنگی

زیست نادر ابراهیمی برای کودکان و نوجوانان امروز هم جذاب است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، مراسم رونمایی شش اثر چاپ اول از زنده‌یاد نادر ابراهیمی عصر دوشنبه ۱۶ بهمن با حضور حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری، معاونان و مدیران کانون پرورش فکری، فرزانه منصوری همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی و نویسندگان و تصویرگران کودک و نوجوان برگزار شد.

علامتی در این‌مراسم گفت: انتشار آثار نویسندگان بزرگ در کانون پرورش فکری، از کانون چهره ویژه‌ای ساخته است و این سرمایه طی چندین دهه شکل گرفته که باید تلاش کنیم این سرمایه حفظ شود. کانون باید محل انتشار آثار بزرگ‌ترین نویسندگان و بهترین آثار باشد و این به‌درستی راهبرد ما در مدیریت انتشارات کانون محسوب می‌شود.

وی افزود: به نشر در کانون پرورش فکری نباید به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه کرد بلکه نشر کانون باید به‌سمت تولیدات تراز و خط‌شکن در عرصه‌های بزرگ حوزه تولید محتوا حرکت کند. کانون باید دست به کارهای بزرگ بزند که دیگر ناشران امکان یا توان و یا فرصت انجام آن را ندارند، درواقع تولید کانون باید مبنای تولید و حرکت سایر ناشران باشد. این از سیاست‌هایی است که ما در کانون به عنوان یک شاخص دنبال آن هستیم و برایش برنامه‌ریزی می‌کنیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه سخنانش گفت: انتشارات کانون پرورش فکری فقط یک ناشر نیست. باید با استفاده از ظرفیت‌های دیگر مانند معاونت فرهنگی، معاونت تولید و حوزه رسانه یک حرکت امتداد دار در حوزه کتاب کودک و نوجوان رقم بزنیم. در این باره چند سرفصل مهم وجود دارد؛ اول آشنا کردن کودکان و نوجوانان با آثار خوب. در این زمینه انتشارات و مجموعه کلان کانون باید همه تلاش خود را به کار ببندند بچه‌ها در سراسر کشور با آثار خوب آشنا شوند. مورد بعد این‌که کانون باید نویسندگان برجسته و خوب را به بچه‌ها وصل کند. ما نمی‌گوییم نویسندگان را به بچه‌ها معرفی کنید، بلکه مطالبه ما وصل نویسندگان به بچه‌ها و وصل بچه‌ها به نویسندگان است.

علامتی گفت: در کانون برنامه‌های فرهنگی متنوعی داریم که با محوریت کتاب انجام می‌شود؛ مثل برنامه دوپنجره. در این برنامه بچه‌ها کتاب یک نویسنده را می‌خوانند و با حضور آن نویسنده به نقد و بررسی کتاب می‌پردازند. وقتی یک کودک و یا یک نوجوان به جریان فکری یک نویسنده وصل شود دیگر در برابر موج‌های ضد فرهنگی مصون خواهد بود. این شیوه کاری کانون باید فراگیر شود و در سطح آموزش و پرورش و هر جایی که کودک و نوجوان حضور دارد برسد. این کاری است که کانون و یا انتشارات باید برنامه‌ریزی داشته باشد و به سمت آن حرکت کند. این اتفاق باید در سطح مدارس بیفتد ما هم امکان همکاری در این زمینه را داریم.

وی با اشاره به اینکه نگاه‌ها به کتاب، یک جریان مستمر و پیوسته فرهنگی با طول موج‌های مختلف است، گفت: با کتاب باید جشنواره و مسابقه برگزار کرد، بازی طراحی کرد. کتاب باید یک جریان عظیم فرهنگی باشد و بچه‌ها در این موج‌های فرهنگی غوطه‌ور شوند و شناگری فرهنگی را بیاموزند. کانون پرورش فکری و انتشارات باید در حوزه تصویرگری کتاب هم گام جدی بردارد. ما در کانون برای تصویرگری فقط یک مصرف‌کننده عمده بوده‌ایم. اما چه نقشی در حمایت و پشتیبانی در حوزه تصویرگری داشته‌ایم؟ جشنواره نقاشی را در قالب هنرهای تجسمی برگزار می‌کنیم اما در حوزه تصویرگری کتاب کودک، فاقد راهبرد و برنامه هستیم. از مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری می‌خواهم تصویرگری کتاب کودک و نوجوان را به عنوان یک شاخه جدید فعالیتی در کانون فعال کنند و روی آن برنامه‌ریزی داشته باشند. ما تصویرگران جوانی داریم که نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند. همان جریان فرهنگی که در حوزه نویسندگان عرض کردم در حوزه تصویرگری هم باید اتفاق بیفتد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری با بیان این‌سوال که چرا بچه‌ها خیلی با تصویرگران مرتبط نیستند، ادامه داد: تصویرگری را از یک کالای اقتصادی به سمت یک فعالیت هویت‌ساز و جریان‌ساز فرهنگی پیش ببریم و انتشارات و مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری در این زمینه ورود داشته باشند.

علامتی در پایان با تبریک انتشار آثار زنده‌یاد نادر ابراهیمی گفت: باید آثار نادر ابراهیمی به کودکان و نوجوانان معرفی شود. زنده‌یاد ابراهیمی شخصی پر کار و پر مشغله بوده است. زیست مرحوم ابراهیمی می‌تواند برای کودکان و نوجوانان امروز هم جذاب باشد. کسی که هم تعمیرکار ماشین و کارگر چاپخانه بوده و بعد می‌آید حسابداری می‌کند و تحویلدار بانک می‌شود. سپس در روزنامه فعالیت می‌کند به حجره فرش‌فروشی می‌رود، مترجمی و ویراستاری و کتاب‌فروشی می‌کند. اگر کودک و نوجوان ما بداند این کتاب‌ها توسط چنین نویسنده‌ای نوشته شده است حتماً برایش جذاب خواهد بود. این کاری است که ما باید در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام دهیم.

عباس محمددینی سرپرست اداره کل نظارت بر انتشارات کانون نیز در ادامه این‌مراسم با تشکر از فرزانه منصوری همسر زنده‌یاد ابراهیمی و همکاران انتشارات کانون پرورش فکری برای انتشار این کتاب‌ها گفت: نادر ابراهیمی در قلب ادبیات این سرزمین و کودکان و نوجوانانی که کتاب‌هایش را می‌خوانند زنده است و هیچ وقت از یاد نخواهد رفت.

نوجوانان با خواندن آثار ابراهیمی احساس غرور می‌کنند

فرزانه منصوری همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی سخنران دیگر این‌مراسم بود که بخش‌هایی از کتاب «فرهنگ نام‌آوران معاصر ایران» را خواند و از کتاب «دور از خانه» به‌عنوان اولین اثر کودک نادر ابراهیمی اشاره کرد و گفت: این کتاب جایزه شورای کتاب کودک و جایزه قصه برگزیده آسیا از یونسکو را دریافت کرد.

وی در ادامه از کتاب «کلاغ‌ها» نام برد که اولین اثر منتشر شده زنده‌یاد ابراهیمی از سوی کانون پرورش فکری بوده است.

منصوری گفت: به‌عقیده بسیاری، اولین اثر نویسنده در سرنوشت او تأثیر دارد؛ اگر پذیرفته شود تا سال‌ها راه را برای او هموار می‌کند و اگر پذیرفته نشود کار برای آن نویسنده سخت خواهد شد. زنده‌یاد نادر ابراهیمی تاکنون ۴۶ اثر برای کودک و نوجوان خلق کرده است که نوجوان با خواندن آن‌ها احساس غرور می‌کند.

همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی در ادامه به تأسیس انتشارات «همگام با کودکان و نوجوانان» که در زمان حیات ابراهیمی انجام دادند اشاره داشت و اینکه این انتشارات ۴۵ عنوان کتاب منتشر کرده است.

منصوری در پایان صحبت‌های خود از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدیرانی که در انتشار این کتاب‌ها همکاری داشتند تشکر و قدردانی کرد.

در پایان این مراسم کتاب‌های تازه منتشر شده ابراهیمی شامل شش عنوان «قصه‌ی دو کبوتر»، «قصه‌ی زندگی یک برگ»، «پنجره‌های دنیای کوچک من»، «ما ارمنی‌های این آب و خاکیم»، «یک گوشه‌ی ساکت جنگل» و «این باغ بزرگ باور نکردنی» به‌عنوان کتاب‌های چاپ‌نشده این‌نویسنده رونمایی شدند.

بخش فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا