ایران کسب و کارعمومی

آیا کنکور دی لغو شد؟ کنکور اردیبهشت مرحله اول جایگزین شد!

در سال های گذشته، تصمیماتی نیز در رابطه با حذف کنکور سراسری اخذ شد، اما عملا نتیجه مشخصی نداشته است. برای مثال در سال 86، قانون حذف کنکور در مجلس مطرح گردید ولی تاکنون به اجرا نرسیده است. در واقع قرار بر این بود که در صورت حذف کنکور، سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک سنجش جهت ورود به دانشگاه قرار گیرد ولی سازمان سنجش معتقد است که سابقه تحصیلی متقاضیان از استانداردهای کافی برخوردار نیست و نمی‌توان با تکیه بر آن، سنجش عادلانه و مناسبی را انجام داد.

حذف کنکور، مستلزم وجود برنامه ای قوی جهت جایگزینی آن می باشد. به نوعی که بتوان با کمک آن، عدالت آموزشی را با دقت هر چه تمام تر بر روی پروسه گزینش داوطلبان ورود به دانشگاه ها اعمال نمود.

مطابق آخرین اطلاعیه های منتشر شده از سوی سازمان سنجش، کنکور سراسری 1402 در دو بازه زمانی متفاوت برگزار می شود.

سرنوشت کنکور 1402 چه می شود؟

سازماندهی کنکور و ایجاد تغییراتی مثبت و موثر در ساختار کلی آن، نیازمند برنامه ریزی و اجرای سیاست های آموزشی فراوان است. این مقوله چالش برانگیز، هنوز هم در صدر داغ ترین اخبار مربوط به آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها قرار دارد و گمانه زنی های پیرامون سرنوشت آن، بسیار زیاد است. بر اساس آخرین تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، ، آخرین دوره خود را در سال 99 پشت سر گذاشت و پس از آن دیگر شاهد برگزاری آزمون سراسری بر اساس محتویات آموزشی نظام قدیم نیستیم و ، صرفا بر اساس منابع کنکور نظام جدید خواهد بود.

اخرین اخبار کنکور 1403 | از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم

حال سرنوشت کنکور چه می شود؟ با توجه به شرایط فعلی آزمون سراسری و نقشه جامع علمی کشور امکان  وجود ندارد و لازم است بگوییم که امسال نیز  پا برجاست و تکلیف وضعیت ورود به دانشگاه بسیاری از دانشجویان، همچنان با شرکت در این ماراتون سرنوشت ساز 50 ساله مشخص می گردد. اما این آزمون مثل هرسال فقط در تیر ماه برگزار نمی شود بلکه با توجه به اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش، کنکور سال جاری در دو نوبت دی 1401 و تیر 1402 برگزار می شود که مهلت ثبت نام کنکور سراسری سال 1402 در نوبت اول از 8 تا 14 آبان ماه و برای نوبت دوم از 15 تا 21 فروردین ماه خواهد بود.

تغییرات اساسی در کنکور سراسری 1402

بر اساس آخرین اعلام سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، 5 مصوبه قطعی و لازم الاجرا جهت ایجاد تغییرات اساسی در  به تصویب رسیده است که شرح آن به این ترتیب می باشد.

 1. حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور و انتقال تاثیر آن به بخش سوابق تحصیلی
 2. افزایش تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموزان به 40 درصد قطعی
 3. برگزاری دو کنکور سراسری در سال
 4. اعتبار نتایج آزمون سراسری تا 2 سال
 5. تعیین حد نصاب معدل برای پذیرش داوطلبان توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور

حذف کنکور کاغذی

به تازگی اخباری در خصوص حذف کاغذ از کنکور سراسری منتشر شده است که بنابر آن این آزمون الکترونیکی برگزار می شود. لذا برای هر داوطلب یک مانیتور و یک صفحه هوشمند طراحی خواهد شد. البته لازم است بدانید که این مصوبه مربوط به کنکور 1403 می باشد و در کنکور 1402 اعمال نخواهد شد. این تصمیم به منظور بستن راه های تقلب و همچنین افزایش امنیت در برگزاری کنکور سراسری در نظر گرفته شده است.

روش های جایگزین حذف کنکور سراسری

علت اصلی حذف نشدن کنکور تا کنون، نبود جایگزین مناسب برای آن می باشد. همان طور که ذکر کردیم، هنوز تصمیمی قطعی مبنی بر حذف کنکور سراسری گرفته نشده است اما به طور کلی، این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نیازمند ارائه راهکاری اساسی و عادلانه می باشد. پذیرش در ، یکی از پروژه های قابل توجهی بوده که در راستای کاهش وابستگی داوطلبان به شرکت در آزمون سراسری به اجرا در آمده است.

همان گونه که ذکر شد، 85 درصد رشته های ارائه شده برای ادامه تحصیل داوطلبان به صورت بدون آزمون می باشد اما کماکان، قبولی در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی و به طور کلی رشته های علوم پزشکی، مستلزم کسب  است و به همین دلیل، درصد زیادی از متقاضیان ورود به دانشگاه، مایل به پذیرش از طریق کنکور سراسری می باشند. در ادامه برخی راهکارهای پیشنهاد شده جهت جایگزینی کنکور را برای شما ذکر خواهیم نمود.

لازم به ذکر است اخیرا سازمان سنجش آموزش کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر مراجع ذی ربط تصمیماتی در خصوص  گرفته است که این امر برای داوطلبان آزمون سال های آینده در خصوص نحوه برنامه ریزی برای مطالعه دروس از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این موارد می باشد که هدف از اجرای این کار متمرکز کردن داوطلبان بر روی درس های اختصاصی عنوان شده است.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی

یکی از راه های جایگزین کنکور سراسری، برگزاری امتحانات 3 سال آخر دانش آموزان متوسطه به صورت نهایی و استاندارد است. به این صورت که ملاک پذیرش دانشجویان در تمام دانشگاه های سراسری و آزاد، بر اساس سوابق تحصیلی و معدل مدرک دیپلم آن ها خواهد بود. یکی از مهم ترین اقداماتی که به کوشش مراجع مسئول در این زمینه صورت گرفته است، افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه تا میزان 60 درصد می باشد که قرار است از کنکور سراسری 1402 به اجرا در آید.

به نظر می رسد که فقدان استاندارد لازم در برگزاری امتحانات پایانی سه سال آخر متوسطه دوم، یکی از دلایل مهم عدم حذف کنکور می باشد. همچنین یکی دیگر از دشواری های موجود این است که که هر ساله دانش آموزان زیادی موفق به کسب نمرات و معدل 20 در کارنامه نهایی خود می شوند و ظرفیت خالی برای این تعداد از داوطلبان وجود ندارد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنها امتحانات پایه دوازدهم به صورت هماهنگ و کشوری برگزار می شود.

ارائه بدون کنکور برخی رشته های دانشگاهی

یکی دیگر از راهکار های موجود، ارائه برخی کد رشته ها به صورت بدون کنکور می باشد. در این وضعیت، جمعیت آماری بالایی می توانند بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی، مشغول به تحصیل در رشته دانشگاهی مورد نظر خود شوند. بر اساس آمارهای موجود، حدود 85 درصد رشته های دانشگاهی به صورت بدون آزمون ارائه می گردد.

اما تکلیف متقاضیان ادامه تحصیل در رشته هایی که به صورت بدون کنکور ارائه نمی شود، چیست؟ راه حل آن، برگزاری آزمون ورودی جداگانه ای برای برخی داوطلبان است. به عنوان مثال، متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی، می توانند در آزمون ورودی اختصاصی دانشگاه مورد نظر شرکت کنند تا به این ترتیب، میان داوطلبان رشته های پر متقاضی نیز عدالت برقرار شود. البته یکی از مشکلات مطرح برای داوطلبان در این روش این است که به جای شرکت در یک آزمون، باید در امتحان ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند و منابع گوناگونی را مورد مطالعه قرار دهند که به نوبه خود سخت و دشوار است.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که سازمان سنجش آموزش کشور، مجری برگزاری کنکور سراسری است و نقش تعیین کننده ای در پذیرش دانشجویان دارد. در صورت حذف کنکور و جایگزینی روش فوق، این اختیار وسیع از حدود اختیارات سازمان سنجش خارج می شود و به دانشگاه های مربوطه محول می گردد که هماهنگی، ایجاد نظم و توانایی کنترل این مقوله نیز در نوع خود نیازمند گذشت زمان و برنامه ریزی های متعدد مراجع مربوطه می باشد.

چند مرحله ای شدن کنکور

برگزاری آزمون سراسری در چند مرحله، یکی دیگر از شیوه های پیشنهادی به منظور جایگزینی کنکور است که می تواند در نوع خود قابل تامل باشد. چرا که اغلب کارشناسان معتقدند، سنجش افرادی که پس از 12 سال تحصیل مداوم و صرف هزینه و وقت بسیار جهت و اجرای این برنامه، خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده کرده اند، در یک مرحله 4 ساعته، منطقی و منصفانه نخواهد بود. چه بسا داوطلبانی که در روز کنکور، به علت فشار استرسی بالایی که بر آن ها حاکم بوده، علی رغم مطالعه زیاد و دارا بودن آمادگی علمی کافی، کنکور رضایت مندانه ای را پشت سر نگذاشته و به نتیجه دلخواه خود دست نیافته اند.

همان طور که در متن مقاله نیز ذکر کردیم، بر اساس آخرین تصمیمات مراجع مربوطه، آزمون سراسری از سال 1402 به بعد، دو مرتبه در یک سال برگزار خواهد شد تا به نحوی احسن از فشار و استرس موجود بر روی داوطلبان کاسته شود و این افراد فرصت کافی را برای جبران نتایج ناکارآمد احتمالی خود در این آزمون داشته باشند.

مشکلاتی که با حذف کنکور سراسری رخ می دهد

ممکن است با حذف کنکور سراسری عده ای به علت یکسان نبودن آموزش در مدارس و شرایط محیطی آموزش از این بابت نگران باشند یا به هر علتی دارای سوابق تحصیلی خوبی نبوده و اکنون با این آزمون می خواهند شانس خود را برای ورود به رشته و دانشگاه دلخواه خود امتحان نمایند. اما به جز موارد بالا وجود یک سری از دلایل زیر باعث بروز مشکل با حذف کنکور سراسری می شود.

 1. وجود نداشتن برنامه ریزی درست و همچنین عدم زیرساخت های مناسب جهت حذف کنکور سراسری.
 2. افزایش داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه و کم بودن تعداد دانشگاه و رشته های برتر
 3. عدم آزمون جایگزین به جای کنکور سراسری
 4. مخالفت افراد مرتبط در حوزه برگزاری کنکور
 5. و

با توجه به مطالب فوق، باید بگوییم که هنوز زمان دقیق و راه کار معینی برای حذف کنکور سراسری و جایگزینی آن مشخص نشده است اما افرادی که به هر دلیلی قصد شرکت در آزمون سراسری را ندارند، می توانند در صورت برخورداری از ، نسبت به یا آزاد اقدام نمایند تا بر اساس سوابق تحصیلی خود مورد گزینش قرار بگیرند.

سوالات متداول

1- آیا کنکور سراسری ۱۴۰۲ حذف می شود؟

خیر، کنکور سراسری ۱۴۰۲ امسال در دو بازه زمانی دی و تیر ماه برگزار خواهد شد.

2- معیار پذیرش دانشجو پس از حذف کنکور چه خواهد بود؟

در حال حاضر راهکار جایگزینی مشخصی در این باره ارائه نشده است اما می توانید با مطالعه این مقاله از روش های جایگزین احتمالی مطلع گردید.

3- چرا در حال حاضر نمی توان به قطعیت، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانش آموزان را جایگزین کنکور سراسری نمود؟

دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نبود امنیت کافی و عدالت آموزشی در برگزاری امتحانات نهایی و عدم تطابق ظرفیت دانشگاه ها با وضعیتغییرات برگزاری کنکور 1402

نوبت به کنکور 1402 رسید. کنکوری که از یکسال قبل با بحث های بسیار گسترده ای رو به رو شد و یک سوی ماجرا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که تا مهلت موردنظر که 15 تیر ماه ابلاغ نشد و سرانجام سازمان سنجش روش برگزاری کنکور 1402 را اعلام کرد، در ادامه به نحوه برگزاری کنکور 1402 اشاره خواهیم کرد.

به زودی مشخص می شود

آیا در کنکور 1402 دروس عمومی حذف می شود؟
در کنکور سراسری 1402 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب  بروز خواهد شد.
منابع کنکور 1402 چه دروسی هستند؟
در این رابطه می توانید روی   –  –  کلیک کنید.
تاثیر معدل در کنکور 1402، 40 درصد قطعی است یا مثبت؟
در کنکور 1402 تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد به صورت قطعی از پایه دوازدهم خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب  بروز خواهد شد. هم چنین اطلاعات بیشتر برای ترمیم نمره را در موضوع   جستجو کنید
آیا داوطلبان با دیپلم غیر مرتبط می توانند، در کنکور 1402 شرکت کنند؟
این مورد نیاز به ابهام زدایی دارد و منتظر اطلاعیه های بعدی شورای سنجش و پذیرش خواهیم بود.
آیا در کنکور 1402 دو بار برگزار می شود؟
در کنکور 1402 دو بار کنکور سراسری برگزار می شود. /
کنکور 1402 کی برگزار می شود؟ و زمان ثبت نام آن کی است؟
یکی از دو کنکور در دی 1401 و دیگری در تیر 1402 برگزار می شود، جزئیات تکمیلی را در مطلب   و  پیگیری کنید.

ضرایب و زیرگروه های کنکور 1402 با تغییری همراه هستند؟
قرار است در زیرگروه ها و ضرایب با تغییراتی همراه شود از جمله حذف زیرگروه ها، که قرار است تا شهریورماه اطلاعات نهایی توسط سازمان سنجش منتشر شود.

اطلاعات تکمیلی پس از انتشار، در مطلب بروز خواهد شد.

 آیا در کنکور 1402 دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل و تراز دارند؟
این موضوع باید توسط وزارت علوم بررسی و سپس مشخص شود. تحلیل پی سی کنکور بر این است که برای کنکور 1402 مطرح نباشد، با این حال منتظر اطلاعات تکمیلی می مانیم.

اطلاعات بیشتر پس از انتشار، در مطلب بروز خواهد شد.

باتوجه به ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب جلسه 1401/03/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 25 تیرماه سال جاری ابلاغ شده است و نظر به اینکه در ماده 10 مصوبه مذکور اعلام شده است که از تاریخ تصویب لازم الاجراست. ضمن عرض پوزش از کلیه داوطلبان عزیز و والدین محترم آنان، به استحضار می رساند آزمون سراسری سال 1402 براساس مصوبه فوق الذکر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود. جزئیات فنی و اجرایی این آزمون پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

به نقل از ؛ با توجه به ضرورت ابلاغ شیوه‌نامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ موارد ذیل را به اطلاع داوطلبان عزیز می رساند :

۱ آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس محترم شورای اسلامی و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۵ همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار میشود .

بدیهی است تغییرات جزئی مورد نیاز و مصوب شورای سنجش و پذیرش برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

۲- در صورت ابلاغ هرگونه قانون یا مصوبه جدید، تغییرات برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و به بعد اعمال خواهد شد.

از این طریق از کلیه کسانی که به هر طریقی از سایت پی سی کنکور در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1402 به عنوان مرجع استفاده کرده، وهم اکنون متضرر شده اند، صمیمانه عذرخواهی می کنیم و طلب حلالیت می کنیم.

آخرین اخبار کنکور 1402

مصوبه کنکوری لغو نمی‌شود
به نقل از ؛ مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری با اشاره به اینکه در کنکور ۱۴۰۲، نمرات تشریحی سهم ۴۰ درصدی دارد، در پاسخ به این پرسش که آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه کنکوری را لغو خواهد کرد یا نه، مطرح کرد: خیر؛ مصوبه را تغییر نمی‌دهیم چرا که رئیس جمهور آن را امضا کرده است؛ از سوی دیگر طبق نظر رهبر انقلاب در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود کرده است، مجلس نمی‌تواند ورود کند و بالعکس.

موسوی متذکر شد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و در موضوع کنکور جلسات متعددی با مجلس داشتیم و نتیجه بحث این بود که مصوبه توسط رئیس جمهور ابلاغ شود.

وزیر علوم:

مصوبه جدید کنکور که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شده در واقع دارای ضوابطی از جمله برگزاری ۲ بار کنکور در سال یا محاسبه درصدی از معدل امتحانات نهایی برای نمره آزمون سراسری است. بخش سوابق تحصیلی آن مربوط به آموزش و پرورش می شود و ربطی به وزارت علوم ندارد. وظیفه وزارت علوم این است که کنکور را برگزار کند که مقدمات آن در حال انجام است و در اولین فرصت اعلام خواهد شد که چگونه برگزار می شود.

کم و کیف این مساله در مصوبه اخیر ابلاغ شده است که آموزش و پرورش و سازمان سنجش با هم در حال تبادل اطلاعات هستند تا مشخص شود به چه صورت و در چه زمان هایی این دو نوبت آزمون برگزار بشود. البته احتمال دارد به دلیل اینکه این مصوبه جدید است، برای سال اول به گونه‌ای تنظیم شود که داوطلبان دچار آسیب نشوند. /منبع :

30  شهریور

انتشار بخشنامه از سوی سازمان سنجش

28 مهر 1401

آخرین خبر از جلسه کارگروه مشترک بین مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با کنکور 1402

طبق آخرین اخبار غیر رسمی قرار بر این شده که نتیجه در قالب یک اطلاعیه یا بیانیه اطلاع رسانی شود، و تا این لحظه خبر رسمی اعلام نشده است، به محض اطلاع در همین قسمت درج می شود

طبق اخبار غیر رسمی و به نقل از پیامک منتشر شده یکی از نمایندگان مجلس، در جلسه برگزار شده بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیم گرفته نشده و به اوقات بعدی موکول شده است.

پی نوشت مهم : ما هم در پی سی کنکور جهت آرامش بیشتر داوطلبان، تا زمانی که سازمان سنجش رسما اطلاعیه ای در رابطه با تغییرات یا اصلاحات ندهد، خبر یا موضوع دیگری در این رابطه را پوشش نخواهیم داد.

16 آبان 1401

ثبت نام 610 هزار داوطلب در کنکور دی 1401/ سازمان سنجش

احتمال برگزاری جلسه شورای عالی آموزش و پرورش در دوشنبه آینده در رابطه با ترمیم معدل / منبع :

16 آبان 1401 :

اطلاعيه اصلاحات دفترچه راهنماي ثبت نام و شركت در آزمون سراسري سال 1402 (نوبت اول)

پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت نام و شركت در آزمون سراسري سال 1402 (نوبت اول) در تاریخ 1401/8/8 به اطلاع داوطلبان مي رساند بنا به تصمیم شوراي راهبري مصوبه كنكور در جلسه مورخ 1401/7/19و ابلاغيه شماره 1401/12352/دش مورخ 1401/08/08 دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ­ التحصيلان شاخه هاي نظري، فني و حرفه ­اي و كار و دانش در تمام نظام هاي آموزش و پرورش) بايد نسبت به ايجاد سابقه تحصيلي بر اساس برنامه اعلامي وزارت آموزش و پرورش اقدام نمايند.

تبصره: در آزمون سراسري سال 1402 و بعد از آن، براي داوطلباني كه سابقه تحصيلي ناقص دارند و يا كلاً سابقه تحصيلي ندارند، سهم نمره كل سابقه تحصيلي به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب در گروه درخواستي اعمال مي شود و نمره آزمون اختصاصي جايگزين آن نخواهد شد. ضمناً دانش آموزان پايه دوازدهم متقاضي ورود به آموزش عالي، مي توانند در آزمون سراسري سال 1402 (نوبت اول) در ديماه نيز شركت نمايند.

لازم به تاکید است در صورتی که داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می­کند شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن دروس برایش صفر (0) لحاظ خواهد شد.

21 آبان

تمدید مهلت ثبت نام کنکور 1402

اطلاعیه :

پيرو اطلاعيه‌هاي مورخ 1401/8/8و 1401/8/14، به ‌اطلاع‌ داوطلبان ثبت‌‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1402 (نوبت اول) در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و همچنين رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي كه در مهلت تعيين شده (از تاريخ 1401/8/8 لغايت 1401/8/18) موفق به ثبت‌نام در آزمون مذكور نشده اند، می‌رساند، با توجه به کثرت تعداد تقاضاهای داوطلبان مقرر شد مهلت مجددی براي ثبت‌نام‌ منحصراً در روز يکشنبه مورخ 1401/8/22 از ساعت 8:00 صبح لغایت 17:00 (5 عصر) در نظر گرفته شود. لذا داوطلبان مي‌توانند منحصراً از طريق درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان در اين خصوص اقدام نمايند.

ضمناً متقاضیانی که قبلاً در این آزمون ثبت نام نموده ­اند، درصورت تمایل صرفاً در بازه زمانی فوق می­توانند نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود (از قبیل گروه آزمایشی، محل اقامت جهت تعیین حوزه امتحانی، سهمیه و …) اقدام نمایند.

لازم به تاکید است بعد از پایان مهلت مجدد در نظر گرفته شده، هیچ درخواستی درخصوص انجام ثبت نام و یا ویرایش اطلاعات از سوی این سازمان بررسی و اقدام نخواهد شد.

23 آبان

کلیات نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس امتحانات نهایی برای داوطلبان کنکور

به گزارش خبرنگار اجتماعی ، نحوه ایجاد سابقه تحصیلی، محاسبه نمره کل و ترمیم نمرات دروس نهایی دوره دوم متوسطه اعلام شد

در اجرای سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و به منظور ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی، شورای عالی آموزش و پرورش مقرر کرد:

 1. به متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی اعم از دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه، دانش آموزان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود، اجازه داده می‌شود مطابق جدول دروس امتحان نهایی دوره دوم متوسطه صرفاً یک بار برای ایجاد سابقه و یک بار برای ترمیم نمره با پرداخت هزینه در دروس مورد نظر خود ثبت نام و در امتحان مربوط شرکت کنند.

تبصره 1. به متقاضیانی که قبل از ابلاغ این مصوبه از فرصت ترمیم استفاده کرده‌اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم کنند.

تبصره2. نمرات ایجاد سابقه و ترمیم صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی داوطلبان منظور نمی‌شود.

 1. نمره کل سابقه تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه و ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در اختیار مراجع مربوطه قرار می‌گیرد.
 2. با ابلاغ این مصوبه ضوابط و مقررات مغایر با آن لغو می‌شود.
 3. شیوه نامه اجرای مصوبه حداکثر ظرف مدت یک ماه توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و با امضای وزیر ابلاغ خواهد شد.

مشاهده بیشتر : مشاوره کنکور انسانی

جزئیات ترمیم معدل

به نقل از ؛ محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آزمون ترمیم همزمان در دی ماه همزمان با آزمون امتحانات پایه دوازدهم دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می‌شود؛ گفت: بخشنامه این امتحانات هم در حال آماده سازی است تا همه دانش آموزان و داوطلبانی که درخواست ترمیم معدل دارند و هم می‌خواهند سابقه‌ای برای خود ایجاد کرده یا سابقه خود را بهبود ببخشند در این امتحانات شرکت کنند.

زارعی در پاسخ به این سوال که هزینه برگزاری این آزمون‌ها چقدر است؛ گفت: هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود. در شورای آموزش و پرورش هر استان هزینه برگزاری آزمون ترمیم تعیین می‌شود و هزینه شرکت در این آزمون‌ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: آزمون ترمیم برای هر درس به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و این فرصت ایجاد شده است که افرادی هم که پیش از این برای ترمیم معدل اقدام کرده بودند باز هم فرصت داشته باشند به جهت اینکه تأثیر سوابق تحصیلی قطعی شده است یک بار دیگر فرصت دارند در آزمون ترمیم شرکت کنند.

زارعی با اشاره به اینکه داوطلبان فرصت دارند یک بار برای هر درس در آزمون ترمیم آن شرکت کنند؛ گفت: آن‌ها در دو نوبت دی ماه سال جاری و خرداد ماه سال آینده و در دو نوبت فرصت ترمیم معدل دارد؛ می‌توانند برنامه ریزی کنند اگر درسی را نمی‌توانند در دی ماه در آزمون ترمیم معدل آن شرکت کنند در خرداد در آزمون شرکت کنند؛ برگزاری آزمون ترمیم معدل در دو نوبت دی و خرداد قطعی است اما برای هر درس تنها یک بار می‌توانند در آزمون ترمیم شرکت کنند. آنها می‌توانند به دلخواه در هر نوبت شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه کنکور از سال جاری تحصیلی در دو نوبت برگزار خواهد شد گفت: داوطلبان می‌تواند برنامه ریزی کرده و آزمون ترمیم بخشی از دروس شأن را در دی ماه انجام دهند و بخشی از آن را در زمان نزدیک کنکورشرکت کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دروس پیش دانشگاهی در نظام جدید آموزشی وجود ندارد؛ گفت: دانش آموزان طبق دروس نظام جدید امتحان خواهند داد و به زودی جدولی را ارائه می‌دهیم که بر اساس آن نمرات جدید آنها جایگزین نمرات پیشین آنها خواهد شد. این بخشنامه طی دو روز آینده پس از تصمیم گیری قطعی در شورای سنجش و پذیرش مصوب خواهد شد و پس از آن اعلام می‌شود.

زارعی خاطر نشان کرد: جدول چرخه‌ها نشان خواهد داد که نمرات ترمیم چه دروسی در نظام قدیم آموزشی جایگزین کدام یک از دروس آموزشی در نظام جدید خواهد شد.

به نظر می‌رسد برگزاری آزمون ترمیم در دو نوبت موجب برنامه ریزی بهتر داوطلبان نظام قدیم کنکور خواهد شد؛ با این حال برخی از این داوطلبان خواستار برگزاری چند باره آزمون ترمیم بودند که به نظر می‌رسد مسئولان نظام آموزشی با این امر به دلیل عدم رعایت عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر برای همه داوطلبان موافق نیستند.

از سوی دیگر برگزاری آزمون ترمیم بر اساس دروس نظام جدید آموزشی چالش دیگر داوطلبان کنکور نظام قدیم است؛ چالشی که حل آن نیازمند برنامه ریزی بیشتر داوطلبان کنکور نظام قدیم خواهد بود.

 تاریخ و زمان برگزاری کنکور 1403 اعلام شد

بر اساس فایل زمان بندی آزمون های مقطع کارشناسی تا دکترا که در سایت سازمان سنجش منتشر شده ، زمان برگزاری کنکور 1403 در دو نوبت اردیبهشت 1403 و تیر ماه 1403 می باشد./

با این حال احتمال  می دهیم که اگر مجلس در قانون کنکور تغییری ایجاد کند،امکان جابه جایی تاریخ وجود دارد.

 

 

دکمه بازگشت به بالا