دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر در یک نگاه

آنا گزارش می‌دهد؛

دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر در یک نگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر ۲۵ فروردین‌ماه سال ۱۳۶۹ به‌عنوان یکی از مراکز دانشگاهی کشور برای تربیت نسل جوان، کارآمد و متخصص در شهر کاشمر پای به عرصه حضور گذاشت و تاکنون به پیشرفت‌های متعددی رسیده است.

خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر ۲۵ فروردین‌ماه سال ۱۳۶۹ به‌عنوان یکی از مراکز دانشگاهی کشور برای تربیت نسل جوان، کارآمد و متخصص در شهر کاشمر پای به عرصه حضور گذاشت و فعالیت خود را با یک رشته‌ (آموزش و پرورش ابتدایی) با جذب ۴۴ دانشجو در ساختمانی استیجاری آغاز کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی بین‌الملل واحد کاشمر به‌عنوان یکی از سه واحد دانشگاهی استان خراسان‌رضوی است که مجوز جذب و پذیرش دانشجوی بین‌الملل و خارجی را دارد و در حال حاضر تعدادی از دانشجویان افغانستان در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

این واحد دانشگاهی درحال حاضر با داشتن بیش از ۱۴۰ عضو هیئت علمی تمام‌وقت، وابسته، دستیار آموزشی و حق‌التدریس، بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ دانشجو در بیش از ۶۰ رشته مقاطع کاردانی تا دکتری تخصصی، دانشکده مهارتی با داشتن رشته‌های کاربردی و مهارتی نیاز روز شهرستان و منطقه، مرکز رشد ویژه پژوهشگران، به یک مرکز معتبر علمی و پژوهشی در منطقه تبدیل شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر در یک نگاه

داشتن خوابگاه‌های دانشجویی مجهز و جذاب با ظرفیت پذیرش بیش از ۷۶۰ نفر (دو خوابگاه وی‍ژه برادران و یک خوابگاه مخصوص خواهران)، برخورداری از سلف سرویس با قابلیت پذیرایی همزمان بیش از یک‌هزار و  ۵۰۰ نفر، برخورداری از آزمایشگاه و کارگاه‌های مجهز، داشتن کتابخانه‌ای با بیش از ۵۵ هزار جلد کتب مختلف، برخورداری از فضا‌های سبز زیبا و فرح‌بخش، داشتن فضا‌های ورزشی مناسب و کافی برای بهره‌برداری دانشجویان رشته‌های تربیت‌بدنی و استفاده سایردانشجویان و ده‌ها جاذبه و ویژگی دیگر مفتخر است که در نظام مقدس جمهوری اسلامی توانسته گامی ارزشمند درراستای ارتقای علم و فرهنگ جامعه بردارد و پاسخی در خور برای خیل جوانان مستعد و تشنه کسب مدارج عالی باشد.

تعداد دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر نزدیک به ۲۰ هزار نفر از جوانان مستعد و مشتاق تحصیل و علم از سراسر کشور بزرگ ایران است.

دانشکده مهارتی

دانشجویان دانشکده مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر در بیش از ۲۵ رشته کاربردی و مهارتی که جوابگوی نیاز روز شهرستان و منطقه است مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر در یک نگاه

فارم تحقیقاتی

فارم تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر در زمینی ۴.۵ هکتاری بنا شده و دارای یک حلقه چاه نیمه‌عمیق، مجوز پرورش گاو شیری ۵۰ رأسی و دوسالن پرورش مرغ تخم‌گذار و گوشتی است و ۲.۵ هکتاراز زمین باغ و زیرکشت انگور ترکمن رقم ۴ است و سالانه ۵۵ تن انگور برداشت می‌شود.

آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها

۲۵ آزمایشگاه و کارگاه مجهز دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر در فضای ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربعی به شرح ذیل است:

آزمایشگاه‌های روانشناسی، بیوشیمی، مولاژ، پراتیک، مرکز آموزش‌های پرستاری، میکروبیولوژی، مقاومت مصالح، هیدرولیک، ترمودینامیک، فیزیک، خاک، بتن، مصالح ساختمانی، الکترونیک، بیوتکنولوژی حیوانی، کارگاه‌های کامپیوتر، مکانیک (حرارت مرکزی- تهویه مطبوع- تأسیسات بهداشتی و مکانیکی)، نقشه‌برداری (انبار)، برق، جوشکاری و تبرید، ورق‌کاری، چوب و اجزای ساختمان.

مرکز رشد واحد کاشمر

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر از اسفند ۱۳۹۶ با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری با عنوان فناوری نوین بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی راه‌اندازی شد و درحال حاضر ۲۶ هسته و واحد فناور در این مرکز فعال هستند.

پذیرش دانشجو در حوزه بین‌الملل

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر و دو واحد دیگر در استان خراسان‌رضوی براساس مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مقاطع دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد، مجوز جذب و پذیرش دانشجوی غیرایرانی در رشته‌های ذیل دارد. (https://fstudent.iau.ir)

دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر در یک نگاه

مرکز مهارت‌های عمومی و مهارتی سما

این مرکز پذیرای یک‌هزار و ۱۰۰ دانش‌آموز در ۶ مدرسه شامل دو مرکز پیش‌دبستان و دوره ابتدایی دخترانه و پسرانه، دو مدرسه دوره اول و دو مدرسه دوره دوم پسرانه و دخترانه است.

مجتمع فرهنگی و یادمان شهدای گمنام

مجتمع فرهنگی امام صادق(ع) در فضای ۸۱۰ مترمربعی پذیرای دانشجویان، استادان و کارمندان است و حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی مراسم مختلف نماز جماعت، اعتکاف، عزاداری، جشن، جلسات کانون‌های فرهنگی و اتاق فکر، مسابقات قرآن و عترت، کرسی‌های آزاداندیشی را در این مجتمع برگزار می‌کند.

از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر میزبانی سه شهید گمنام دوران دفاع مقدس است و یادمان سه شهید عزیز در کنار مجتمع فرهنگی دانشگاه قرار دارد.

دکمه بازگشت به بالا