فروش نمایشگاه کتاب به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، نشست خبری علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عصر امروز ۲۷ اردیبهشت ماه در شبستان مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.

رمضانی در ابتدای این نشست گفت: همانطور که مشاهده می‌کنید امروز جمعیت زیادی برای حضور و بازدید از نمایشگاه کتاب آمدند و از همان ساعات اول پارکینگ‌ها تکمیل بود و مردم از آنها استفاده کردند. باز هم خواهشمندیم مردم با مترو به نمایشگاه کتاب تشریف بیاورند. در بخش مجازی نیز ترافیک گسترده‌ای داریم و از مردم خواهشمندیم خرید خود را در اوایل صبح انجام دهند.

وی افزود: امروز ۴۰ برنامه با حضور ۱۱۲ نفر سخنران و اصحاب فرهنگ برگزار می‌شود و تا پایان روز گذشته ۲۳۲ برنامه به طور کلی در نمایشگاه کتاب برگزار شده است. اگر به این تعداد برنامه‌هایی که در غرفه‌هایی مانند نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مجمع ناشران دفاع مقدس و مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار می‌شود را اضافه کنیم بیش از چند هزار برنامه تا کنون در نمایشگاه کتاب برگزار شده است. پیش بینی می‌کنیم قریب به ۴۰۰ برنامه تا پایان نمایشگاه برگزار شود.

قائم مقام سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: برنامه‌ای با ضرورت بازخوانی تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) برای جوانان، تکریم مرتضی سرهنگی از جمله برنامه‌های مهم امروز در نمایشگاه کتاب بوده است. همچنین برنامه‌ای در مجموعه صحن بیرونی نمایشگاه همزمان با سالگرد بازگشت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی با حضور امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش تا ساعاتی دیگر در صحن انتهایی حیاط مصلی برگزار می‌شود. برنامه دیگری در ساعت ۲۰ امشب با حضور خادمان و گروه زیر سایه خورشید را خواهیم داشتم که پرچم متبرک امام رضا (ع) در معرض دید مردم قرار خواهند داد.

رمضانی افزود: در نظرسنجی‌ها از مخاطبان نمایشگاه درباره نظافت محیط سوال شده است که ۸۱ درصد از مردم نسبت به آن رضایت داشتند. افزایش برنامه‌های تفریحی، گسترش آب سردکن‌ها در محوطه داخلی شبستان و در نظر گرفتن امکانات رفاهی برای مسافران از جمله درخواست‌های مخاطبان از مجموعه نمایشگاه‌ها بوده است.

وی گفت: پراکندگی و فاصله سالن‌ها از یکدیگر، کوتاه بودن ساعات بازدید در روزهای تعطیل، تهویه نامناسب و گرمی هوا نیز از جمله نقاط ضعفی بود که مخاطبان از آن یاد کردند. همچنین نظم در برگزاری نمایشگاه کتاب، اجرای برنامه‌های رسانه‌ای و جامعیت موضوعی کتاب‌ها و ناشران از جمله نقاط قوت نمایشگاه بود که توسط مخاطبان از آن یاد شد.

قائم مقام سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه مردم در بخش حضوری در روز هشتم نمره ۷۳ را به نمایشگاه دادند افزود: امشب و فرداشب تا ساعت ۲۱ نمایشگاه میزبان مخاطبان است.

به گفته رمضانی در بخش مجازی نیز نظرسنجی شکل گرفته است و از مخاطبان درباره قیم کتاب‌ها سوال شده است که ۳۲ درصد از مخاطبان از قیمت‌ها راضی بودند.همچنین ۸۵ درصد از مخاطبان حضور ناشران را در کنار کتابفروشان مفید دانستند و نمره کلی در بخش مجازی ۸۰ بوده است.

رمضانی افزود: روز گذشته هیئت رسیدگی به تخلفات ۱۱ رأی صادر کردند که ۱۰ رأی منجر به محکومیت و یک مورد هم برائت بوده است. عمده تخلفات عرضه کتب بدون مجوز، فروش کتاب بدون مجوز اعلام وصول بوده که توبیخ کتبی، اخذ تعهد و عدم تکرار از جمله احکام صادره بوده، ۵ ناشر نیز با کاهش ۵۰ درصدی متراژ غرفه برای سال بعد را داشتند، ۳ ناشر نیز تعطیلی غرفه و ۲ ناشر پنل مجازی شأن تعطیل شده است.

سخنگوی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: تا پایان روز هشتم در بخش حضوری ۳۲۰ میلیارد فروش داشته ایم که از این میزان ۱۵۲ میلیارد از طریق درگاه رسمی ثبت شده است و ۷۸ میلیارد از درگاه غیر رسمی و مبادی کارت به کارت به ثبت رسیده است. در بخش مجازی نیز ۱۲۰ میلیارد فروش داشته ایم که ۸۵ میلیارد سهم ناشران و ۳۵ میلیارد سهم کتابفروشان بوده است. مجموعاً تا پایان روز هشتم ۳۵۰ میلیارد فروش را در نمایشگاه کتاب تجربه کرده ایم. همچنین ۶۹۰ هزار نسخه کتاب در بخش مجازی خریداری شده که در قالب ۴۱۰ هزار بسته ساماندهی شده اند.

دکمه بازگشت به بالا