اقتصادیایران کسب و کارعمومی

فیزیوتراپی پس از جراحی های رایج

ورزشهای رباط صلیبی

1.صاف بلند کردن پا با بریس

فیزیوتراپی شیراز: قبل از شروع تمرین در بالا بردن پا‌های خود، باید بتوانید در حالی که یک بریس روی پای خود دارید تمرین را انجام دهید. بعد از عمل هم پزشک ممکن است به منظور محافظت از زانو پیشنهاد استفاده از بریس را بدهد. صاف بالا بردن پا بلافاصله بعد از عمل با استفاده از بریس زانو می‌تواند ایمن‌تر شود. هم‌چنین ممکن است بعد از جراحی، تراپیست از شما بخواهد كه روی زانوی خود بریس ببندید تا از آن در برابر خم شدن بیش از حد یا صاف كردن محافظت كند. بریس به شما در محافظت از زانو در مقابل نیروهای خارجی کمک کند.

برای انجام بالا بردن مستقیم پا بریس خود را بالا نگه دارید. روی زمین دراز بکشید. زانوی سالم خود را خم کنید و زانوی جراحی شده را مستقیم نگه دارید. سعی کنید زانوی خود در تمام مدت منقبض کنید و به آرامی پای خود را از کف زمین بلند کنید.

باید پای خود را حدود 12 اینچ (حدود 30 سانتی متر) بلند کنید. یک یا دو ثانیه آن را در این حالت نگه دارید و سپس به آرامی پای خود را به پایین بیندازید. این تمرین را 10 تا 15 بار تکرار کنید.

برای تقویت ماهیچه های لگن، می‌توانید این حرکت را روی پهلوها یا شکم خود انجام دهید. فقط حتماً از بالا بودن بریس خود مطمئن شوید تا از زانو محافظت کنید. عضلات چهار سر ران خود را منقبض کنید و به آرامی پای خود را 10 تا 15 بار بلند کنید و پایین بیاورید.

انواع فیزیوتراپی | رشته فیزیوتراپی

 2.صاف بلند کردن پا بدون بریس

بهترین فیزیوتراپی شیراز” وقتی توانستید 10 تا 15 بار پای خود را با استفاده از بریس بالا ببرید، می‌توانید بدون استفاده از بریس عضلات زانو را بیشتر به چالش بکشید. قبل از انجام این تمرین بدون بریس باید توسط پزشک یا فیزیوتراپییست خود معاینه شوید، زیرا وارد شدن یک نیروی قابل توجه از طرف مفصل زانو ممکن است باعث وخیم شدن وضعیت رباط‌ صلیبی شود.

بالا بردن مستقیم پا بدون استفاده از بریس، درست مانند مواردی است که دارای بریس بودید. روی پشت خود دراز بکشید. یک زانو را خم کنید. ماهیچه چهار سر ران خود را محکم بگیرید و پا را 12 اینچ(حدود 30 سانتی متر) بلند کنید. این حرکت را 10 تا 15 بار تکرار کنید.

برای انجام بالا بردن مستقیم پا به سمت طرفین، باید عضلات سرینی را تقویت کنید. در حالی که پای جراحی شده خود را در بالا قرار دادید ، روی یک سمت خود دراز بکشید. برای حفظ تعادل زانوی پایینی خود را خم کنید. ماهیچه های چهارسر ران را محکم کنید و پاهای خود را حدود 12 اینچ(حدود 30 سانتی متر) بلند کنید. حتما زانوی خود را مستقیم و در راستای بدن نگه دارید. 10 تا 15 بار این حرکت را تکرار کنید.

یک اشتباه رایج در هنگام بالا بردن مستقیم پا این است که اجازه دهید پای شما در هنگام بلند کردن به اطراف سر بخورد. حتماً هنگام بلند کردن و پایین آوردن پا، آن را مستقیم نگه دارید.

یک راه دیگر برای انجام بالا بردن مستقیم پا، این است کهه روی شکم خود دراز بکشید. عضله چهار سر ران خود را منقبض کنید و پا را حدود 10 اینچ(حدود 25 سانتی متر) بلند کنید. مطمئن شوید به یک طرف خم نمی‌شوید. برای 10 تا 15 بار، پای خود را به آرامی بلند کرده و پایین آورید. هنگامی که شما قادر به انجام مجموعه تمرینات بالا بدون وزنه و زانوبند شدید، وقت آن است که با اضافه کردن وزنه، ماهیچه های پا را بیشتر به چالش بکشید.

3.افزودن چالش به تمرین ضمن محافظت از زانو

اضافه کردن ویت کاف به پا می‌تواند به چالش کشیدن بیشتر عضلات پا کمک کند. هم‌چنین این کار بعد از عمل جراحی زانو به پیشرفت برنامه تقویتی شما کمک می‌کند. برای جلوگیری از فشار بیش از حد بر روی رباط صلیبی زانو ، باید این کار را ایمن انجام دهید.

برای تمرین ایمن ابتدا از وزنه یک پوندی ویت کاف استفاده کرده و آن را دور ران خود درست بالای زانو بند ببندید. این کار بدون ایجاد فشار زیاد روی مفصل زانو باعث ایجاد تقویت در عضلات می‌شود. در این حالت مقدار فشار، کم خواهد بود و ممکن است خیلی چالش برانگیز نباشد، زیرا گشتاور (فیزیک را به خاطر بیاورید) با قرار دادن وزنه و در نتیجه بازوی کوتاه اهرم به حداقل می‌رسد.

این تمرین با وزنه را مانند قبل انجام دهید. 10 تا 15 بار تکرار را انجام دهید و تا دو یا سه ست پایداری کنید. می‌توانید میزان وزنی را که به کار می‌برید از دو طریق افزایش دهید: برای انجام تمرین از یک ویت کاف سنگین بالاتر از زانوی خود استفاده کنید. یا با یک ویت کاف در زیر کاسه زانوتان شروع کنید. هنگامی که از ویت کاف در زیر زانو استفاده می‌کنید، مقداری فشار از طریق استخوان ساق پا وارد می‌شود و این ممکن است خللی در بهبود رباط صلیبی زانوی شما ایجاد کند. بنابراین قبل از استفاده از ویت کاف با فیزیوتراپیست خود صحبت کنید. دو یا سه ست با 10 تا 15 بار تکرار تمرینات را انجام دهید. حالا آماده هستید تا به مراحل نهایی صاف بالا بردن پا بروید.

4.تمرینات مقاومتی دشوار برای بالا بردن صاف پا

برای انجام تمرینات مقاومتی دشوار، ویت کاف یک پوندی را در اطراف مچ پا قرار دهید. این می‌تواند فشار قابل توجهی روی مفصل زانوی شما ایجاد کند. بنابراین قبل از شروع این کار حتماً با پزشک یا فیزیوتراپیست خود تماس بگیرید. این تمرینات را به مدت 10 تا 15 بار تکرار کنید. هم‌چنین هر تمرینات مقاومتی دشوار را به سمت پشت، پهلو و شکم انجام دهید. برای افزایش دشواری تمرین کافی است هنگام انجام تمرینات از وزنه ای سنگین‌تر در اطراف مچ پا استفاده کنید.

سخن آخر

بعد از عمل جراحی زانو ، صاف بالا آوردن پا می‌تواند یک روش عالی برای بهبود شما باشد تا بتوانید عضلات لگن و ران خود را تقویت کنید. این تمرینات فشار قابل توجهی را بر روی رباط صلیبی و تاندون‌های زانو اعمال می‌کند. برای شروع کار از بریس زانو، و سپس افزایش مقدار فشار با تغییر در وزن ویت کاف استفاده کنید. با این کار می‌توانید مطمئن باشید که در حالی‌که رباط های زانو را از آسیب در امان نگه می‌دارید، عضلات پا را هم به چالش می‌کشید.

درباره هوم ویزیت

یک استارت آپ فعال در زمینه خدمات پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت پلتفرمی کار می کند که بیماران را به پزشکان ،پرستاران و فیزیوتراپ ها وصل می کند.هوم ویزیت با همراهی تیمی مجرب و کاربلد، پزشک و فیزیوتراپ و یا متخصص مناسب با وضعیت بیمار را به منزل شما اعزام میکند.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

دکمه بازگشت به بالا