علمی

ماجرای فیلتر شدن اخبار شبکه‌های اجتماعی در کانادا چه بود؟

شرکت «متا» که مالک فیس‌بوک و اینستاگرام است، پس از مذاکرات طولانی با دولت کانادا بر سر قانون جدید اخبار آنلاین، از ماه میلادی جاری، جلوگیری از انتشار اخبار در سراسر پلتفرم‌های خود در کانادا را آغاز کرد.

چرا «متا» دسترسی به اخبار را در پلتفرم‌های خود در کانادا ممنوع کرده است؟

«متا» در واکنش به قانون جدید فدرال که شرکت‌های فناوری در این کشور را ملزم می‌کند به ناشران اخبار برای استفاده از محتوای آنها پول پرداخت کنند، ممنوعیت لینک‌ دادن به مقالات خبری در فیس‌بوک و اینستاگرام در کانادا را آغاز کرد.

این قانون در ژوئن با هدف اطمینان از این که شرکت‌های فناوری مانند آلفابت (شرکت مادر گوگل) با ناشران اخبار برای محتوایشان مذاکره تجاری می‌کنند، تصویب شد. اما «متا» این قانون را غیرعملی توصیف و استدلال کرده است که تنها راه برای عمل به این قانون، پایان دادن به قابل دسترس بودن اخبار برای مردم در کانادا است.

این ممنوعیت برای کاربران فیس بوک و اینستاگرام در کانادا چه معنایی دارد؟

کاربران در کانادا که از فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده می‌کنند، دیگر نمی‌توانند لینک‌ها به رسانه‌هایی از جمله گاردین، واشنگتن پست، نیویورک تایمز و سی‌بی‌سی را مشاهده یا پست کنند.

پاسکال سنت اونگ، وزیر میراث کانادا، گفت: «متا» ترجیح می‌دهد به جای این که سهم منصفانه‌ای به سازمان‌های خبری پرداخت کند، دسترسی کاربرانش به اخبار با کیفیت خوب و محلی را مسدود کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و مقامات دیگر گفته‌اند این اقدام برای دموکراسی خطرناک بوده، برای روزنامه نگاری زیان آور است و به گسترش اطلاعات نادرست و اخبار جعلی دامن می زند.

«متا» استدلال می کند که محتوای خبری، منبع درآمد قابل توجهی نیست و کمتر از سه درصد از آنچه مردم در فیدهای فیس بوک خود مشاهده می‌کنند را تشکیل می‌دهد.

این شرکت فناوری آمریکایی ماه میلادی جاری اعلام کرد: ما شفاف عمل کرده‌ایم و برای دولت کانادا روشن کردیم که این قانون، ارزشی را که رسانه‌های خبری با انتخاب استفاده از پلتفرم‌های ما دریافت می‌کنند را به اشتباه نشان می‌دهد. این قانون بر اساس این پندار نادرست است که «متا» به شکل غیرمنصفانه، از محتوای خبری که در پلتفرم‌های این شرکت به اشتراک گذاشته می‌شود، سود می‌برد، در حالی که عکس این مطلب درست است.

این ممنوعیت چگونه بر ارتباطات مناطق درگیر آتش سوزی تاثیر گذاشت؟

با بیش از ۲۰۰ مورد آتش‌سوزی در مناطق نورت وست تریتوریز، مقامات به ۲۰ هزار نفر از ساکنان شهر یلونایف دستور داده‌اند خانه‌های خود را تخلیه کنند که نخسین دستور تخلیه برای یک شهر مرکزی در کانادا است.

اما ساکنان شهر گفته‌اند که نبود لینک‌های خبری در فیس‌بوک و اینستاگرام به معنای آن است که دسترسی به اطلاعات دقیق درباره آتش‌سوزی‌ها و تخلیه، در شبکه‌های اجتماعی دشوار است.

در بریتیش کلمبیا که در جنوب غربی منطقه نورت وست تریتوریز قرار دارد، مقامات در پی ۴۰۰ مورد آتش سوزی، وضعیت اضطراری اعلام کرده اند و هزاران نفر از شهر کلونا و منطقه پیرامون آن تخلیه شده‌اند.

مقامات کانادایی گفته‌اند اطلاعات نادرست درباره آتش سوزی‌ها در فیس‌بوک، فراوان است و مردم را تشویق کرده‌اند تا برای دریافت جدیدترین اخبار، از وبلاگ‌های زنده رادیو یا رسانه‌های محلی استفاده کنند.

بر اساس گزارش گاردین، «متا» اعلام کرد: در مواقع بحران، قابلیت بررسی ایمنی (Safety Check) به افراد اجازه می‌دهد تا کمک درخواست کنند، عزیزانشان را پیدا کرده و به به‌روزرسانی‌ها از منابع معتبر دسترسی داشته باشند. مردم در کانادا می‌توانند به استفاده از فناوری‌های ما برای ارتباط با جوامع خود و دسترسی به اطلاعات معتبر، از جمله محتوای سازمان‌های دولتی رسمی، خدمات اضطراری و سازمان‌های غیردولتی ادامه دهند.

۵۸۵۸

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا