ایران کسب و کارعمومی

معرفی انواع بسته بندی پیتزا

جعبه‌های پیتزا یکی از انواع مورد استفاده در فست فودها بوده که انواع طراحی، چاپ و تولید آن‌ها در شرکت این پک انجام می‌گیرد. این غذای اصیل ایتالیایی، در سراسر جهان طرفداران بسیاری داشته و در مدل‌ها و طعم‌های مختلف تهیه می‌گردد. این موضوع موجب شده تا فست‌ فودها نیازی به تبلیغات و برندسازی مستقیم برای معرفی غذای خود نداشته باشند، اما هیچگاه نباید تأثیر تبلیغات غیرمستقیم بر میزان فروش را نادیده گرفت. در زمینه تبلیغات و بازاریابی غیرمستقیم، یکی از گزینه‌های تأثیرگذار، جعبه پیتزا خواهد بود.

همانند طراحی جلد کتاب؛ بسته‌بندی‌ها نیز جزو المان‌های مهم تبلیغات به شمار آمده و تنها یک پوشش ساده نیستند. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که یک بازار رقابتی در بین طراحان و دیگر خریداران ایجاد شده است. اغلب فست فودها و پیتزافروشی‌های معتبر از جعبه‌ها و بسته‌بندی‌های زیبا با طراحی خلاقانه برای ارائه محصولات و پیتزاهای خود استفاده می‌کنند.

انواع کارتون بسته بندی پیتزا

همانطور که پیتزا انواع مختلفی دارد، بسته‌بندی آن نیز در انواع متفاوتی ارائه می‌گردد. این نوع جعبه‌ها به صورت کشویی، یک تکه و دو تکه تولید شده و متریال مختلفی برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. از جمله مهم‌ترین متریال مورد استفاده در ساخت جعبه‌های پیتزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 1. جعبه پیتزا کارتنی

جعبه پیتزا کارتنی از پرکاربردترین بسته‌بندی‌های فست فود بوده که علاوه بر ضخامت قابل قبول آن‌، امکان رد شدن روغن پیتزا از کارتن نیز وجود ندارد. با استفاده از این نوع جعبه‌ها، پیتزا تا زمان رسیدن به دست مشتری کاملاً گرم مانده و همچنین قیمت ارزانی نیز دارند.

 1. جعبه مقوایی پیتزا

این نوع از جعبه‌های پیتزا، ضخامت کمتری داشته و نمی‌توانند به خوبی از نشت روغن جلوگیری کنند. البته در صورتی که یک لایه ضدروغن یا کاغذ زیر پیتزایی مومی در داخل آن‌ها قرار بگیرد، از رد شدن روغن غذا جلوگیری خواهد شد. بر روی جعبه‌های مقوایی اغلب از چاپ گلاسه استفاده می‌شود، اما استفاده مقوای مات نیز می‌تواند انتخاب خوبی برای بسته بندی پیتزا باشد.

 1. جعبه پیتزا کرافت

این نوع بسته بندی جعبه‌ای، در اشکال مختلف چند ضلعی، مستطیلی و دایره تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند. جعبه کرافت، به بسته‌بندی پیتزا حالتی حرفه‌ای و مدرن داده و از لحاظ ظاهری نیز جذابیت زیادی دارد. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که کاغذ کرافت، کاملاً ضد روغن نبوده و باید درون جعبه پیتزا از یک کاغذ مومی استفاده شود.

 1. جعبه پیتزا لمینتی

این نوع از جعبه‌های بسته‌بندی پیتزا، دارای روکش لمینتی و کاغذ کرافت یا ورق کارتنی هستند و در دو نوع چاپ دار و بدون چاپ در بازار عرضه می‌شوند. این نوع جعبه‌ها علاوه بر ظاهر جذاب، از نظر کیفیت تماسی و لمسی نیز در سطح مطلوبی قرار دارند. برای تولید نمونه‌های چاپ‌دار این جعبه از چاپ چهار رنگ استفاده شده و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را می‌توان در طراحی آن‌ها استفاده کرد.

اشکال مختلف جعبه پیتزا

همانطور که متریال متفاوتی برای ساخت جعبه‌های پیتزا استفاده می‌شود، شکل ساخت این جعبه‌ها نیز متنوع است. از مهم‌ترین اشکالی که در ساخت جعبه پیتزا از آن استفاده شده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 1. جعبه گسترده پیتزا

این نوع جعبه‌های پیتزا بسیار برای انبار کردن راحت بوده و تعداد بالای آن‌ها را می‌توان در یک محیط کوچک ذخیره کرد. جعبه‌های گسترده الگوی خاصی برای بستن داشته و تنها کافی است که از نقاط مشخصی آن‌ها را تا کرد تا در نهایت یک جعبه کامل تبدیل شوند.

 1. جعبه پیتزا گرد

جعبه‌های گرد به عنوان یکی از جدیدترین طراحی‌های مخصوص پیتزا به حساب آمده و برای اولین‌بار در فست ‌فودهای زنجیره‌ای معروف پیتزا هات، مورد استفاده قرار گرفتند. طراحی این جعبه به گونه‌ای است که پیتزا کاملاً گرم و ترد بدست مشتری می‌رسد. همچنین امکان بازیافت و تجزیه جعبه‌های گرد وجود دارد.

 1. جعبه چندضلعی پیتزا

فست ‌فودهایی که به دنبال متمایز کردن خود از سایر فست‌ فودها هستند، می‌توانند از جعبه پیتزا چند ضلعی استفاده کنند. این نوع جعبه‌ها در اشکال هشت ضلعی، شش ضلعی و ذوزنقه تولید شده که جزو پرطرفدارترین انواع بسته‌بندی پیتزا به شمار می‌روند. جعبه‌های چند ضلعی نیز مانند دیگر بسته‌بندی‌های پیتزا از کاغذ کرافت، مقوا و کارتن تولید می‌شوند.

 1. جعبه مثلثی پیتزا

جعبه مثلثی از دیگر اشکال بسته‌بندی پیتزا است. فست‌فودی‌ها می‌توانند با توجه به نوع نیاز خود یکی از انواع جعبه‌های مثلثی را با چاپ لوگو و برند بر روی آن‌ها، سفارش دهند.

قیمت جعبه پیتزا به چه عواملی بستگی دارد؟

برای مشخص کردن لیست قیمت جعبه پیتزا باید به عوامل مختلفی توجه کرد که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه معرفی می‌شوند؛

 1. متریال استفاده شده برای جعبه پیتزا

یکی موثرترین عوامل در تعیین قیمت جعبه‌های پیتزا، متریال مورد استفاده برای ساخت آن‌ها است. به طور کلی در ساخت انواع جعبه‌های پیتزا از سه لایه اولیه، میانی و درونی استفاده می‌شود تا پیتزا در حد امکان گرم نگه داشته شده و سالم بدست مشتری برسد.

 1. طراحی انتخابی بر روی جعبه پیتزا

چاپ طراحی بر روی جعبه بسته‌بندی پیتزا می‌تواند در قیمت نهایی جعبه‌های سفارشی تأثیرگذار باشد. از این رو برای مشخص کردن قیمت یک جعبه، باید به نوع طراحی و چاپ انتخابی روی آن توجه داشت.

 1. نوع شکل بسته بندی پنیر پیتزا

جعبه‌های پیتزا در اشکال مختلف قیمت متفاوتی دارند. در واقع قیمت جعبه 4 ضلعی با 6 ضلعی متفاوت است. در نمونه‌های 6 ضلعی به علت استفاده از مقوا و برش‌های بیشتر، قیمت نهایی بسته‌بندی نیز افزایش می‌یابد. جعبه‌های پیتزا در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ تولید شده که هر کدام از سایزها تفاوت قیمت دارند.

سفارش جعبه بسته بندی و سفارش کارتن پیتزا

در زمان سفارش جعبه مقوایی آماده پیتزا باید این دو نکته مهم مورد توجه و بررسی قرار گیرند؛

 • چاپ: نوع چاپی که بر روی جعبه پیتزا انجام می‌گیرد، اولین چیزی است که نظر مشتری را به خود جلب خواهد کرد. بنابراین نوع دستگاه چاپی که تولیدکننده برای جعبه‌های خود استفاده می‌کند، بسیار مهم بوده و در طراحی و کیفیت جعبه موثر خواهد بود.
 • نمونه جعبه: به خریداران جعبه‌های پیتزا توصیه می‌شود، قبل از نهایی کردن سفارشات خود، نمونه‌های طراحی و ساخته شده توسط شرکت تولیدی را مشاهده کرده تا از تمامی مشخصات آن‌ها آگاه شوند.

سوالات متداول

 1. روش چاپ بر روی جعبه‌های پیتزا چگونه است؟

برای چاپ بر روی جعبه‌های پیتزا از دو روش استفاده می‌شود. در روش اول، چاپ به صورت مستقیم بر روی جعبه انجام می‌گردد. روش دوم اما بدین صورت است که طرح آماده تسط دستگاه آفست یا لمینت بر روی جعبه چسبانده خواهد شد.

 1. جعبه‌های آماده پیتزا، بله یا خیر؟

خرید جعبه‌های آماده پیتزا می‌تواند بسیار ارزان‌تر از سفارش جعبه مخصوص تمام شود. همچنین می‌توان این جعبه‌ها را در تعداد کمتری سفارش داد تا نیاز به سرمایه اولیه کمتری داشته باشد. ضمن اینکه دیگر نیازی به صرف هزینه برای طراحی جعبه نخواهد بود.

در زمان خرید باید به قالب خلاقانه جعبه توجه داشت تا یک الگوی منحصر به فرد طراحی نمود. اغلب از جمله مجموعه این پک، در زمینه تولید انواع جعبه پیتزا  فعالیت داشته و محصولات را با توجه به نظر و سلیقه مشتری چاپ می‌کنند. همچنین طراحی و چاپ کارت ویزیت لایه باز آموزش شنا و کلیه صنف ها در تخصص این مجموعه می باشد.

دکمه بازگشت به بالا