ایران کسب و کارعمومی

شیوه‌ی شست و شوی لباس بچگانه چگونه است

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مادرها، شستشوی صحیح و مناسب لباس نوزادان و کودکان است. کودکان، خصوصاً در سال اولیه زندگی، پوست نازک و حساسی دارند و باید هنگام شستن لباس‌هایشان، این نکته را در نظر گرفت. مواد شیمیایی قوی و معطر می‌توانند باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت در کودک شوند، از طرفی  لباس کودکان معمولاً لکه‌های پررنگی می‌گیرد و به‌سادگی تمیز نمی‌شود. در این مقاله با راه‌های شستشوی لباس نوزاد و کودک آشنا شوید.

اهمیت شستشوی لباس کودکان و نوزادان

سیستم ایمنی  نوزادان در بدو تولد ضعیف است، بنابراین نباید در معرض آلودگی قرار بگیرند. در این بین، لباس‌ها اهمیت زیادی دارند چون مستقیم با کودک در تماس هستند و آلودگی زیادی جذب می‌کنند. روش شستشوی لباس‌های نوزادان و کودکان با بزرگسالان متفاوت است. پوست آسیب‌پذیر و نازک نوزاد، ممکن است در مقابل مواد شوینده شیمیایی واکنش نشان دهد و سلامتی کودک به خطر بیفتد.

همچنین لکه‌های پروتئینی مانند لکه‌های شیر مادر، باکتری زیادی جذب می‌کنند و ممکن است باعث بیماری کودک شوند. بنابراین بهتر است برای شستشوی سویشرت پسرانه ، از شوینده‌های مخصوص استفاده شود. به‌توصیه متخصصان کودک، لباس‌های نو را قبل از پوشاندن حتماً آبکشی و ضدعفونی کنید. چون لباس‌ها قبل از خرید بارها دست‌به‌دست شده‌اند و ممکن است آلوده باشند.

قبل از شستشو لکه‌ها را از بین ببرید

لباس‌های نوزاد معمولاً زود به زود به شیر، ادرار و مواد مختلف دیگر آلوده می‌‌شود. بهتر است قبل از شستشو لکه‌ها را تمیز کنید تا از پاک شدن باکتری‌ها و تمیز شدن لباس مطمئن شوید. برای از بین بردن لکه‌های مختلف، به نکات زیر توجه کنید:

 • برای از بین بردن لکه‌های پروتئینی مانند شیر، آب دهان و لکه‌های غذا، می‌توانید لباس‌ها را در آب سرد یا محلول آب گرم و صابون خیس کنید.
 • برای از بین رفتن لکه‌های روغنی مانند روغن‌بچه، پماد، کرم و… از نشاسته یا پودر تالک استفاده کنید.  اگر لکه پررنگ است، می‌توانید از فرچه‌های مخصوص لباس کودک کمک بگیرید.
 • برای پاک کردن لکه‌های میوه‌ها، آب‌میوه‌ها و مرباها، از محلول آب و سرکه‌سفید یا آب و الکل استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن لکه ادرار و مدفوع می‌توانید از محلول آب گرم و صابون یا آمونیاک کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: الیا کیدز

انتخاب شوینده مناسب شستشوی لباس نوزاد

انتخاب شوینده مناسب اهمیت زیادی دارد. شوینده‌های غیراستاندارد و معطر، سلامتی پوست کودک را به‌خطر می‌اندازند، همچنین باعث پوسیدگی و از بین رفتن لباس می‌شوند. برای شستن لباس‌های نوزاد، بهتر است از شوینده بدون آنزیم، بدون بو و بدون مواد سفید کننده استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود برای لباس‌های کودکان، از شوینده‌های مایع استفاده کنید، چون سریع‌تر از پودرهای جامع از الیاف لباس جدا می‌شوند.

