حرکت به سمت هوشمندسازی مدیریت بحران/ لزوم اصلاح مسیر رودخانه‌ها – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، محمدحسن نامی امروز جمعه در جلسه ستاد مدیریت بحران لرستان با اشاره به نام‌گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید با مشارکت مردم، اظهار داشت: عدم واگذاری کارها به شرکت‌های خصوصی یکی از مشکلات در کشور است.

وی با بیان اینکه رویکرد جدید سازمان به سمت هوشمندسازی مدیریت بحران سوق داده شده است، بیان کرد: در حال حاضر ۱۴۴ هزار و ۶۲۰ کیلومتر رودخانه در کشور داریم که حدود شش هزار ۷۲۰ کیلومتر آن از مناطق مسکونی شهری و روستایی عبور می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه حفظ خاک و منابع آبی باید در اولویت قرار داشته باشد، بیان کرد: یکی از کارهایی که در اولویت سازمان مدیریت بحران کار قرار گرفته است بررسی لایه‌های رودخانه و اصلاح مسیر است و باتوجه‌به اینکه استان لرستان یک استان کوهستانی است ضرورت دارد به این امر بیشتر پرداخته شود.

نامی با اشاره به اهمیت وجودی ارتفاعات ارزشمند زاگرس و حفظ پوشش گیاهی در این مناطق، گفت: شخم‌زدن به‌صورت عمودی خاک را از بین می‌برد، بنابراین برای تراز بالای ۲۰۰، باید شخم‌زدن ممنوع اعلام شود و در این تراز حتماً باید درخت کاشته شود.

وی با تأکید بر نهضت کاشت درخت در کشور، گفت: سرزمین لرستان فضایی دارد که اگر یک سال از درختی مراقبت شود حتماً پایدار خواهد بود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، گفت: کشورهای اطراف ما در حال افزودن به فضای سبز هستند و باید در سطح کشور نیز این مهم پیگیری شود.

نامی گفت: در حال حاضر هزار و ۶۴۸ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داریم که ۴۰۲.۵ کیلومتر رودخانه است، ولی سهم رانش ما بیشتر است که در صورت اصلاح مسیر رودخانه‌های کشور در مرز با کشورهای همسایه هشت هزار هکتار زمین به کشور بر می‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا