راهنمای خرید فنجان نعلبکی

همیشه در یک مهمانی و دورهمی نوشیدنی ها نقش بزرگی را ایفا میکنند. مخصوصا در مورد ما ایرانی ها که چای یکی از نوشیدنی های اصلی برایمان محسوب میشود و در یک مهمانی چندین مرتبه چای سرو میکنیم.راهنمای خرید فنجان نعلبکی

به همین دلیل داشتن یک فنجان نعلبکی شیک و زیبا میتواند لذت نوشیدن یک لیوان چای و قهوه برای مهمان های شما را دل نشین تر کند. نوع فنجانی که قرار است چای در آن سرو شود میتواند در رنگ چای تاثیر گذار باشد. به دلیل این که فنجان و نعلبکی ها یکی از اجزای مهم مهمانی ها و پذیرایی از مهمان ها محسوب میشود انتخاب یک فنجان و نعلبکی مناسب بسیار مهم است.

انواع فنجان نعلبکی

پیش از خرید انواع فنجان نعلبکی باید این را در نظر داشته باشید که فنجان ها و نعلبکی ها انواع مختلفی دارند که باید با توجه به کاربردی که دارند و با همچنین ویژگی های آن ها و با توجه به کاربردی که خود برای آن در نظر گرفته اید باید یکی از انواع آن را خریداری کنید. به این منظور انواع مدل های فنجان و نعلبکی را در زیر شرح داده ایم. انواع آن عبارتند از :

فنجان نعلبکی کریستال

یکی از شکیل ترین و زیبا ترین انواع فنجان و نعلبکی، فنجان نعلبکی کریستال است. معمولا فنجان و نعلبکی های کریستال نسبت به سایر انواع آن از قیمت بالاتری برخوردارند اما نمیتوان زیبایی چشم نواز آن را هم نادیده گرفت.

زمانی که چای خوش تازه دم خوش رنگ درون آن ریخته میشود با برخورد نور به برش های پیکره فنجان زیبایی رنگ چای چند برابر میشود و سبب لذت بخش تر شدن نوشیدن یک فنجان چای میشود. انواع فنجان های کریستالی اگر از نوع اصل آن باشند در مقابل تغیرات دمایی و همچنین ضربه نیز بسیار مقاوم اند.

فنجان نعلبکی چینی

یکی دیگر از انواع فنجان و نعلبکی ها ، فنجان نعلبکی چینی است. معمولا کسانی از سرویس چایخوری چینی خریداری میکنند که میخواهند ست سایر ظروف پذیرایی شان باشد. بر روی بسیاری از سرویس های چینی ست فنجان، نعلبکی و قوری و قندان نیز وجود دارد.

نکته ای که وجود دارد این است که هنگام صرف شام و نهار که وجود فنجان و نعلبکی نیازی نیست اما اگر برای وعده صبحانه میزبان کسی باشید و بخواهید از آن پذیرایی کنید وجود فنجان و نعلبکی چینی ست ظروف پذیراییتان میتواند جلوه زیبایی به سفره صبحانه شما بدهد. به طور معمول قیمت فنجان نعلبکی چینی نه آنقدر بالاست که بگوییم گران است و نه آنقدر پایین است که جزو دسته ارزان ها دسته بندی شود.

فنجان نعلبکی سرامیکی

از پر طرفدارترین انواع فنجان نعلبکی ها در بازار میتوان به فنجان های سرامیکی اشاره کرد. علت این محبوبیت هم تنوع رنگی بسیار بالا و طرح و رنگ های زیبا و جذاب فنجان های سرامیکی اشاره کرد. البته فنجان و نعلبکی های سرامیکی رنگی ساده از قیمت های مناسبی هم برخوردارند و میتوانید ست رنگ سرویس پذیرایی خود یک رنگ از آن را انتخاب کنید.

نکته ای که در رابطه با سرویس چایخوری سرامیکی باید در نظر داشته باشید این است که چون این ظروف دارای روکش لعاب سرامیکی هستند به همین علت باید دقت داشت که در مقابل تغیرات دمایی واکنش نشان میدهند و موجب ترک خوردن روکش سرامیکی آن و بد ظاهر شدن فنجان شما خواهد شد .

فنجان های سرامیکی از قابلیت خوبی در حفظ گرما برخوردارند. اما معمولا پس طعمی در دهان باقی نمی گذارند. درضمن سرامیک جنس فوق العاده شکننده ای است و به راحتی تَرَک می خورد. اگر ازلحاظ بهداشتی می پرسید، باید بگوییم فنجان های سرامیکی درصورتی که از مواد اولیه باکیفیت و تحت شرایط مناسب پخت شده باشند مشکلی برای سلامتی نخواهند داشت.

منتها سرامیک های بی کیفیت هم داریم که ممکن است از مواد اولیه نامرغوب تهیه و تحت دمای ناکافی پخت شده باشند. فنجان های سرامیکی کیفیت پایین حتی چه بسا مواد سمی به درون محتویات شان نشت دهند. بنابراین اگر سراغ قهوه خوری های سرامیکی رفتید، حتما دنبال برندهای کاردرست و مطمئن باشید.

فنجان نعلبکی آرکوپال یا اوپال

فنجان نعلبکی اوپال و آرکوپال در هنگام تولید به دلیل ترکیب مواد اولیه ظروف شیشه ای و ترکیب آنها با نوعی از مواد معدنی کیفیت بسیار بالاتری نسبت به ظروف تمام شیشه ای و ظروف چینی ساده دارند. که باعث می شود یک شفافیت خاصی در ظروف اوپال و آرکوپال خود حس کنید، که در هنگام سرو کردن غذا در آنها و حتی شستشو تمیزی و شفافیت چشم گیری را شاهد خواهید بود.

این محصولات در هنگام تولید با استفاده از کوره های مختلف در دمای بالا حرارت دهی می شود و مهندسی متخصصین بر روی این محصولات باعث می شوند که یک ویژگی مهم دیگر به این ظروف منتقل شود و آن هم مقاوم بودن در برابر حرارت می باشد که شما می توانید این ظروف را همانند ظروف پیرکس بدون ایجاد هیچ گونه نگرانی داخل فر و حرارت بالا قرار بدهید.

فنجان نعلبکی بلور

یکی دیگر از پر مصرف ترین انواع فنجان نعلبکی ها، فنجان نعلبکی بلوری است. به طور کلی ظروف بلوری به دلیل وزن سبک تری که نسبت به سایر جنس ها دارند و همچنین قیمت مناسب آن ها بسیار مورد پسند همه است.

برخی از افراد علاقه دارند هنگام نوشیدن چای حتما رنگ آن را مشاهده کنند به همین علت باید از لیوان های شفاف استفاده کنند که میشود انواع کریستالی و بلوری اما به طور کلی ظروف کریستالی از جمله انواع ظروف گران محسوب میشوند به همین علت بیشتر افراد به خرید فنجان های بلوری روی می آورند. علاوه بر آن ظروف بلوری در مقابل تغیرات دمایی حساس نیست و ضربه را هم تا حدی میتواند تحمل کند.

فنجان قهوه استیل

این نوع فنجان قهوه خیلی درون کافی شاپ ها و مصارف خانگی استفاده نمی شود ولی برای مسافرت ها و کسانی که در حال جابه جایی زیاد می باشند مثل کوهنوردان بسیار عالی می باشد.
فنجون استیل را بیشتر در رده ماگ های مسافرتی دسته بندی می کنند و دارای سه مشخصه اصلی می باشند.

عکس فنجان قهوه خوری استیل

  1. عایق حرارتی نسبتاً بالا
  2. مقاومت و دوام بسیار زیاد
  3. راحتی در شستشو و تمیز کردن

اندازه های مختلف فنجان قهوه خوری

فنجان استاندارد

اندازه فنجان قهوه استاندارد حدود ۸ تا ۱۰ اونس است. فنجان های این سایزی برای قهوه سازهای مدل قطره چکانی کاملا مناسب اند. از لحاظ گنجایش هم آن قدری کوچک نیستند که تا کِیف تان کوک نشده تمام شوند. اندازه فنجان های قهوه خوری را معمولا با اونس بیان می کنند. هر اونس حدود ۳۰ میلی لیتر است.

فنجان اسپرسو

اندازه فنجان اسپرسو، یا بهتر بگوییم شات اسپرسو، معمولا حدود ۲ تا ۳ اونس است. البته در برخی مدل ها حتی شاید به ۳٫۵ تا ۴ اونس هم برسد (60 تا 90 میلی لیتر حجم). اما درکل اسپرسوخوری ها خیلی نقلی اند و اصولاً دارای جنس سرامیکی و شیشه ای می باشد. از لحاظ شکل و شمایل هم در اکثر مدل ها قطر دهانه شات از قطر پایه آن پهن تر است به دلیل اینکه پهن تربودن دهانه موجب پخش بهتر رایحه قهوه در کام و مشام می شود.

در ضمن خوب است که بدانید به شات اسپرسو دمیتاس هم می گویند. دِمیتاس علاوه بر اسپرسو برای سِرو قهوه ترک هم استفاده می شود.

فنجان کاپوچینو

اندازه فنجان کاپوچینو حدود ۵ تا ۶ اونس است (بین 150 تا 180 میلی لیتر). کاپوچینو که می دانید از ترکیب اسپرسو با شیر بخارداده شده درست می شود. بنابراین کاپوچینو خوری قاعدتا باید بزرگ تر باشد. یعنی تقریبا دو برابر اندازه فنجان اسپرسو. این اندازه برای سِرو کاپوچینوی کف دار کاملا مناسب است. از لحاظ شکل ظاهری هم باید بگوییم که فنجان های کاپوچینو مانند اسپرسوخوری ها دهانه پهن تری دارند. در ضمن فنجان کاپوچینو معمولا همراه با نعلبکی است.

فنجان لاته

فنجان های مخصوص لاته معمولا کاسه ای شکل اند و دهانه نسبتا گشادی دارند و برای چای هم قابل استفاده اند. سایز فنجان لاته از کاپوچینو بزرگ تر است. فنجان لاته را برای سِرو تا لبه پر می کنند. اصلش هم همین است که لبالب باشد. تازه به دلیل دهنه گشادشان برای لاته آرت یا همان طراحی روی قهوه مناسب ترند.

ماگ های اُوِرسایز

برای بعضی ها فنجان های معمولی کفایت نمی کند. پس اگر قصد دارید که خودتان را به قهوه ببندید، بهتر است دنبال ماگ های اُوِرسایز باشید که حسابی جادارند (معمولا ۲۰ تا ۲۵ اونس). اینها حتی به عنوان سوپ خوری هم قابل استفاده اند.

راهنمای خرید فنجان نعلبکی

در رابطه با خرید هر چیزی اگر قبل از خرید نکات مهم و قابل توجه در رابطه با آن را بدانید میتوانیم بهترین خرید را انجام دهیم اما بارها برای خیلی از ما پیش آمده است که بدون اطلاعات قبلی برای خرید یک وسیله اقدام کرده ایم و پس از آن از خرید خود راضی نیستیم.

برای این که این اتفاق رخ ندهد پیشنهاد میکنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین نوع آن را چه برای استفاده دم دستی و روزانه و چه برای پذیرایی از مهمان ها خریداری کنید.

دسته فنجان

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید این وسیله باید رعایت کنید توجه به دسته فنجان است. در قدم اول که پیشنهاد میشود حتما از انواع دسته دار فنجان ها خریداری کنید زیرا انواع بی دسته آن ها پس از ریخته شدن چای در آن داغ شده و چون جایی برای گرفتن فنجان وجود ندارد موجیب سوختن انگشتانتان میشود.

موضوع بعدی که باید به آن دقت کنید این است که بیشتر فنجان ها دسته آن ها مطابق با جنس خود فنجان است و چیزی جدا از آن نیست که خوب محکم و ایمن است اما برخی دیگر ممکن است برای زیباتر جلوه دادن و ایجاد تنوع از انواع دسته چوبی یا فلزی استفاده کنند. حتما دقت کنید که این دسته ها محک شده باشند تا هنگام نوشیدن چای تحمل وزن فنجان و چای درون فنجان را داشته باشد و دسته از خود فنجان جدا نشود.

جنس فنجان نعلبکی

از دیگر نکاتی که هنگام خرید فنجان نعلبکی باید به آن توجه کنید جنس آن است. همانطور که در معرفی انواع آن برایتان گفتیم فنجان های کریستالی زیبا و شکیل اند و همچنین در برابر ضربه و تغیرات دمایی مقاوم اند اما گرانند.

فنجان های سرامیکی هم ممکن است در برابر تغیرات ناگهانی دمایی لایه سرامیکی رویی آن آسیب دیده و ترک بردارد اما تنوع رنگی و مدل های بسیار زیادی دارد و قیمت آن ها خوب است و همینطور باقی جنس ها معایب و مزایایی دارند باید ببینید برای چه منظوری میخواهید فنجان خریداری کنید مثلا برای استفاده روزمره اعضای خانواده است و یا پذیرایی از مهمان و پس از آن جنس مناسب را انتخاب کنید.

تعداد پارچه

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید نعلبکی و فنجان باید به آن دقت کنید تعداد پارچه آن هاست. برخی سرویس ها فقط شمال 6 یا 12 عدد فنجان و 6 یا 12 عدد نعلبکی است که خوب اگر قصد دارید برای پذیرایی از مهمان ها به تعداد نسبتا زیادی فنجان داشته باشید خرید آن ها منطقی است اما سرویس های چایخوری معمولا 6 نفره هستند و علاوه بر فنجان شامل ، ، شکر پاش و موارد دیگر است.

اگر قرار باشد برای تعداد نفرات زیادی از این سرویس ها خریداری کنید اصلا به صرفه نیست چون مثلا 4 عدد قوری یک سایز و یک رنگ و مدل اصلا به کار نمی آید در این مواقع پیشنهاد میشود از انواعی خریداری کنید که قوری و قندان آن به صورت جدا هم فروخته میشود.

شکل ظاهری فنجان نعلبکی

در اینجا سلیقه خریدار به عنوان عامل مهمی در تصمیم گیری موقع خرید مطرح می شود. در ابتدا بررسی نمایید که چه شکل ظاهری از فنجان متناسب با سلیقه شما است. در بازار فرم و شکل های متفاوتی از فنجان های مختص قهوه بر اساس اندازه، پایه دار یا بدون پایه، دایره ای یا چند ضلعی بودن و … موجود است. بر اساس علاقه خودتان تصمیم بگیرید که چه مدل فنجان قهوه ای برای شما مناسب است.

فنجان و نعلبکی بخریم یا سرویس چای خوری؟

سرویس های چایخوری معمولا شامل فنجان، نعلبکی، قندان، قوری و برخی موارد دیگر است که معمولا انواع سرامیکی و چینی آن ها به صورت سرویسی فروخته میشود. وجود چندین دست فنجان و نعلبکی کمی ساده تر در هر خانه ای نیاز است تا با انواع سرویس پذیرایی ست شوند.

پیشنهاد میشود اگر هم به سرویس چایخوری علاقه دارید یک یا دو مدل از آن را برای خود خریداری کنید اما حتما از انواع بلور و کریستال که ساده ترن و به راحتی با انواع سرویس های پذیرایی ست میشوند هم برای پذیرایی از مهمان های خود داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه » youtube.com و pinterest.com

 

دکمه بازگشت به بالا