اقتصادی

آغاز پرداخت پول واردات گاز روسیه به روبل از سوی ترکیه

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد که کشورش پرداخت بخشی از هزینه خرید گاز طبیعی از روسیه را به روبل آغاز کرده است.

به گزارش اخبار ایران من، فاتح دونموز در گفت وگو با شبکه تلویزیونی TRT گفت: در ماه های آینده سهم پرداخت ها با ارز ملی در تجارت انرژی با روسیه افزایش می یابد.

روسیه که پس از کودتای نظامی در اوکراین با تحریم های اروپا مواجه شده است، از خریداران انرژی خود خواسته است تا برای تقویت روبل، پول خرید ارز خارجی را بپردازند. اکثر ارزهای بین المللی به دلار آمریکا یا یورو هستند. ترکیه همچنین می خواهد تجارت را با استفاده از لیر تقویت کند که ارزش آن به دلیل سیاست های پولی به شدت کاهش یافته است.

آنکارا و مسکو در سپتامبر توافق کردند که پرداخت گاز طبیعی را به روبل آغاز کنند.

وزیر انرژی ترکیه درباره درخواست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای تعیین قیمت گاز در ترکیه گفت: آنکارا در پایان سال جاری نقشه راه را آماده می کند و ممکن است نشستی بین فروشندگان و خریداران داشته باشد.

دونمز گفت: می‌توانیم کنفرانس بین‌المللی گاز را در ژانویه یا فوریه برگزار کنیم تا کشورهای عرضه‌کننده و صادرات را گرد هم بیاوریم و نظر آنها را جویا شویم و بهتر عمل کنیم.

به گزارش رویترز، ماه گذشته پوتین ترکیه را به عنوان یک قطب گاز طبیعی به عنوان جایگزینی برای خط لوله نورد استریم معرفی کرد. خط لوله گاز نورد استریم از دریای بالتیک بر اثر یک انفجار مشکوک آسیب دیده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که از این ایده حمایت می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا