علمی

این یک تکه چوب سوخته نیست، قارچ است!/ عکس

تینا مزدکی_ اگر با قارچ‌هایی برخورد کردید که شبیه چوب هستند، شما یک قارچ براکتی چندپوره پیدا کرده‌اید. این قارچ‌ها روی درختان زنده و یا مرده و کنده‌ها رشد می‌کنند و به جای آبشش، منافذ زیر کلاهک دارند. منافذ ساختارهای توخالی و لوله مانندی هستند که در سلول های تولید کننده هاگ پوشیده شده اند. در بسیاری از قارچ هایی که ظاهری شبیه به چوب دارند، منافذ به قدری کوچک هستند که سطح زیرین قارچ کاملاً صاف به نظر می رسد.

گاهی به این قارچ ها قارچ قفسه ای نیز می گویند. این به نحوه رشد آنها با ساختار قفسه مانند روی درختان اشاره دارد. با رشد قفسه مانند، قسمت زیرین قارچ به خوبی در معرض این است که بتواند هاگ های خود را در جریان باد آزاد کند.

آنها می توانند در پایه یک درخت یا بیشتر از تنه رشد کنند. اغلب، این قارچ ها یا انگلی، ساپروبیک یا ترکیبی از هر دو در مراحل مختلف چرخه زندگی خود هستند. قارچ های انگلی با آلوده کردن یک میزبان زنده که معمولاً درخت است، مواد مغذی را به دست می آورند. قارچ های ساپروبیک، در مقایسه، مواد مغذی خود را با تجزیه مواد آلی مرده به دست می آورند. اغلب، بسیاری از قارچ های انگلی می توانند هر دو رفتار را از خود نشان دهند.

۱. قارچ چاگا

یک نگاه سریع به چاگا که در محیط بومی خود رشد می کند ممکن است شما را فریب دهد که فکر کنید به یک تومور چوبی روی درخت نگاه می کنید. چاگا دارای ظاهری مشخص از چوب ذغالی بر روی چوب درختان است که آن را انگلی می کند. این قارچ ترجیح می دهد روی توس های زنده رشد کند. با این حال، می توانید آن را روی بلوط، صنوبر، توسکا، خاکستر و افرا نیز باردهی پیدا کنید.

این یک تکه چوب سوخته نیست، قارچ است!/ عکس

این قارچ نه تنها شبیه چوب است، بلکه اندازه چوب مقاوم و سخت است. کسانی که تکه های چاگا را از هم جدا می کنند اغلب از چکش یا یک دریچه کوچک استفاده می کنند. وقتی از هم جدا می شوند، داخل قارچ یک گوشت نارنجی سوخته خیره کننده را نشان می دهد.

این قارچ چوب مانند، بومی مناطق جنگلی سرد نیمکره شمالی در سراسر بخش هایی از شمال اروپا و آسیا، روسیه، کانادا، آلاسکا و شمالی ترین مناطق ایالات متحده است. بدن این قارچ منحصر به فرد می تواند سال ها رشد کند و افراد می توانند قارچ را در تمام طول سال برداشت کنند.

۲. قارچ ریشی

یکی دیگر از قارچ‌هایی که ظاهری چوبی دارد، برای کاربردهای دارویی بالقوه‌اش برای مدت طولانی مورد توجه قرار گرفته است، قارچ ریشی است. این قارچ بومی مناطق معتدل شرق آسیا است و همچنین در سراسر جهان برای استفاده در چای و پودرهای مکمل کشت می شود. تحقیقات مدرن تأیید می کند که برخی از ترکیبات زیست فعال موجود در قارچ ریشی ممکن است اثرات مفید سلامتی مختلفی مانند ضد التهاب، آنتی اکسیدان و ضد تومور داشته باشند.

این یک تکه چوب سوخته نیست، قارچ است!/ عکس

زمانی که قارچ ریشی تازه است، بیرونی براق و بافت چوبی دارد. با بالا رفتن سن، این براقیت را از دست می دهد و بیشتر در ظاهر کلی پایه تنه درخت یا کنده ای که از آن رشد می کند محو می شود.

این قارچ کلیه شکل با چندین گونه درخت رابطه انگلی یا ساپروبیک دارد. قارچ ریشی به عنوان یک قارچ انگلی باعث پوسیدگی سفید در بافت چوبی و ساقه اصلی درخت می شود که اغلب باعث کندی رشد می شود.

۳.قارچ براکت هنرمند

برای هنرمندان، قارچ بعدی در لیست ما یک لذت مطلق است. قارچ براکت هنرمند نام رایج خود را از تمرین هنرمندانی که از سطح زیرین قارچ به عنوان یک بوم طبیعی استفاده می‌کنند، گرفته است. این قارچ چوبی فوق العاده سخت است و به مردم اجازه می دهد تا سال ها هنر خود را به نمایش بگذارند. کنده کاری و سپس سوزاندن طرح در قسمت سخت این قارچ یک روش محبوب است.

این یک تکه چوب سوخته نیست، قارچ است!/ عکس

این قارچ چندپوره بومی مناطق معتدل و جنگلی آمریکای شمالی، اروپا و آسیا است. دارای بدنه میوه ای نیم دایره ای شکل و کلاهک خاکستری مایل به قهوه ای مات و بدون لاک است. سطح زیری آن سفید مایل به قهوه ای مایل به قهوه ای کم رنگ است که آن را به رنگی عالی برای استفاده به عنوان بوم تبدیل می کند.

۴. قارچ تیندر

قارچ تیندر، همچنین به عنوان قارچ سم شناخته می شود، یک قارچ چندپوره چوبی سخت است که از چوب های سخت ایستاده و افتاده میوه منشا می گیرد. این قارچ به راحتی با چوب اشتباه گرفته می شود. تیندر متراکم و سمی شکل دارای یک cp خاکستری تا قهوه ای مایل به خاکستری است که اغلب ترک خورده است. ترک خوردن به ظاهر چوبی این قارچ جالب می افزاید.

این یک تکه چوب سوخته نیست، قارچ است!/ عکس

داخل قارچ کاملاً سفت است و معمولاً به ابزارهایی برای جدا شدن نیاز دارد.قارچ تیندر دامنه بومی گسترده ای دارد. پراکنش آن در نواحی شمالی و جنوبی آفریقا، آسیا، شرق آمریکای شمالی و اروپا گسترش می یابد.

۵. قارچ بید

قارچ براکت بید، همچنین به عنوان اسفنج آتش شناخته می شود، یک قارچ چندساله چندپوره است. بر روی پوست درخت بید زنده یا مرده و سایر درختان پهن برگ رشد می کند. این قارچ انگلی وقتی درخت را آلوده می کند باعث پوسیدگی قسمت سفید چوب می شود. این قارچ به طور بومی در مناطق معتدل جنگلی در بسیاری از آمریکای شمالی، آسیا و اروپا رشد می کند.

این یک تکه چوب سوخته نیست، قارچ است!/ عکس

این قارچ زنگوله ای یا سمی شکل از نظر ظاهر و بافت کاملاً سخت و چوبی است. می تواند سال ها روی درخت میزبان خود رشد کند. کلاهک این قارچ چندپوره اغلب ترک خورده است. همچنین گونه‌های بالغی را می‌توان یافت که گلسنگ و خزه روی آن‌ها رشد می‌کند و به ظاهر چوبی آن‌ها می‌افزاید.

این قارچ یکی از رایج ترین قارچ های مورد استفاده در طب سنتی آسیایی است. تحقیقات گسترده در سراسر آسیا، ایالات متحده و اروپا وجود بسیاری از ترکیبات زیست فعال بالقوه مفید برای سلامتی را تایید می کند. این ترکیبات برای نمایش طیف وسیعی از اثرات نشان داده شده است. این اثرات شامل اثرات ضد تومور، ضد حساسیت، سیتواستاتیک، تعدیل کننده سیستم ایمنی، ضد باکتری، ضد قارچ، کاهش قند خون و محافظت از کبد است.

منبع: a-z-animals

بیشتر بخوانید:

راز نهنگ‌های یخ‌زده فاش شد!/ عکس

۱۲۷میلیون سال پیش، لاک‌پشت‌ها این شکلی بوده‌اند!/ عکس

227323

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا