ایران کسب و کارعمومی

چرا ایستاده اب خوردن ضرر دارد

هنگامی که ایستاده آب می‌نوشیم، به بدنمان آسیب وارد می‌شود و اثرات منفی به ما غلبه می‌کند. زمانی که می‌ایستیم، بدن و بافت‌ها در حالت تنش و فشار هستند و باعث می‌شود که آب به سرعت به پایین بدن برود و تعادل مایعات موجود در بدن به هم بریزد. بهترین روش خرید آب معدنی در تهران و نوشیدن آن در دوره های زمانی کوتاه با فاصبه های کم می باشد.

اما شاخص دیگری که در مصرف آب اهمیت دارد، طریقه و نحوه آن است که در بسیاری از موارد به ایستاده آب خوردن ختم می‌شود. با اینکه اکثریت ما به طور ایستاده آب و دیگر مایعات را می‌نوشیم؛ دلایل متعددی بر عدم انجام این کار وجود دارد چراکه ایستاده آب خوردن می‌تواند آسیب‌ها و ضررهای متعددی را بر بدن و عملکرد آن وارد کند. اگر همچنان قانع نشده‌اید؛ ۱۰ دلیل زیر حتما شما را مجاب خواهد کرد.

Why is it harmful to drink water standing up

بی‌دلیل نبوده که بزرگان به ما نشسته آب خوردن را توصیه کرده‌اند. در آموزه‌های دینی نیز به این امر اشاره شده است. ممکن است هنگام ورزش نیز مربی از شما بخواهد که ایستاده آب نخورید چون این کار می‎‌تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد که محققین و پزشکان متخصص به‌تازگی دلایل علمی ممانعت از ایستاده آب خوردن را بیان کرده‌اند. اگر لیوان به دست دارید و می‌خواهید ایستاده آب بنوشید؛ شایع دلایل زیر شما را از آن منصرف کند.

ایستاده آب خوردن میتواند منجر به آرتروز شود

ممکن است برایتان باورنکردنی باشد اما احتمال بروز آرتروز در افرادی که عادت به ایستاده آب خوردن دارند؛ وجود دارد. در حالت ایستاده آب خوردن باعث می‌شود تا توازن مایعات بدن به هم خورده و این مشکل می‌تواند موجب انباشتگی مایع در مفاصل شده که بدین ترتیب امکان بروز آرتروز را فراهم می‌کند.

متخصصین پزشکی دریافته‌اند که مصرف ایستاده آب می‌تواند منجر به وارد شدن سریع مایع به روده شود که این سرعت ورود آب می‌تواند برخورد با دیواره معده را به همراه داشته باشد. این برخورد با دیواره معده می‌توانند مشکلات بلندمدتی را برای دستگاه گوارش ایجاد کند؛ همانطور که به معده آسیب می‌رساند.

همچنان تشنه خواهید ماند اگر ایستاده آب بخورید

تشنگی شما هیچ‌گاه نمی‌تواند با ایستاده آب خوردن رفع شود. بهتر است به جای حالت ایستاده، لحظه‌ای نشسته و مقدار متعادل‌تری از آب را مصرف کنید تا تشنگی شما رفع شود.

با ایستاده آب خوردن از سوءهاضمه ممکن است رنج ببرید

زمانی که نشسته آب می‌نوشید؛ اعصاب شما در حالت آرام و راحت‌تری قرار دارد که این به شما کمک می‌کند تا مایع و دیگر مواد غذایی را بهتر هضم کنید. نوشیدن آب به صورت ایستاده، سیستم گوارشی را به هم می‌ریزد. به خاطر همین فشار و سرعت بالای وارد شدن آب به شکم، آسیب‌زننده است و پروسه گوارش را مختل خواهد کرد.

کلیه شما آب را در زمانی که ایستاده آب میخورید بهدرستی تصفیه نمیکند

خوردن آب در حالت ایستاده به تصفیه و پاک‌سازی آب توسط کلیه کمک نمی‌کند. به طور معمول ناخالصی‌ها در کلیه و مثانه باقی می‌مانند که می‌تواند به اختلال دستگاه ادراری و حتی وارد شدن آسیب‌های دائمی به کلیه منجر شود.

ایستاده آب خوردن موجب رقیق شدن اسید معده نمیشود

حتی باید در نظر گرفته که نوشیدن آب باید به آرامی و با ورودی‌های کوچک در حالت نشسته باشد. این روش کمک می‌کند تا اسید موجود در بدن با ترکیب با مقدار مناسبی از آب رقیق شود.

ایستاده آب نوشیدن و خطر برای ریه

هنگامی که شما ایستاده آب می‌نوشید، مواد مغذی و ویتامین‌ها به کبد و سیستم گوارش نمی‌رسند و سرعت متعادل به هم می‌خورد و همین عاملی برای خطرات ریه و قلب خواهد بود، زیرا سطح اکسیژن به هم خواهد ریخت.

میتواند موجب زخمها و سوزش سر دل شود

وقتی در حالت ایستاده آب می‌نوشید؛ این کار باعث می‌شود تا مایع به سطح پایین مری با شدت بالایی برخورد کند. این عمل در نتیجه می‌تواند موجب ایجاد اختلال و مزاحمت در اسفنکتر (مفصل بین معده و مری) شده که سوزش مری را می‌تواند به دنبال داشته باشد به این دلیل که اسید معده به سمت بالا صعود می‌کند.

به هم خوردن تعادل سطح اسید در بدن

اینکه شما بنشینید و به آرامی چند جرعه آب بنوشید، باعث می‌شود که سطح اسید بدنتان متعادل باشد که در غیر این صورت، میزان اسید به هم می‌خورد.

میتواند موجب سفتی عصبهای شما شود

زمانی که ایستاده آب می‌نوشید؛ یک تنش در اعصاب شما به وجود می‌آید اما اگر در حالت نشسته مصرف کنید؛ سیستم آرام‌ و هضم‌کننده موجب آرام کردن اعصاب و تنش شده و می‌تواند فرایند هضم را تسهیل کند.

جذب نشدن مواد مغذی موجود در آب

هنگامی که ایستاده آب بنوشید، بدن تحت فشار است. باید بنشینید، عضلات و بدن خود را ریلکس نگه دارید و روی هضم و گوارش مایعات با سرعت آرام‌تر و ریلکس‌تر تمرکز کنید.

یک بار در خانه‌ای که مهمان بودم، یک لیوان آب به من دادند. همین که می‌خواستم یک جرعه بنوشم یک صدای بلند از آن طرف اتاق شنیدم. «نه! وقتی ایستاده‌ای آب نخور!» خانم صاحبخانه با نیت خیر گفت و تقریبا قلبم را متوقف کرد. «این برای سلامتی‌ات خوب نیست»، گفت و چهره‌اش نشان از نگرانی داشت. سایر اعضای خانواده هم با سر تکان دادن حرفش را تایید کردند.او شانه‌های من را گرفت و به آرامی من را به سمت یک صندلی هدایت کرد و تا زمانی که آب را تمام کردم، کنارم نشست. «تو دختر تحصیل کرده‌ای. باید این حرف‌ها را بشنوی»، گفت و لحنش را تغییر نداد.

این یک مورد جدا نیست. بسیاری از افراد باور دارند که آب خوردن ایستاده می تواند برخی مدارهای مرموز را در سیستم شما منفجر کند و به سلامتی شما آسیب برساند. باور شایع تر این است که این کار هضم و جذب مواد مغذی را مختل می کند.این موضوع سالها در ذهن من ماند. هر بار که می خواستم یک قطره آب بخورم، میخواستم نشسته باشم. در نهایت، با گذشت زمان، متوجه شدم که چقدر احمقانه بود، هر بار که تشنه می شدم به دنبال یک صندلی بگردم.

اینترنت در مورد ایستاده آب خوردن چه میگوید؟

من همیشه برای پیدا کردن جواب سوالاتم به اینترنت مراجعه می کنم. برایم باور نکردنی بود که تعداد زیادی از مقالات آنلاین را دیدم که می‌گویند آب خوردن ایستاده برای سلامتی بد است. تازه متوجه شدم که دلیل این باور بسیاری از مردم چیست: مطالب بدون استناد و اشتباه در اینترنت، مثلا در مورد نرسیدن آب به اعضا بدن بود: «وقتی شما آب را ایستاده می نوشید، آبی که می رود با یک جریان مستقیم از سیستم عبور می کند، واقعا به اعضایی که قرار است کار را انجام دهند نمی رسد. بنابراین، آلودگی هایی که قرار است خارج شوند در کلیه ها و مثانه رسوب می کنند.»

نظر پزشکان در مورد ایستاده آب خوردن چیست؟

من فهمیدم که اینترنت مکان مناسبی برای پیدا کردن جواب نیست. ما نیاز داریم که یک متخصص گوارش به ما بگوید حقیقت چیست. برای همین با یک متخصص گوارش صحبت کردم. او بلافاصله گفت که این فقط یک افسانه است.او با قاطعیت می گوید: «آب خوردن ایستاده هیچ تاثیر منفی ای بر هضم ندارد و همچنین جریان خون به مغز را کم نمی کند. هر چیزی که می خورید یا می نوشید از طریق لوله غذا به معده و سپس روده می رود و در آنجا جذب می شود. هیچ چیزی نمی تواند مستقیماً به کلیه ها یا مفاصل برود. آب با خون جاری می شود و به تمام قسمت های بدن می رسد.»

پس از آن، من سوال دیگری را هم پرسیدم: «آیا حالت بهتری برای آب خوردن وجود دارد؟»

او به من جواب قاطعی داد: «بهترین حالت برای آب خوردن ایستاده بودن است. آب با جاذبه از مری به معده می رود و کمتر ممکن است به مری برگردد.»ولی او همچنین توصیه کرد که آب خوردن در حالت درازکش را اجتناب کنید: «چون ممکن است آب و ترشحات معده به مری یا ریه ها برگشته و سبب سرفه یا عفونت شوند.» البته سرعت خوردن آب ممکن است مهم باشد. نوشیدن آب زیاد و سریع می تواند منجر به تجمع آب یا نفخ در معده شود. اما حتی در اینجا، هیچ مطالعه مدرنی برای تأیید آن وجود ندارد.

پس حالا مطمئن شدید: آب خوردن ایستاده هیچ اشکالی ندارد. سعی کنید در طی روز آب کافی بنوشید و به شایعات توجه نکنید و نسخه اختصاصی غذایی خودتان را پیدا کنید مای ژن در این راه در کنار شماست.با انجام میتوانید رژیم اختصاصی از سبک زندگی خودتان را دریافت کنید.

دکمه بازگشت به بالا