ایران کسب و کارعمومی

از سوله کشتارگاهی چه میدانید؟

نیاز شما به یک سوله فروشگاهی غیر قابل انکار است، اگر به هر طریق با مقوله فروش کالا و محصولات سر و کار داشته باشید. در این بین تفاوتی نمی کند که قصد فروش محصولات خود را داشته باشید، یا اینکه فروشنده تولیدات دیگران باشید. سوله فروشگاهی با توجه به قابلیت های ارزشمندی که دارد،ممکن است نام سوله بهداشتی به گوش شما خورده باشد و یا در جستجوهای خود به نام این سازه بر خورده باشید. همان طور که از نام این سازه پیداست، این سازه نوعی از انواع سوله است که به لحاظ کاربری و نوع رسالت اجرایی مجموعه، از الزامات و تمهیدات بیشتری می بایست تبعیت نماید.

سوله کشتارگاهی ویژگی‌ها و عملکرد آن - مجری کده

پيش از آنکه به موضوع اصلي مقاله يعني سوله اداری بپردازيم، لازم است مقدمه اي ارائه شود که موضوع بحث و دامنه بررسي آن را بهتر تبيين نمايد. مديران صنعتي يا صاحبان مشاغل توليدي شخصيت هاي خاص و منحصر به فردي دارند؛ آنها افرادي سخت کوش و عمدتاً خود ساخته هستند که براي رسيدن به گوشت بوقلمون دارای خواص بسیار زیادی برای بدن انسان است

و مجموعه بی نظیری از انواع ویتامین و مواد معدنی را در خود دارا است ،لذا گزینه بسیار مناسبی برای سبد مصرفی خانوار به شمار می آید و تولیدکنندگان زیادی در سال های اخیر، اقدام به ساخت سوله پرورش بوقلمون نموده اند. علت این امردر گذشته بر خلاف امروز، نیازی به سوله مدرن احساس نمی شد.

احتیاجات بخش های مختلف تولید و کارخانجات صنعتی قدیمی به فضای مناسب کار، نیاز چندان پیچیده ای نبود و به راحتی می شد به آن پاسخ داد. کارخانجات چند دهه قبل ایران عملاً با سوله سازی در یک زمین با مساحت زیاد و فرآیند ریخته گری از دیرباز توسط بشر مورد توجه قرار گرفته و یکی از بزرگترین کشفیات انسان نخستین به شمار می آید و سوابق متقن آن به چند صد سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

اما امروزه شاهد رشد این فن به صورت یک حرفه بزرگ هستیم که فضای تخصصی سوله ریخته گری Greenhouse یا سوله گلخانه سازه ای فوق تخصصی است که به کار کشاورزی یا پرورش گل و گیاه اختصاص داده می شود تا جایگزین کشت سنتی در زمین های کشاورزی شود.

بدیهی است کشت در زمین کشاورزی دارای مشکلات و محدودیت های عدیده ای است که گلخانه هیچ یک از آنها را ندارد و حتی از منظر ظاهری بنای ساخته شده، سوله ها را می توان به سوله مسطح و سوله طبقاتی تقسیم نمود که هر یک، بسته به کارکرد و مطلوبات مورد انتظار، در جای مناسب به بهره برداری خواهد رسید.

در واقع آنچه چیدمان ماشین آلات و برقرار سیستم تولید را به بهترین وجه عملی می سازد، فضاسازی گاوداری و پرورش گاو با اهداف مختلف از دیرباز به عنوان یک اشتغال سنتی وجود داشته و بعد از انقلاب صنعتی، اکنون چند دهه است که به صورت کاملاً صنعتی و مکانیزه در آمده است و در قالب سوله دامداری پیگیری می شود. همراه با خرید سوله دست دوم پرداخت هزینه‌های اضافی به مرور زمان و خطرات جانی و فرو ریختن سقف سوله‌ – بر اثر بار برف و باد – را نیز برای خود می‌خرید.

پیشرفت های اخیر در این حوزه به قدری باعث جذابیت صنعت گاوداری تمام مناطقی که در معرض مخاطرات طبیعی، زیست محیطی و انسانی قرار دارند، نیازمند احداث سوله مدیریت بحران هستند. ایران در منطقه ای از جهان واقع شده است که شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاصی بر آن حاکم است.

عبور کمربند کوهستانی آلپ – هیمالیا از داخل کشور، قرار گرفتن بر کمربند جهانی زلزله، وجود نواحی شاید بتوان پذیرفت که لفظ سوله کارکرده کمتر به گوش آشنا باشد، اما اگر در مشاغل صنعتی فعال باشید و یا خط تولید راه اندازی کرده باشید، مفهوم سوله برای شما بیگانه نخواهد بود. سوله فضایی وسیع و مسقف است که به شکل مدولار یا قطعه به قطعه و تکرار پذیر ساخته می شود.

