علمی

قابلیت‌های جدید آیفون در 2024 لو رفت!

درحالی‌که سال ۲۰۲۳ نفس‌های آخرش را می‌کشد و ۲۰۲۴ آماده‌ی جلوس است، بد نیست نگاهی به قابلیت‌های پیش‌تر اعلام‌شده یا شایعه‌شده‌ای بیندازیم که سال آتی راهشان را به نسخه‌ی فعلی و آینده‌ی سیستم‌عامل موبایلی اپل، iOS 17 و iOS 18، باز می‌کنند.

از جمله ویژگی‌هایی که به گزارش مک‌رومرز باید سال آینده‌ی میلادی انتظار رسیدنشان به iOS را بکشیم، می‌توان به این موارد اشاره کرد: لیست‌های پخش موزیک گروهی در اپل موزیک، ایرپلی برای تلویزیون‌های هتل، سایدلود برنامه‌ها در اتحادیه‌ی اروپا، نسل بعدی کارپلی، قابلیت کمک کنارجاده‌ای به وسیله‌ی ماهواره در خارج از ایالات‌ متحده، پشتیبانی از RCS در اپلیکیشن Messages و هوش مصنوعی مولد برای دستیار صوتی کوپرتینونشین‌ها، سیری.

لیست‌های پخش موزیک گروهی در اپل موزیک

قابلیت تازه‌ی «لیست‌های پخش گروهی» در اپل موزیک، به افراد مختلف اجازه می‌دهد تا در یک لیست‌پخش مشترک، موزیک‌ها را اضافه یا حذف یا ترتیب آن‌ها را عوض کنند.

اشتراک‌گذاری لیست پخش در اپل موزیک iOS 17.2

نکته‌ی قابل تأمل اینکه این ویژگی در ابتدا قرار بود ماه جاری و با آپدیت iOS 17.2 به دست کاربران برسد؛ اما به‌دلایل نامعلوم، اپل در لحظه‌های آخر تست‌های نسخه‌ی بتا، تصمیم به حذف آن گرفت. اکنون، وبسایت سازنده‌ی آیفون، بازگشت ویژگی مذکور را به یکی از آپدیت‌های iOS 17 در سال ۲۰۲۴ وعده داده است.

ایرپلی روی تلویزیون‌های هتل

پیرو انتشار iOS 17.2، اپل با به‌روزرسانی وبسایتش از تأخیر ویژگی ایرپلی روی تلویزیون‌ های هتل تا سال آینده خبر داد.

شرکت تحت رهبری تیم کوک، در ابتدا زمان رسیدن ویژگی مذکور را «اواخر امسال» اعلام کرده بود؛ اما اکنون باید تا «رسیدن آن در آپدیتی در سال ۲۰۲۴» منتظر بمانیم. هیچ زمان مشخصی از سمت این شرکت مشخص نشد؛ بااین‌حال بعید نیست که iOS 17 در نیمه‌ی اول ۲۰۲۴ آن‌ را دریافت کند.

قابلیت ایرپلی در هتل

به کمک ویژگی مورد بحث، کاربران گوشی آیفون قادر خواهند بود تا با اسکن یک کد QR روی تلویزیون‌های هتل، با آن‌ها ارتباط ایرپلی برقرار کنند و به استریم بی‌سیم ویدیوها، تصاویر و موزیک‌های موجود در گوشی اپل خود بپردازند. البته کاربران سیستم‌عامل گوگل هم‌اکنون و به لطف ویژگی کروم‌کست، امکان استریم محتوا از گوشی اندرویدی خود به روی تلویزیون‌های برخی از هتل‌ها را دارند.

همه‌گیر شدن این ویژگی پیش از هرچیز به اراده‌ی هتل‌ها در به‌کارگیری آن در تجهیزات خود بر می‌گردد؛ اپل مدتی پیش اعلام کرد که شرکت چندملیتی IHG Hotels & Resorts، از اولین نام‌هایی است که این ویژگی را در مجموعه‌های خود به کار خواهد گرفت.

سایدلود برنامه‌ها در اتحادیه‌ی اروپا

سال میلادی گذشته بود که مارک گرمن، تحلیلگر نام‌آشنای بلومبرگ، از آماده‌شدن اپل برای ارائه‌ی قابلیت سایدلود برنامه‌ها در آیفون‌ به‌منظور پیروی از قانون بازارهای دیجیتال (DMA) اتحادیه‌ی اروپا، خبر داد.

لوگو اپ استور

به کمک این ویژگی که انتظار می‌رود در ابتدا تنها در کشورهای اروپایی در دسترس باشد، کاربران می‌توانند برنامه‌ها را از منبعی جز اپل استور روی گوشی اپل خود نصب کنند. گرمن اخیراً پیش‌بینی کرد که قابلیت سایدلودینگ برنامه‌ها در نیمه‌ی نخست ۲۰۲۴ و در یکی از آپدیت‌های iOS 17 از راه می‌رسد.

نسل بعدی کارپلی

در مراسم WWDC اپل نسل بعدی کارپلی را با وعده‌هایی چون ادغام عمیق‌تر با ویژگی‌های وسیله‌ی‌ نقلیه چون سیستم‌ تهویه‌ی‌ مطبوع و رادیو، پشتیبانی از صفحه‌نمایش‌های متعدد در سراسر داشبورد و افزایش شخص‌سازی، به شرکت‌کنندگان نمایش داد.

نسل بعدی کارپلی اپل که در wwdc22 به نمایش در آمد

وبسایت اپل هنوز هم «اواخر ۲۰۲۳» را به‌عنوان زمان معرفی اولین خودروهای مجهز به نسل بعدی کارپلی اعلام می‌کند؛ اما وقتی فقط کمتر از سه هفته تا پایان سال مانده، بعید است بازه‌ی زمانی اپل درست از آب دربیاید. در نهایت، احتمالاً نسل بعدی کارپلی تا سال آینده‌ی میلادی در دسترس کاربران قرار نگیرد.

قابلیت کمک کنارجاده‌ای به وسیله‌ی ماهواره در خارج از ایالات‌ متحده

از زمان انتشار iOS 17، کاربران گوشی‌های آیفون ۱۴ و آیفون ۱۵ در ایالات‌ متحده به کمک قابلیت کمک کنارجاده‌ای به وسیله‌ی ماهواره‌ی اپل، حتی خارج از محدوده‌ی خدمات شبکه‌ی تلفن‌همراه و وای‌فای نیز می‌توانند از طریق تماس با AAA، یکی از شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات کنار جاده‌ای، کمک دریافت کنند.

قابلیت کمک کنار جاده‌ای آیفون

اپل هنگام معرفی ویژگی مذکور، اعلام کرد که «در ابتدا» در ایالات‌ متحده در دسترس خواهد بود؛ بنابراین انتظار داریم که از سال ۲۰۲۴، کاربران بقیه‌ی کشورها نیز به آن دسترسی پیدا کنند.

پشتیبانی از RCS

اپل در ماه نوامبر اعلام کرد که پشتیبانی از استاندارد پیام‌رسانی چند پلتفرمه‌ی RCS را تا «اواخر سال آینده» به برنامه‌ی Messages آیفون می‌آورد؛ بازه‌ی زمانی اعلام‌شده توسط این شرکت احتمالاً با انتشار iOS 18 مصادف خواهد شد.

یک گوشی آیفون که آیکون برنامه‌ی Messages اپل را نشان می‌دهد در کنار یک گوشی اندروید که آیکون برنامه‌ی پیام‌رسانی گوگل را نشان می‌دهد

پشتیبانی از استاندارد RCS بهبودهای زیر را در تجربه‌ی پیام‌رسانی پیشفرض بین گوشی‌های آیفون و اندرویدی به همراه خواهد داشت:

  • تصاویر و ویدئوهای وضوح بالا
  • پیام‌های صوتی
  • نشان‌دهنده‌های وضعیت در حال نوشتن
  • گزارش خوانده‌شدن پیام
  • پیام‌رسانی از طریق وای‌فای بین آیفون‌ها و دستگاه‌های اندرویدی
  • قابلیت چت گروهی بهبودیافته، از جمله اینکه کاربران آیفون امکان ترک گفت‌وگویی را که شامل کاربران اندرویدی است، خواهند داشت
  • بهبود رمزگذاری نسبت به SMS

این قابلیت‌های به‌روز هم‌اکنون در ارتباطات آیفون‌ به آیفون از طریق حباب‌های آبی iMessages و دیگر پلتفرم‌های پیام‌رسانی مانند واتساپ و تلگرام صورت می‌گیرند، در دسترس است؛ اضافه شدن پشتیبانی از RCS در آیفون، این ویژگی‌ها را به حباب‌های سبز اپلیکیشن Messages نیز می‌آورد.

سیریِ باهوش‌تر

مارک گرمن در دیگر پیش‌بینی‌های خود، از اضافه‌شدن قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد به گوشی‌های آیفون که «به بهبود پاسخگویی به سؤالات توسط سیری و تکمیل بهتر جملات در Messages» منجر می‌شوند، خبر داده‌ بود. همچنین به عقیده‌ی او، اپل افزودن قابلیت‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی به دیگر برنامه‌های پلتفرم خود مانند اپل موزیک، پیجز، کی‌نوت و اکس‌کد را نیز بررسی می‌کند.

لیست دستورات Siri

خبرگزاری اینفورمیشن، پیش‌تر گزارش داده بود که ترکیب مدل‌های زبانی بزرگ (LLM-ها) با سیری، از طریق ادغام عمیق‌تر با برنامه‌ی Shortcuts، اجازه‌ی اتوماسیون انجام کارهای پیچیدتر را به کاربران می‌دهد. این گزارش همچنین پیش‌بینی کرده بود که این ویژگی سال آینده و از طریق آپدیتی نرم‌افزاری، که احتمالاً iOS 18 خواهد بود، به گوشی‌های آیفون اضافه خواهد شد.

اضافه شدن قابلیت‌های هوش مصنوعی به آیفون‌ها را باید ثمره‌ی محبوبیت ناگهانی این فناوری پس از عرضه‌ی چت‌بات ChatGPT شرکت OpenAI دانست. پس از آن بود که غول‌های فناوری چون گوگل و مایکروسافت نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از برداشت‌های مختلف خود از هوش مصنوعی مولد پرده برداشتند.

پیش‌تر، گوگل گوشی‌های پیکسل ۸ و پیکسل ۸ پرو را با تمرکز بسیار روی قابلیت‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی عرضه کرد؛ انتظار می‌رود در آینده‌ی نزدیک و با شروع از سری گلکسی S24 مدل‌های آینده‌ی گوشی سامسونگ نیز به این قابلیت‌ها مجهز شوند. به نظر می‌رسد اپل نیز برای عقب‌ نماندن از رقبا، چاره‌ای جز سوار شدن قطار این فناوری پرسروصدا نخواهد داشت.

227227

بخش علوم پزشکی

هدفم این است که با ارائه محتواهای علمی و امیدوارکننده، به شما کمک کنم تا از جدیدترین تحقیقات در زمینه سلامتی مطلع شوید و اقدامات مناسبی را برای بهبود و حفظ سلامتی خود بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا