گروه ۷: ایران با آژانس همکاری کند/مخالفت با عملیات نظامی اسرائیل در رفح

گروه ۷: ایران با آژانس همکاری کند مخالفت با عملیات نظامی اسرائیل در رفح

وزرای خارجه گروه ۷ نشست ایتالیا را با صدور بیانیه‌ای به اتمام رساندند که بر حادثه امروز اصفهان، مسائل ایران و آژانس و عملیات احتمالی رژیم صهیونیستی در رفح متمرکز بود.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزرای خارجه گروه ۷ که در ایتالیا دور هم جمع شده‌اند، امروز جمعه در واکنش به حمله منتسب به رژیم صهیونیستی در ایران تاکید کردند که ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که هرگونه تشدید تنش در خاورمیانه را متوقف کنند. 

براساس گزارش الجزیره، وزرای خارجه گروه ۷ مشخصا از ایران و اسرائیل خواسته‌اند که از هرگونه تشدید تنش اجتناب کنند. 

علیرغم تنش‌آفرینی اسرائیل طی روز‌های اخیر، وزرای خارجه ۷ کشور صنعتی جهان در بیانیه خود مدعی شده‌اند که ایران را به خاطر اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش پاسخگو می‌دانند.

همچنین، در بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان آمده است: ما از ایران می‌خواهیم که تشدید تنش‌های هسته‌ای را متوقف و معکوس کند.

این بیانیه می‌افزاید: ما از ایران می‌خواهیم از ادامه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم گزارش شده توسط آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که در چارچوب ارائه شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارند و خطرات اشاعه قابل توجهی را ایجاد می‌کنند، خودداری کند.

در این بیانیه آمده است: چنین اقدامی بازگشت به همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای فراهم آوردن اطمینان از اینکه برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح آمیز است، فراهم می‌کند. 

وزرای خارجه گروه ۷ همچنین به مساله غزه اشاره کرده و تاکید کردند که باید تلاش بیشتری برای کاهش بحران انسانی ویرانگر در غزه انجام شود. 

این گروه در ادامه بیانیه خود اعلام کردند که با هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح در جنوب غزه مخالف هستند و نسبت به عواقب فاجعه بار آن هشدار دادند.

این گروه مدعی شد «ما خواهان آتش بس فوری و پایدار در غزه، آزادی گروگان‌های اسرائیلی و رسیدن کمک‌های انسان دوستانه به غزه هستیم.»

دکمه بازگشت به بالا