ایران کسب و کارمردم و اجتماع

انگشتر نشون در کدام دست می اندازند؟

انگشتر نشون بله برون را در کدام انگشت میگذارند؟

حلقه نشون و نامزدی صد ها سال است که به عنوان بخشی از سنت های عروسی رد و بدل شده است. آنها در سراسر جهان به عنوان نماد وعده، فداکاری و عشق ابدی شناخته شده اند. اما سوال این است که حلقه نشون (بله برون) باید در کدام انگشت شما باشد؟ انگشتر کارتیر گالری پرسته مناسب حلقه نشان است؟

به یادماندنی ترین هدیه ازدواج، حلقه های بله برون و ازدواج میباشد. اکثر ایرانیان حلقه نامزدی و نشون را در انگشت چهارم دست راست خود میگذارند و حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ قرار می دهند. اما چه کاری دقیقا درست است؟ به صورت کلی بسته به شرایطی که دختر و پسر ازدواج میکنند متفاوت است. به عنوان مثال پسری که به صورت سنتی میخواهد ازدواج کند و به همراه خانواده به خانه دختر میروند، پس اینکه دختر جواب مثبت را داد برای او حلقه نشان میبرند. این حلقه بایستی در انگشت چهارم دست راست قرار گیرد. البته اگر عروس خانم دوست داشته باشد که در انگشت دست چپش قرار دهد، میتواند این کار را انجام دهد.

در اکثر کشور های دنیا و البته ترکیه، حلقه نامزدی را در دست راست میگذارند. قرار دادن حلقه بله برون در دست چپ یک سنت جهانی نیست. در روسیه، آلمان، نروژ و هند، حلقه های نامزدی و نشون را در دست راست می گذارند. زیرا انها معتقدند عبارت “چپ” در لاتین به معنای “شوم” گرفته شده است. بنابراین دست چپ را عده ای بدشانس می دانستند. در سوئد و شیلی، فقط عروس‌ خانم ها حلقه نامزدی و نشون دریافت نمی‌کنند، مردان نیز حلقه‌های نامزدی را از جانب خانواده دختر دریافت می‌کنند. در شیلی، این انگشتر ها را تا زمان ازدواج در دست راست می‌گذارند، و سپس به سمت چپ رد و بدل می‌شوند.

به همین علت به طور کلی در دوران نامزدی و قبل از عقد حلقه در دست راست قرار میگیرد و پس از عقد دائم در دست چپ. البته عروس خانم های عزیز میتوانند تا قبل از عقد، انگشتر نشان را در دست چپ خود بگذارند و بعد از عقد، حلقه نشان را در دست راست خود گذاشته و حلقه ازدواج را در دست چپ قرار دهند.

رنگ انگشتر نشون بله برون بهتر است بسته به رنگ پوست عروس خانم انتخاب شود. اگر رنگ پوست روشن و سفیدی دارد، طلای سفید انتخاب خوبی است. چنانچه پوست تیره ای دارد، طلای زرد مناسب است. همچنین اگر انگشت های عروس خانم باریک است، حلقه هایی که پر نگین و کار شده هستند را انتخاب کنید و چنانچه انگشت های پرتری دارید، حلقه ی ساده ای را برگزینید.

*منظور از عبارت انگشتر نامزدی در مقاله فوق همان انگشتر نشون بله برون میباشد. حلقه ازدواج متفاوت بوده و برای مراسم عقد دائمی و رسمی تهیه میشود.

انگشتر کارتیر زنانه | انگشتر کارتیه پهن

حلقه نامزدی در کدام دست و کدام انگشت

حلقه نامزدی را می توان یکی از نشانه های تعهد زوجین به یکدیگر دانست و در روز ازدواج همراه با آرزوی خوشبختی هرکدام از زوجین در دست دیگری قرار می دهند. بد نیست بدانید یکی از دلایل دایره بودن حلقه های مرسوم این است که این شکل آغاز و پایانی ندارد. در واقع هزاران سال پیش یونانیان معتقد بودند رگی که در انگشت چهارم وجود دارد به قلب متصل بوده و آن را رگ عشق نامگذاری کردند.

ترتیب حلقه ی عروسی و حلقه ی نامزدی

اگر دوست دارید حلقه ی ازدواج و انگشتر نامزدی هر دو در یک انگشت باشند، اول حلقه ی ازدواج و سپس حلقه ی نامزدی را بیاندازید. اما در کل بهتر است حلقه ی نامزدی در دست راست و حلقه ی عروسی در دست چپ باشند. به این ترتیب وقتی در مراسم عقد همسرتان حلقه ی عروسی را به دست شما اندازد، انگشتر نامزدی مانع نخواهد بود.حتی بعضی از خانم ها تصمیم میگیرند حلقه ی عروسی را انتخاب کنند که به حلقه ی نامزدی جوش خورده و متصل است. امروزه این مدل حلقه ی ازدواج در میان عروس و دامادها طرفداران بسیاری دارد.

آیا باید حلقه ی عروسی و نامزدی را همیشه همراه داشته باشید؟

دیدن همیشگی حلقه ی ازدواج و نامزدی در دستانتان یاد آور خوشبختی شما خواهد بود. ولی آسیب های احتمالی و گذرزمان باعث شده  تا حلقه ی عروسی شما جلوه و درخشش روزهای اول خود را از دست دهد. توصیه می شود حلقه ی عروسی و انگشتر نامزدی خود را در زمان شست و شو، ورزش و یا حتی قبل از رفتن به رختخواب از انگشت خود در اورید.

از حلقه به شکل مار تا حلقه به شکل رینگ

در حفاری ها  و تحقیقا در حلقه های قدیمی اشکال مختلفی دارد. روی بعضی از این حلقه ها اشکالی مانند کلید، چشم نصب شده و بعضی دیگر به شکل مار می باشند که انتهای سر و دمش بهم متصل هستند. مهمترین و معمول ترین نوع حلقه ای که بدست آمده، حلقه هایی است که روی آن مهرهایی وجود دارد. به عقده ی باستان شناسان برای اولین بار، حلقه هایی که رویش مهر کنده بودند در جهان معمول شده است که با آنان اسناد مهم را مهر و امضا می کردند.

چند حقیقت جالب دیگر راجب حلقه ازدواج

در سریلانکا داماد حلقه ازدواج را در دست راست و عروس در دست چپ می اندازند.در کشورهایی که حلقه ازدواج را به دست چپ می اندازند، بسیاری بعد از مرگ همسر حلقه ی خود را در انگشت حلقه دست راست می اندازند. این کار نمادی است از پیوند ناگسستنی فرد با همسر درگذشته ی خود. قبل از جنگ جهانی دوم مردان حلقه ازدواج به دست نمی انداختند. سربازانی که در جایی دورتر از خانه و خانواده ی خود می جنگیدند به انداختن حلقه ازدواج روی آوردند که برای آن ها حکم یک یادآوری تسلی بخش داشت که همسر عزیزشان منتظر آن ها است.

تاریخچه حلقه نامزدی

در مورد انگشتر و حلقه ، هر خانم یک مدل از آن را می پسندد . خانم های مسن اغلب اشکال کلاسیک ، شیک پوش ها انگشتری پرزرق و برق و متظاهرها نوع غیر عادی و عجیب و غریب آنرا می پسندند .دختران ساده طرفدار سادگی و دختران امروز همه نوع آنرا می پسندند .سابقه تاریخی حلقه نامزدی با وجود مستندات بسیار ، بطور دقیق مشخص نمی باشد ، ولی تحقیقات باستان شناسان تا حدی سیر تحول و تغییراتی که در طول اعصار بر ساختار و هویت حلقه اعمال شده را مشخص میکند.

یک نکته قابل توجه در مورد جایگاه حلقه نامزدی در دست است که در طول زمان های متفاوت تغییری نکرده است .این نوع حلقه را به انگشت چهارم دست چپ میکنند و این بدان معنا است که رگ این انگشت مستقیما با قلب ارتباط دارد و به این علت این رگ را از قدیم رگ عشق میگفتند .

منتها در این سوداگری عشق انتخاب بر عهده خانم ها و خرید با آقایان است.  حلقه های قدیمی که در حفاریها بدست آمده شکل های مختلفی دارد . بروی برخی از این حلقه ها یک حجمی شبیه چشم نصب شده و بعضی دیگر بصورت ماری است که انتهای سر و دمش بهم متصل است. حلقه های دیگری از خرابه های رم به دست آمده که بر روی آن کلیدی دیده میشود و معلوم است که آنرا بخاطر حفظ خزائن جواهرات ساخته اند و مهمترین و معمولترین نوع حلقه ای که بدست آمده، حلقه هایی است که بر روی آن مهرهایی وجود دارد.

باستان شناسان عقیده دارند که برای اولین بار ، حلقه هایی که رویشان مهر کنده بودند در جهان معمول شد ه است . با این حلقه ها اسناد مهم را مهر و امضا میکردند که دارای اصالت و قاطعیت باشد . پس حلقه قبل از آنکه بصورت یک شی زینتی مورد استفاده قرار گیرد وسیله ای برای رسمیت دادن به اسناد بود .

انگشتر نامزدی در جوامع مختلف

معنی و مفهوم انگشتر در انگشتهای مختلف اولین باررومی ها بودند که حلقه را در انگشت چهارم دست چپ انداختند، زیرا آنها باور داشتند که این انگشت آغاز رگ عشق است؛ رگی که به قلب منتهی می شود. عده ای معتقدند این انگشت به دلیل این رسم قدیمانگشتی بر دیگر انگشتان ترجیح داده می شود که انگشت اول (شست) را به نام پدر، انگشت دوم به نام پسر و انگشت سوم را به نام روح القدس نام گذاری کرده اند.

بنابراین داماد پس از این که سه انگشت را نام برد و از آن ها گذشت حلقه را به دست عروس می انداخت. این واقعیت هم وجود دارد که فلز کم استقامت تر در انگشت و دستی قرار بگیرد که کمتر از دیگر انگشتان استفاده و کمتر دچار صدمه و آسیب می شود. اما رسم کشورهای اروپای قاره ای، انداختن حلقه به دست راست است.

البته یک استثنای تاریخی در نظام های سلطنتی این منطقه وجود داشت که اشراف زاده ها حلقه را در دست چپ می انداختند. در بعضی از کشورهای آمریکای جنوبی هم چون آرژانتین، زن و مرد هر کدام از یک حلقه استفاده می کنند و این حلقه ها معمولاً خیلی شبیه دیگر حلقه های عروسی است، با این تفاوت که به جای طلا از نقره ساخته می شود.در کشورهای اسکاندیناوی همچون فنلاند و تروز هم مرد و هم زن یک انگشتر نامزدی بر دست می اندازند.

در برزیل، این حلقه ها معمولا از طلا ساخته می شود و سنتی هم برای چگونگی دادن حلقه نامزدی وجود ندارد. در این کشور، هم مرد و هم زن قبل از عروسی و در دوران نامزدی حلقه را بر دست راستشان و بعد از ازدواج حلقه را بر دست چپشان می اندازند. در اسکاندیناوی همچنین رسم است که برخی زنان از سه حلقه استفاده می کنند برای نامزدی، برای ازدواج و برای مادر شدن.

ستفاده مردان از حلقه نسبتا جدید است تا میانه قرن 20 بیشتر زنان بودند كه حلقه در دست می‌كردند كه شاید یادآور روزهایی بود كه زنان جزوی از املاك و دارایی همسرانشان به شمار می رفتند. بعد از جنگ جهانی دوم بسیاری از مردان با جدایی‌های طولانی مدت از همسران خود مواجه شدند و از آن زمان آن‌ها نیز شروع به استفاده از حلقه به عنوان نشانه‌ای از تاهل كردند یعنی آن‌چه موجب می‌شود همواره به یاد همسران خود باشند.

در ایسلند كه نامزدی و ازدواج هر دو به وسیله پول پذیرفته می‌شد حلقه، كمتر ضروری به نظر می‌رسید چرا كه انتظار می‌رفت دختر هدایای خود را نقدی دریافت كند، با این حال حلقه در این كشور نیز به کار می رفت اما به سختی حلقه انگشت نام می‌گرفت چرا كه به اشكال مختلف از استخوان، سنگ، كهربای سیاه، طلا و نقره ساخته می‌شد و گاهی اوقات به حدی پهن بود كه اجازه نمی‌داد دست از آن عبور كند. در مراسم نامزدی داماد چهار انگشت و كف دست خود را از این حلقه عبور می‌داد و با این روش می‌توانست دست عروس خود را بگیرد. روس‌های یهودی نیز حلقه ازدواج را در انگشت سبابه می‌اندازند.

منبع: دیجی کالا

دکمه بازگشت به بالا