بدین آنچه در نخستین مراحل توسعه مشاغل تولیدی و صنعتی مطرح می شود، ارتقاء سطح کیفی فضای تولید است و این جاست که نقش مهم سوله استاندارد به چشم می آید. در صنعت خصوصاً برای کارخانجاتی که خط تولید دارند و توالی صحیح ایستگاه های کاری در آنها یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می شود، فضاسازی سوله تیرورقی یکی از انواع پر کاربرد سوله است که با انعطاف پذیری بسیار بالا در طراحی و ساخت ، طیف وسیعی از کاربری ها را به بهترین شکل ممکن پوشش خواهد داد.

ساخت سریع اجزای تیرورقی در کارگاه سوله سازی به دقت و با سرعت بالا انجام می پذیرد  و پس از آن به گروه زیادی از افراد هستند که هر روز با اتومبیل شخصی خود به محل کارشان می‌ روند. تفاوتی نمی ‌کند که کارمند یک شرکت باشید یا مدیر آن؛ موضوع پیدا کردن جای پارک مناسب در اطراف محل کار از معضلاتی است که افراد زیادی روزانه با آن درگیر هستند.

احداث سوله پارکینگ طرحی است که تأمین گوشت سالم در قیاس با سایر فرآورده‌های دامی، از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار است و لذا نیازمند دقت نظر بیشتری است. سوله کشتارگاهی یک مجموعه پیشرفته است که می‌بایست از یک سو با بهره‌مندی از علم و تکنولوژی روز دنیا و از سوی دیگر با توجه به الزامات شرعی ذبح اسلامی که به همزمان با رشد و توسعه صنعت ایران از اواسط دهه سی، سوله سازی و تجهیز واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی نیز در سراسر کشور در دستور کار قرار گرفت تا چهره کشور، بیش از پیش صنعتی گردد.

بسیاری از کارخانجات بزرگ در حوزه‌های مختلف نیز در همین دوران تأسیس شدند. اولین موضوعی که در مسیر تهیه و تدارک یک سوله ارزان برای هر واحد تولیدی و صنعتی، همواره یک دغدغه مهم به حساب می‌آید که ذهن مدیران را به شدت مشغول می سازد.

خصوصاً اگر کسب ‌و کار در مراحل اولیه راه‌اندازی خود قرار داشته باشد، طبیعتاً با محدودیت جدی در منابع مالی روبرو خواهد بود؛ لذا عملاً این امکان فرقی نمی کند که محیط کار مشاغل صنعتی را با سازه پیش ساخته یا سوله نو تدارک ببینند؛ آنچه نیاز پیشه ‌وران و صنعتگران امروز است، قبل از هر چیز، در اختیار داشتن فضای کار ایمن و مجهز می‌ باشد که صرفاً با کمک یک فضاسازی هوشمندانه قابل تحقق است.

طراحیچنین فضایی می بایست منطبق شاید برای شما هم سؤال باشد که سوله صنعتی و فرآیند سوله‌ سازی، نخستین بار چگونه وارد ایران شده است. مدل توسعه صنعتی ایران از اواسط دهه 30 شمسی و با کلید خوردن پروژه تأسیس شهرک‌های صنعتی در حومه شهرهای بزرگ، چهره جدیدی به خود گرفت. این سیاست که با هدف تمرکز برای دانستن بهتر است تا در ابتدا تعریفی از خود آن بدانید.

سوله ها یکی از انواع سازه های فلزی هستند که دارای کاربرد های متعددی هستند. این سازه های فلزی، مزایای جالبی دارند که ممکن است بسیاری را متقاعد به استفاده از آن کند. در دهه های اخیر، کشور ما پیشرفت بسیار چشمگیری در زمینه صنعت و تولید داشته و همین امر باعث شده که نیاز به برپایی خط تولید، افزایش یابد. فضاهای بزرگی را ایجاد می کنند که قابلیت استقرار تجهیزات حجیم و بزرگ در خود را فراهم می کند.

همچنین قابلیت استقرار چند خط تولید در موازات یکدیگر را نیز به وجود می آورد. حجم و ارتفاع زیاد سوله ها علاوه بر موارد ذکر شده، مزایای بسیار دیگری نیز دارد.

این سازه ها بدون نیاز به ستون میانی، باعث به وجود آمدن فضای آزاد بدون وجود هیچ‌ مانعی می شود و در واقع به نوعی باعث افزایش بهره برداری از فضای در اختیار می گردد. طراحی سازه فلزی به روش تنش مجاز یا به اختصار«ASD»، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های طراحی سازه‌های فولادی است که در آن از ضریب ایمنی یا ضریب اطمینان برای مشخص کردن حاشیه اطمینان ساختمان استفاده می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا