درخواست کنسرسیوم ریلی برای انجام تشریفات قطار ترانزیتی افغانستان به گمرک ارائه شد

گمرک ایران اعلام کرد: درخواست کتبی کنسرسیوم توسعه ریلی برای کالای ترانزیت از افغانستان، امروز بعدازظهر ارائه شده و به محض اظهار کالا از سوی کنسرسیوم، در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای تشریفات گمرکی آن انجام می‌شود و قطار برای ادامه راه آماده خواهد بود.

به گزارش اخبار ایران من، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر ورود و توقف اولین قطار ترانزیتی افغانستان – ترکیه به خاک ایران منتشر شد که به دنبال آن شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد طبق استعلام و بررسی‌های صورت‌گرفته،  هیچ قطار تجاری ترانزیتی از سوی کشور افغانستان وارد محدوده ریلی جمهوری اسلامی ایران نشده است.

البته روز بعد، مرتضی جعفری – معاون بهره‌برداری و بازرگانی راه‌آهن- با اشاره به لزوم حفظ جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات بین‌المللی گفت: علی‌رغم عدم هماهنگی صورت‌گرفته، با توجه به رویکرد توسعه‌ای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه کریدورهای بین‌المللی ریلی، اقدامات لازم جهت اعزام آزمایشی قطار مذکور انجام گرفته و راه‌اندازی رسمی مسیر تجاری مذکور پس از رفع نواقص و تأیید متخصصین فنی ریلی با هماهنگی راه‌آهن‌های دو کشور انجام خواهد شد.

معاون بهره‌برداری و بازرگانی راه‌آهن همچنین امروز در خصوص قطار ترانزیتی افغانستان – ترکیه که در خاک ایران قرار دارد، گفت: کنسرسیوم توسعه ریلی به خلاف اعلام کرد “واگن بارداری وارد ایران نشده است”، اما چون این واگن‌ها بارگیری شده بود، با دستور مدیرعامل راه‌آهن با ارسال آنها موافقت شد که هنوز هم کنسرسیوم تشریفات گمرکی را برای ترانزیت بار انجام نداده است.

بیشتر بخوانید

کنسرسیوم هنوز تشریفات گمرکی قطار ترانزیتی افغانستان – ترکیه از خاک ایران را انجام نداده است

 افغانستان به‌ دنبال استفاده از کریدور لاجورد

با وجود این، جواد طاهرافشار – معاون کنسرسیوم توسعه ریلی- امروز بار دیگر اظهار کرد که شرکت راه‌آهن، لکوموتیو کنسرسیوم ریلی را از یکم اردیبهشت توقیف کرده است. او گفت که مسؤولان هیأت‌ حاکمه افغانستان گفتند اگر راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد بگذارد کریدور شرق به غرب به بهره‌برداری برسد، از مسیر کریدور لاجورد (یعنی ترکمنستان – دریای خزر – آذربایجان – ترکیه) اقدام به انتقال محموله‌های خودمان به ترکیه خواهند کرد.

طاهرافشار درباره اظهارات راه‌آهن مبنی‌بر اینکه کنسرسیوم توسعه ریلی هنوز تشریفات گمرکی را برای ترانزیت کالا صورت نداده است، گفت: ناظر کل گمرکات استان خراسان هفته گذشته در مصاحبه‌ای عنوان کرد که تا الان تمامی قطارها با انجام تشریفات گمرکی و هماهنگی قبلی بوده و از الان به بعد هم با هماهنگی انجام می‌شود و توسط استاندار خراسان رضوی هم از قبل ورود این قطار را اطلاع داده بود. بنابراین ما تشریفات گمرکی را انجام داده و می‌دهیم.

درخواست کتبی کنسرسیوم توسعه ریلی برای انجام تشریفات، به گمرک ارائه شد

در این خصوص فرهاد ولی – مدیر روابط عمومی گمرک ایران – به اخبار ایران من توضیح داد: درخواست کتبی کنسرسیوم توسعه ریلی امروز بعدازظهر برای انجام تشریفات ارائه شده و به محض اظهار کالا از سوی کنسرسیوم، در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای تشریفات گمرکی انجام می‌شود و قطار برای ادامه راه آماده خواهد بود.

پیش از این، ناظر گمرکات استان خراسان رضوی گفته بود که اولین قطار حامل سنگ ترانزیتی از افغانستان به مقصد ترکیه وارد ایستگاه روزنک افغانستان شده و با هماهنگی انجام شده و برای جلوگیری از توقف واگن‌ها، گمرک دوغارون تشریفات گمرکی این محموله را با کد این گمرک انجام خواهد داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا