سوالِ «اگر رییس جمهور شوند چه می‌کنند؟» و پاسخ نوجوانان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

اخبار ایران | خبرگزاری

به گزارش خبرگزاری آنلاین، گردهمایی نوجوانان با محوریت سوال «اگر رئیس جمهور شوند چه می‌کنند؟» در قالب بیست و یکمین نشست از نشست‌های «بچه‌های رستا» با حضور دختران نوجوان فعال فرهنگی مسجد امام حسین (ع) برگزار شد.

محور اصلی این ویژه برنامه، گفت‌وگوی نوجوانان درباره انتخابات و اولویت‌های نوجوانان برای رشد و پیشرفت ایران بود و علیرضا معادی کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و پژوهشگر علوم اجتماعی به گفت‌وگو با نوجوانان نشست.

مائده سلیمانی اولین نوجوانی بود که در این نشست صحبت کرد؛ او ضمن تاکید بر اهمیت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش اولین جایی است که سراغش می‌روم چرا که معتقدم قشر نوجوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین گروه سنی هستند و آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی در تربیت این گروه مهم برعهده دارد. همانطور که از اسم این وزارتخانه مشخص است، آموزش و پرورش باید به صورت همزمان انجام شود. یعنی معلمین باید علاوه بر توجه به آموزش، مساله پرورش را نیز مورد توجه قرار بدهند. شاید بهتر باشد که در زمان انتخاب رشته، توجه بیشتری به علایق نوجوانان شود تا در آینده شغل مورد علاقه خود را پیدا کنند.

فاطمه سادات میرزاده دانشجوی رشته مشاوره در بخش دیگری از این جلسه گفت: اگر رئیس جمهور می‌شدم اولین کاری که می‌کردم در حوزه بهبود روان نوجوانان و آرامش روانی آنها بود. به نظرم یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه ما این است که اکثر نوجوانان افسرده هستند و باید درمان شوند. موضوع مهم دیگر که حتماً روی آن کار می‌کردم معیشت مردم و وضعیت اقتصادی بود. به دلیل وجود همین مشکلات، بسیاری از جوانان ما نمی‌توانند ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند. فهیمی از نوجوانان حاضر در این جلسه نیز به اهمیت توجه به موضوعات فرهنگی اشاره کرد و گفت: به نظرم یکی از چیزهایی که در جامعه ما توسط رییس جمهور باید درست شود، موضوع مذهب و فرهنگ مردم است. حتماً در فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام افراد زیادی را دیده‌اید که با فعالیت‌های غلط خود، فرهنگ و مذهب مردم را نشانه گرفته‌اند و تلاش می‌کنند نوجوانان ما را منحرف کنند. بسیار بد است که یک نوجوان شیعه نداند عید غدیر چه روزی است. رییس‌جمهور باید با استفاده از رسانه، روی فرهنگ مردم و به ویژه نوجوانان کار کند.

ریحانه نیاوند گفت: اولین موضوعی که سراغش می‌روم، بهداشت و درمان است. کمبود بیمارستان، گرانی داروها و کمبود بسیاری از آنها مشکلات زیادی را برای خانواده‌ها به وجود آورده است. بنابراین در اولین اقدام، درمانگاه‌هایی را در مناطق محروم تاسیس می‌کردم که با هزینه‌های بسیار کم به مردم خدمت‌رسانی کنند.

ریحانه محمودنژاد درباره اهمیت توجه به مشکلات اقتصادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: در اولین گام، اقتصاد جامعه را درست می‌کنم. مشکل امروز جامعه ما گرانی و تورم است که باعث ایجاد مشکلات متعددی در حوزه‌های دیگر شده است. بدون شک، اگر مشکلات اقتصادی مرتفع شود، بسیاری از چالش‌های دیگر که در همین جا مطرح شد حل خواهد شد. در حوزه آموزش و پرورش هم معتقدم که بسیاری از مطالبی که در کتاب‌های درسی به بچه‌ها آموزش داده می‌شود، اضافی است و هیچ‌گاه در طول عمرشان به آن احتیاج پیدا نمی‌کنند.

در بخش دوم این جلسه و پس از صحبت‌های نوجوانان، علیرضا معادی کارشناس نشست گفت: هدف برگزاری این جلسات این است که نوجوانان بتوانند در فضایی آزاد، هم‌اندیشی کرده و نقطه نظرات خودشان را بیان کنند. علاوه‌براین، این جلسات تلاش دارد سعه‌صدر را به شما نوجوانان آموزش بدهد که بتوانید علیرغم تفاوت در نظرات خود با هم صحبت کنید.

وی با اشاره به انتخاب موضوع این جلسه گفت: هدف ما این بود که ۳ محور اساسی را در ذهن شما شکل بدهیم؛ اولین موضوع این بود که شما خودتان را در جایگاه یک رییس‌جمهور ببینید و بدانید که این جایگاه چه مسئولیت بزرگ و سختی را روی دوش شما قرار می‌دهد. بسیاری از شما به این موضوع فکر کردید اما باید عمیق‌تر نگاه و تامل کنید که آیا کسی که رییس‌جمهور می‌شود کار آسانی پیش‌رو دارد؟ می‌تواند معجزه کند؟ بنابراین دقت داشته باشید که مسئولیت رییس‌جمهوری بسیار سخت و طاقت‌فرسا است.

معادی ادامه داد: از سویی دیگر، کمتر فردی از شما نگاهی به گذشته داشت. فراموش نکنید رییس‌جمهور، قبل از هر چیز باید به گذشته نگاه کند و بداند جایگاه کشور کجاست؟ روسای قبلی چه کردند و چه تجربیاتی در حافظه تاریخی کشور وجود دارد؟ بنابراین بهتر بود که می‌گفتید کارنامه روسای قبلی را بررسی می‌کردم و با درس عبرت گرفتن از قبلی‌ها، برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنم. نکته سوم این است که گاهی احساس می‌کنیم فردی خارج از ما می‌خواهد مشکلات را حل کند، در حالی که واقعاً این طور نیست. فراموش نکنید تعدادی از مدیران آینده کشور از همین جمع‌ها خواهد بود. بنابراین باید مسیولیت‌پذیر باشیم. در حقیقت، برای حل مشکلات هر کسی سهمی دارد و باید آن سهم را به درستی ایفا کند.

این پژوهشگر علوم اجتماعی ضمن پاسخ به سوال یکی از نوجوانان این جلسه گفت: اشاره شد که چرا کسی که رشته‌اش پزشکی است باید تاریخ بخواند؟ به نظرم شما نوجوانان باید تاریخ بخوانید تا بدانید چه سرگذشتی بر این کشور گذشته است. چه اتفاقاتی روی داده تا به امروز برسیم. اگر نسل جوان ما با گذشته خود آشنا نباشد، نمی‌تواند نگاه درستی به آینده داشته باشد.

وی در پایان گفت: با این توصیفات، اگر بخواهیم رییس‌جمهور شویم قبل از هر چیز باید مسئولیت‌پذیر باشیم و برای حل مشکلات از خودمان شروع کنیم. اکنون فضایی ایجاد شده که هر کس مشکلات و راه حلش را به گردن دیگری می‌اندازد و کسی نمی‌گوید نقش من چیست؟ من چه باید بکنم؟

دکمه بازگشت به بالا