نکاتی برای شستشوی لباس نوزاد که باید حتما رعایت کنید

 • حتماً از شوینده‌های مخصوص کودک استفاده کنید.
 • درجه لباسشویی را روی دمای مناسب کودک (baby care) تنظیم کنید تا الیاف پارچه آسیب نبیند.
 • اگر نوزادتان مبتلا به اگزما یا سایر بیماری‌های پوستی است، از پزشک متخصص دستورالعمل شستشو بگیرید.
 • قبل از شستن لباس‌ها، برچسب رویشان را مطالعه کنید؛ بعضی لباس‌ها با توجه به نوع پارچه، دستورالعمل خاصی برای شستشو دارند.
 • لباس نوزاد را قبل از شستشو در آب سرد خیس کنید تا لکه‌های شیر یا ادرار راحت‌تر شسته شوند.
 • در مرحله‌ی آب‌کشی اطمینان حاصل کنید که اثری از شوینده‌ها روی لباس نمانده است؛ لباس‌هایی را که مستقیم با پوست کودک در تماس هستند، دوبار آبکشی کنید.
 • اگر شاغل هستید و زمان زیادی برای شستن لباس‌ها ندارید، هنگام خرید لباس به نوع الیاف توجه کنید و لباس‌های ضد حساسیت بخرید، الیاف لباس‌های ضد حساسیت هنگام شستشو مواد شیمیایی را جذب نمی‌کنند.
 • اگر پوست کودک دچار جوش، خشکی خارش و سوزش شد، بعد از مشورت با پزشک مواد شوینده را تغییر دهید.
 • از نرم‌کننده و سفیدکننده استفاده نکنید.
 • بهتر است لباس‌ها را در معرض هوا و آفتاب خشک کنید.
 • قبل از استفاده از مواد شوینده، حتماً دستورالعمل رویش را بخوانید.
 • لکه‌ها را بلافاصله با آب سرد بشویید و تا شستن لباس صبر نکنید، چون به‌مرور به الیاف پارچه نفوذ می‌کنند و تمیز کردنشان سخت‌تر می‌شود.
 • هرگز برای سفید کردن لباس نوزاد و کودک، از وایتکس استفاده نکنید؛ برای این کار می‌توانید از سفیدکننده‌های طبیعی مانند جوش شیرین یا آب‌لیمو استفاده کنید.
 • بهتر است در هر شستشو، اول لباس‌های نوزاد را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، بعد لباس بزرگسال‌ها، چون ممکن است باکتری‌ها منتقل شوند.
 • می‌توانید لباس‌ها قبل از انداختن در ماشین لباسشویی، در محلول آب و صابون خیس کنید تا بهتر شسته شوند.
 • لباس‌های مرطوب کودک را روی هم پهن نکنید تا عفونت‌های قارچی ایجاد نشوند.
 • وقت شستشو جوراب‌ها و لباس‌های کوچک را در یک کیسه‌ی توری قرار دهید.

شستن لباس نوزاد با تاید نی نی سایت | شستن لباس نوزاد با دست

کهنه‌ی نوزاد را چطور بشوییم؟

دقت در شستن کهنه‌های پارچه‌ای نسبت به سایر لباس‌های نوزاد، اهمیت دو چندان دارد. کهنه‌ی نوزاد دفعات بیشتری شسته می‌شود و مستقیم با پای کودک در تماس است، بنابراین هرگز نباید با مواد شیمیایی شسته شود. برای شستن کهنه، تنها از آب داغ و صابون مخصوص استفاده کنید تا باعث بروز حساسیت و آلرژی نشود. در ضمن بهتر است کهنه‌ها جدا از سایر لباس‌ها شسته شوند تا باکتری‌ها منتقل نشوند.

علت زرد شدن لباس نوزاد چیست؟

لباس‌های سفید نوزاد بعد از مدتی به دلیل لکه‌های مکرر شیر و ادرار و جذب باکتری‌ها، تغییر رنگ می‌دهند و متمایل به زرد می‌شوند. برای حل این مشکل می‌توانید لباس‌ها در آب و جوش شیرین خیس کنید تا به رنگ اولیه برگردند؛ یا از محلول بسیار رقیق سفید کننده استفاده کنید و بعد لباس را خوب آبکشی کنید.

ماشین لباسشویی هارمونی اسنوا ، محافظ سلامت نوزادان و کودکان

با توجه به این که لباس نوزاد همیشه پر از لکه‌های مختلف است، شستن بدون مواد شوینده‌ی قوی معمولاً زمان‌بر و مشکل است. خوشبختانه این مشکل، در روند پیشرفت تکنولوژی حل شده است. بعضی از ماشین لباسشویی‌ها، برنامه‌های خاصی دارند که بدون نفوذ مواد شوینده در الیاف لباس، لکه‌‌ها را از بین می‌برد. برای مثال محافظت از پوست کودکان به کمک ماشین لباسشویی اسنوا یک راهکار بسیار منطقی در چنین شرایطی است.

حرف آخر اسنوا

توجه به شیوه صحیح شستشوی لباس کودکان باعث اطمینان از سلامتی کودک و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های پوستی و اگزما می‌شود.

لکه های لباس بچه، چطور پاک می شن؟

برای پاک کردن لکه از روی لباس، لباس بچه گانه باید ابتدا آنها را با آب سرد بشویید…

لباس ،لباس بچه گانه باید همیشه تمیز و پاک باشد . برای ازبین بردن لکه از روی لباس، لباس بچه گانه باید ابتدا آنها را با آب سرد بشویید.بسیاری از لکه ها مخصوصا لکه شیر اگر زود شسته شوند، به راحتی با آب از بین می روند.  برای پاک کردن لکه های لباس لباس بچه گانه از ملایم ترین محصولات استفاده کنید، نه از نرم کننده و محصولاتی که حاوی رنگ و عطر هستند و مراقب بدن لباس بچه گانه باشید. در صورت مشاهده نشانه هایی مانند جوش، خشکی و پوسته پوسته شدن یا برآمدگی های قرمز روی پوست لباس بچه گانه، با پزشک تماس بگیرید. در بیشتر موارد با شستن کامل تر و آبکشی بیشتر لباس های لباس بچه گانه، مشکل برطرف می شود.قبل از شستن هر لباس برای اولین بار، اطلاعات مندرج روی بسته بندی آن را بخوانید.بهتر است لباس های لباس بچه گانه را جدا از لباس دیگر افراد خانواده بشویید اما اگر از صابون ملایم استفاده کنید این کار ضروری نیست. همیشه لباس لباس بچه گانه را در اولین فرصت بشویید چون با ماندن آلودگی روی لباس لباس بچه گانه، شستن و پاک کردن لکه ها سخت تر می شود.

نکاتی درباره  لباس بچه گانه

 • شستن لباس لباس بچه گانه پیش از پوشیدن لباسهای جدیدی که میخرید ممکن است تمیز نباشند. این لباسها را پیش از اینکه شما خریداری کنید، بسیاری از مردم دست زده و زیر و رو کردهاند. علاوه بر این، در لباسهای نو غالباً مواد شیمیایی استفاده میشود تا شکلشان را حفظ کنند و خوب به نظر برسند. ریسک نکنید. لباسها را پیش از پوشاندن به لباس بچه گانه بشویید. اگر لباس بچه گانه شما پوست خیلی حساسی دارد آبکشی اضافه انجام دهید (یا از دکمه آبکشی اضافه لباسشویی استفاده کنید) یا دو دور بشویید تا خیالتان راحت شود.

پیشنهاد پخش سی گل مواد شوینده گران نخرید

ما بهترین چیزها را برای کودکمان میخواهیم به همین دلیل بهترین و گرانترین مواد شوینده ویژه لباس را خریداری میکنیم، که لازم نیست. برای بیشتر لباسهای کودکان، مایع شوینده که خانواده به طور معمول استفاده میکند خوب است. مایع شوینده به خوبی در آبکشی از لباس خارج میشود و در بیشتر لباس بچه گانهان مشکلی ایجاد نمیکند. در کودکان با پوست خیلی حساس میتوانید شوینده های مایع بدون رنگ و اسانس یا شوینده مخصوص کودک استفاده کنید. بسیاری از برندهای معمول، شوینده های بدون رنگ و اسانس هم دارند، اما ممکن است به اندازه شوینده های با کاربردهای ویژه مؤثر نباشند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا