علمیایران کسب و کار

تمام آنچه که باید درباره مستربچ سفید بدانید!

انواع مختلفی از مستربچ‌ها در صنایع پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. در این بین، مستربچ سفید یکی از رایج‌ترین انواع مستربچ‌هاست که از محبوبیت خاصی در بین تولیدکنندگان برخودار است و با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مستربچ در گروه مستربچ‌های رنگی قرار می‌گیرد و از پلیمر پایه، افزودنی و سازگار کننده تشکیل شده‌است. برای راحتی در استفاده و حمل و نقل، مستربچ‌ها به صورت گرانول تولید می‌شوند و در دسترس تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که خرید مستربچ سفید، نیازمند کسب اطلاعات درباره ویژگی‌ها و کاربردهای آن است، در این مقاله به بررسی کاربردها و مشخصات این محصول می‌پردازیم.

گریدهای مستربچ سفید

برای ایجاد رنگ روشن و سفید در محصول تمام‌شده پلاستیکی، از مستربچ سفید استفاده می‌شود. این محصول در بیش از 12 گرید مختلف بین 20% تا 80% در دسترس است که هر کدام از این گریدها حاوی مقدار مختلفی از تیتانیوم دی اکسید با مواد اولیه است که بسته به نیاز تولیدکننده این مقدار می‌تواند متغیر باشد.

دو شاخه بررسی محصول

 • شاخه اول اهمیت میزان مورد استفاده این محصول است؛ چرا که با مصرف میزان متفاوت از این محصول در ساخت یک کالا، آن کالا در میزان شفافیت و کدورت متفاوت است.
 • شاخه دوم مقدار تیتان استفاده شده در آن است که میزان سختی و استحکام آن را تغییر می‌دهد.

زمانی که این نوع مستربچ به ترکیبات محصولات اضافه می‌شود علاوه بر ایجاد رنگ سفید روشن در آن‌ها، منجر به افزایش مقاومت در برابر اشعه‌های خورشید و تغییرات آب و هوایی می‌شود.

بیشترین کاربرد این محصول در فیلم‌های چندلایه، ظروف یکبار مصرف و ظروف پلاستیکی است.

میزان سفیدی این محصول به مقدار تیتانی که در آن استفاده می‌شود بستگی دارد. هر چقدر که درصد تیتان در مستربچ بالاتر برود رنگ مستربچ، سفید‌تر می‌شود و همین طور قیمت این محصول را نیز بالاتر می‌برد.

مواد اولیه مرغوب و همین‌طور مسیر تولید درست با وسایل و ماشین‌آلات با استاندارد‌های بالا بر میزان اثرگذاری مستربچ و نیز قیمت مستربچ تاثیرگذار است.

از آن‌جایی که استفاده از مواد مرغوب و بهداشتی در ظروف یکبار مصرف مهم است مستربچ سفید می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. البته باید این نکته را در نظر گرفت که در این موارد، باید از مستربچ‌های فودگرید استفاده کرد. اول اینکه رنگ تمام ظروف را سفید و یکدست می‌کند و دوم اینکه پس از برخورد اشعه های خورشید آن را به مواد سمی تبدیل نمی‌کند که برای مصرف‌کننده در آینده مشکلاتی را به وجود بیاورد و باعث بیماری شود.

معرفی انواع مستربچ سفید

بر اساس میزان تیتان مصرفی و طیف رنگ سفید در مستربچ تولیدی، دو نوع اصلی از مستربچ‌های سفید وجود دارد که در بین تولیدکنندگان بسیار محبوب بوده و کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. این مستربچ‌ها عبارتند از:

 1. مستربچ سفید یخچالی
 2. مستربچ صدفی

عوامل تاثیر گذار در تولید مستربچ سفید

از تاثیرگذارترین عوامل در تولید مستربچ از جمله مستربچ‌های رنگی و مستربچ سفید می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد.

 • تکرارپذیری رنگ محصول:با توجه به قدرت رنگ‌دهی بسیار بالای پیگمنت‌های (رنگدانه‌ها) مصرفی، کمترین تغییر در رنگ مستربچ موجب تغییر رنگ زیاد محصول نهایی خواهد شد. ازطرفی با مقایسه چشمی رنگ، با توجه به متفاوت‌بودن توانایی چشم آدم‌ها در تشخیص رنگ، تاثیرات نورهای محیطی، اثرات سطوح و شکل ظاهری مستربچ‌ها، به هیچ عنوان معیار سنجش مناسبی نیست؛ بنابراین از دستگاهای رنگ سنجی بهره می‌برند.
 • پخش رنگ‌:این موضوع نیز عامل بسیار مهمی است. عدم توزیع و پخش مناسب پیگمنت (رنگ دانه) در بافت پلیمر، موجب اثراتی مانند غیرهمگونی قطعه تولیدی می‌شود. بنابراین با بهره از سیستم‌های استریو میکروسکوپ و مانیتورینگ سطح مقطع، مستربچ‌های تولید شده را می‌توان بررسی کرد و کمیت و کیفیت دقیق میزان پخش‌شدن پیگمنت محصولات را بدست آورد.
 • ماتی مستربچ:عامل تاثیرگذار دیگر در تولید مستربچ، اندازه ماتی حاصل از استفاده از نوع این مستربچ است.

مواد تشکیل دهنده مستربچ سفید

ترکیب ساخت مستربچ  سفید، یکی از مهم‌ترین گام‌ها در تولید این محصول است. ترکیب مناسب، می‌تواند بر روی کیفیت نهایی این مستربچ، به شدت تاثیرگذار باشد. معمولا، ترکیب مستربچ سفید شامل موارد زیر است:

 •  40 تا 80 درصد رنگدانه
 •  15 تا 20 درصد رزین پایه
 •  5 تا 10 درصد عامل پراکنده‌کننده
 •  0 تا 5 درصد کمک فرایند
 •  0 تا 2 درصد پایدار کننده حرارتی
 •  0 تا 40 درصد فیلر

قیمت روز مستربچ سفید (خرداد 1401)

عوامل مختلفی بر تعیین قیمت مستربچ سفید تاثیرگذار است.

اولین عامل تاثیرگذار، مواد اولیه استفاده‌شده در تولید این نوع مستربچ است. همان‌طور که بالاتر گفته شد، گرانول مستربچ سفید از ماده اولیه و ترکیب آن با تیتان (تیتانیوم) ساخته می‌شود که در دو حالت این تغییر قیمت ممکن است. اول بسته به قیمت تمام‌شده برای هر کدام از مواد نام برده‌شده و دوم بسته به میزان استفاده هر کدام از آن‌ها در ساخت این محصول، این قیمت می‌تواند تغییر کند.

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول، می‌توان به مراحل تمام‌شده تا رسیدن این مستربچ به حالت قابل استفاده اشاره کرد. از هزینه‌های حمل و نقل گرفته تا دستگاه‌های مخصوصی که هر کارخانه برای تولید آن دارد، میزان مرغوبیت، داخلی و خارجی‌بودن مواد اولیه و ترکیبات داخل آن می‌تواند در قیمت مستربچ‌های سفید اثر گذاشته و آن را بالاتر و پایین‌تر ببرد.

ویژگی‌ها و مشخصات

 • جذب‌کننده اشعه‌های فرابنفش
 • شفافیت بالا و درخشان کنندگی محصول نهایی
 • تولید در بیش از 12  گرید مختلف
 • پوشش به طور یکنواخت
 • حفظ خواص فیزیکی محصول

ظاهر مستربچ سفید

مستربچ سفید و به‌طور کلی مستربچ‌ها، باید دارای ظاهری صاف و صیقلی باشند. در واقع شکل ظاهری مستربچ یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت آن است؛ بنابراین شفافیت بالا و صیقلی بودن مستربچ سفید، نشان‌دهنده کیفیت بالای این محصول است.

یک مستربچ مرغوب دارای این ویژگی‌های ظاهری است:

 1. ظاهری شفاف و براق
 2. سطحی صیقلی
 3. سطح مقطعی کاملا صاف و بدون تغییر شکل در محل برش

لازم به ذکر است که تنها عامل تعیین‌کننده کیفیت مستربچ سفید، ظاهر آن نیست و همان‌طور که قبلا گفته‌شد، میزان پیگمنت مصرفی بشدت مهم است.

کاربردهای مستربچ سفید

این محصول کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنعت دارد. از این صنایع می‌توان به لوازم خانگی، تولید انواع پلیمر، کشاورزی و پلاستیک نام برد.

 • کاربرد در صنعت پلاستیک: در صنعت پلاستیک از این نوع مستربچ برای تولید لیوان و ظروف یکبار مصرف، بسته بندی، ساخت بطری و پنل ها استفاده می‌شود.
 • کاربرد در صنعت کشاورزیاین محصول در کشاورزی برای تولید نایلون استفاده می‌شود.از این نایلون ها برای پوشاندن گیاهان در فصل سرما جهت جلوگیری از سرمازدگی استفاده میشود، جذب رطوبت، جذب اشعه های مضر خورشید، همین طور نور را پخش می کند و با ایجاد محیطی مناسب جریان هوای خوبی را برای گیاه فراهم می‌کند.
 • کاربرد در لوله‌سازی و پلیمردر صنعت و پلیمر از این محصول جهت ساخت مواد پلاستیکی مثل لوله‌ها با اندازه‌‌ها و کاربردهای مختلف استفاده می‌شود.
 • مستربچ در صنعت بسته‌بندی

از مهم‌ترین کاربردهای این محصول، بسته‌بندی مواد است. بیشتر این استفاده در بسته‌بندی مواد فاسدشدنی (غذا) برای جلوگیری از فساد و افزایش مدت استفاده از آن است.

تاثیر غلظت مواد افزودنی بر خواص مستربچ سفید

میزان غلظت تیتانیوم دی اکسید استفاده شده در مستربچ سفید می تواند از 20 تا 80 درصد بر اساس کاربرد محصول متغیر باشد. برای رسیدن به موادی با رنگ جذابتر به مقدار تیتانیم دی اکسید بیشتری در مستربچ نیازمندیم افزایش درصد تیتانیم دی اکسید علاوه بر رنگ بر روی بهبود پوشش دهی محصول نیز موثر است. با تغییر غلظت مواد مصرفی مستربچ سفید امکان تولید انواع مختلفی از این ماده منحصر به فرد و پر کاربرد وجود دارد.

خرید انواع مستربچ سفید با کیفیت عالی

مستربچ سفید، یکی از محصولات پلیمری است که خریداران متعددی در حوزه‌های مختلف صنعتی دارد. دغدغه خرید مواد اولیه پلیمری، همیشه ذهن تولیدکنندگان صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی را به خود مشغول کرده است. عدم وجود قیمت واحد و مرجعی برای قیمت‌گذاری این محصولات پلیمری، عدم اطمینان از منصفانه بودن قیمت‌ها را برای تولیدکننده ایجاد می‌کند. شما می‌توانید برای خرید مطمئن انواع مستربچ سفید، از طریق سایت شرکت معین پلیمر اقدام کرده و پس از اطلاع از قیمت دقیق این محصول، نسبت به خرید آن اقدام کنید.

دکمه بازگشت به بالا