ایران کسب و کارعمومی

معرفی انواع پیشبند رستورانی و کاربرد آنها

پیش بند یا پیشبند چیست؟

پیشبند یک پوشش محافظ است که روی لباس‌های دیگر پوشیده می‌شود. افراد در رستوران ها، کافه ها، کارگاه ها و… از انواع پیش بند استفاده می‌کنند که کاربرد اصلی آن جلوگیری از کثیف شدن و خیس شدن لباس ها و نظم بخشیدن به ظاهر کارمندان است.به این اصطلاح در‌واقع اپرون هم گفته می‌شود که یک واژه فرانسوی است و در قدیم آن را به‌کار می‌بردند. دلیل اینکه در ایران به پیشبند‌های موجود در کافه و رستوران اپرون می‌گویند هم ریشه در همین موضوع دارد.

این پوشش کاربردی معمولا از جنس پارچه بوده و در برخی مشاغل که لباس افراد دائما در حال تماس با آب است، از جنس ضد‌آب آن استفاده می‌شود. برخی از آن‌ها در جنس چرم یا پلاستیک هم تولید می‌شوند.این پوشش، به منزله محافظت از لباس افراد روی لباس اصلی پوشیده می‌شود.  نوع معمول این وسیله به‌صورتی است که جلوی بدن را پوشش می‌دهد. انواع مختلف روپوش باعث شده تا مشاغل زیادی بتوانند آن را به‌کار ببرند. کسانی که در رستوران‌ها وظیفه شست‌و‌شوی ظرف‌ها را بر‌عهده دارند، برای اینکه لباس‌شان خیس یا کثیف نشود، روی آن پیشبند بسته و سپس کار خود را آغاز می‌کنند. این موضوع در مورد باغبان‌ها، افرادی که کار گل‌آرایی را انجام می‌دهند، آبدارچی‌ها، سرآشپز‌ها، گارسون‌ها و انواع مشاغل دیگر هم صدق می‌کند.

تاریخچه پیش بند

تاریخ دقیقی از زمان استفاده این لباس به‌عنوان محافظ در تمدن‌های تاریخی موجود نیست و نظریه‌های مختلفی از آن در دسترس بشر است. افسانه‌های ایرانی و شاهنامه، اروپا، دوره رنسانس و تمدن مصر، از مواردی هستند که استفاده از این لباس کاربردی در آن‌ها مشاهده شده است. گفته می‌شود که در تمدن مصر از این روکش‌ها زمانی استفاده می‌شد که افراد برای مراسم مذهبی به پیش خدایان مصر می‌رفتند. تصاویری که از آن زمان به‌جا مانده، دلالت بر این دارد که حتی برای خدایان مصر هم از این پوشش استفاده می‌شده است.

اطلاعاتی که از این پوشش‌ها در افسانه‌های اساطیری ایرانی و شاهنامه وجود دارد، مربوط به زمانی است که کاوه آهنگر از پیش‌بند خود برای نماد مقابله با ضحاک استفاده کرد. این داستان مربوط به زمانی می‌شود که ضحاک به‌عنوان فردی ستمگر و ظالم به مردم ایران چیزی جز ظلم و ستم نشان نمی‌داده است. در این زمان بود که کاوه آهنگر پیشبند چرمی خود را از تن درآورده و بر سر نیزه قرار داد. این کار او به منظور ایجاد پرچمی برای مبارزه با ظلم بود.

همین پرچم چرمی کاوه در نهایت نمادی برای پیروزی فریدون در برابر ضحاک شد که ایرانیان آن زمان آن را نماد پادشاهی ایرانیان می‌دانستند. علاوه ‌بر این از پیشبند در زمان تمدن مصر و ایران باستان استفاده می‌شد. اطلاعاتی در جهت کاربرد آن در اروپا و در زمان رنسانس و قرون وسطی هم در دسترس است. از آنجایی‌که در آن زمان در اروپا اشراف‌زاده‌های زیادی می‌زیسته‌اند، بسیاری از آن‌ها برای خود خدمه‌های زن را انتخاب می‌کردند تا کار‌های خانه را برای‌شان انجام دهند. این خدمه‌های خانم از پیشبند‌های گل‌دوزی‌شده زیبا برای حفظ لباس‌های گران‌قیمت و زیبای خود استفاده می‌کردند. جدا از آن، در آن زمان هم این پوشش، مشخص‌کننده شغل افراد بود. برای مثال، رنگ پیشبند قصاب‌ها سبز و برای آرایشگر‌ها با نواری آبی بود.

Introduction of restaurant aprons and their use

پيش بند چه کاربردی دارد:

کاربرد پیشبند بستگی به شغلی دارد که یک فرد از آن استفاده ‌کند. با توجه به مطالبی که گفته شد، کاربرد اصلی این وسیله محافظت از لباس افراد در برابر آب یا کثیفی‌های مختلف است. ضرورت استفاده از این روکش لباس، در آشپزخانه برای جلوگیری از کثیف و خیس‌شدن لباس‌ها است. یکی از چیز‌هایی که کمتر کسی به آن اشاره کرده، از لحاظ پزشکی استفاده از این روکش برای خانم‌ها هنگام ظرف‌شستن ضروری است؛ چرا که نمناک ‌شدن لباس به مدت طولانی می‌تواند به رحم خانم‌ها آسیب زده و باعث سردی رحم شود. کاربرد پیش بند برای آقایانی که دارای شغل تعمیر‌کاری ( خودرو، آب‌گرم‌کن، کولر، لوازم خانگی و صنعتی و… ) هستند را هم می‌توان مثال زد. در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها استفاده از پیشبند، هم جنبه زیبایی و شیکی داشته و هم از لحاظ حفظ پاکیزگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی انواع پیش بند

یکی از مسائل مهم در زندگی هر انسان، نوع پوشش آن بوده که از دیرباز تا کنون ادامه داشته است. می‌توان از این قابلیت برای تفکیک شغل‌های مختلف که هر فرد با آن سر‌و‌کار دارد استفاده کرد. پیشبند یکی از پوشش‌هایی است که می‌تواند تا حد زیادی، افراد را با توجه به شغلی که دارند، در دسته‌های متنوع قرار دهد. وقتی نام این لباس یا پوشش به میان می‌آید، به‌طور معمول اولین چیزی که ذهن افراد را در بر می‌گیرد، پیش ‌بند آشپزخانه است؛ اما لازم است که بدانید این اصطلاح تنها برای وسایل آشپزخانه به‌کار نمی‌رود.

کاربردهای پیش بند

مشاغل گوناگونی هستند که برای نشان‌دادن درجه، حفظ ‌نمودن تمیزی لباس خود و عوامل دیگر از این پوشش کاربردی استفاده می‌کنند. برای مثال: یکی از چیز‌هایی که می‌تواند توجه افراد را در یک نگاه به خود جذب کرده و نشان از پاکیزگی و مرتبی رستوران یا کافی‌شاپ داشته باشد، لباس فرم و پشبند کارکنان آن محل است. ممکن است برای مشاغلی از این دست، پوشیدن این فرم روی لباس شخصی هر فرد هم کافی باشد. آرایشگرهای خانم و آقا، کارکنان کارواش، دندان‌پزشکان و… نیز به نوعی از این پوشش با اهداف مختلف استفاده می‌نمایند.

انواع پیش بند

مطابق با جنسی که انواع پیش بند‌ها دارند، می‌توان آن‌ها در دسته مشاغل مرتبط قرار داد. این وسیله نه‌تنها وظیفه جلوگیری از کثیف‌شدن لباس‌ها را بر‌عهده دارد، بلکه ظاهری جذاب و شیک را هم برای افراد ایجاد می‌کند. استفاده از آن می‌تواند با‌سلیقه‌بودن فرد یا مدیر رستوران و کافه را نشان دهد.

پیش بند آشپزی

پیش بند آشپزی همانطور که از نامش پیداست مخصوص سرآشپزها، کمک آشپزها و تمامی افرادی است که قصد آشپزی دارند. این نوع پيش بند معمولا دارای جنس پارچه مقاوم و نسوز بوده تا موجب ایجاد حوادث جبران‌ناپذیر نشود. همانطور که می‌دانید آشپزها در اکثر مواقع با مواد داغ و گاهی جوشان کار می‌کنند به همین دلیل داشتن پیش بند آشپزی موجب می‌شود تا بدن فرد، در مقابل حوادث احتمالی، محافظت شود.

پیش بند آشپزخانه ضد آب

این نوع پیش بند که همواره مورد توجه توسط افراد مختلفی قرار می‌گیرد بیشتر به منظور شستشوی ظروف و انجام کارهای نظافتی استفاده می‌شود. به همین دلیل از آن با عنوان پیش بند ظرفشویی و پیش بند ضد آب نیز یاد می‌شود. این محصول که گاهی به نام پیش بند آبگریز و پیشبند ضد آب نیز از آن یاد می‌شود به دلیل جنس آن، آب و مایعات مختلف را تا حد زیادی دفع کرده و آن را در خود جذب نمی‌کنند.

البته در صورتی که بخواهید میزان مقاومت آن نسبت به مایعات به 100 درصد برسد بایستی از جنسی در تولید آن استفاده شود که معمولا مواد اولیه پلاستیکی هستند. فرم پوش به عنوان یکی از تولیدکنندگان حرفه‌ای در این زمینه، ترکیبی را برای تولید پیش بند ضد آب استفاده نموده که در عین آبگریز بودن، از جنس پلاستیکی نبوده تا هم عمر و دوام آن بیشتر شده و هم موجب تعریق در فرد استفاده‌کننده نشود. خرید پیشبند آشپزخانه از فرم پوش مزایایی همچون تضمین کیفیت و قیمت را به همراه خواهد داشت.

پیشبند باریستا

پیشبند باریستا یک نوع پوشش بسیار جذاب برای باریستا است. زمانی که یک باریستا مشغول تهیه یک نوشیدنی دلچسب است داشتن یک پیش بند مناسب، مزایای مختلفی را به همراه خواهد داشت؛ این مزایا شامل موارد ذیل می‌باشد. در صورتی که شما هم به عنوان یک باریستا مایل به خرید پیش بند باریستا هستید می‌توانید این محصول را تنوع بسیار زیادی از فروشگاه اینترنتی فرم پوش تهیه نمایید.

محافظت از باریستا

همانطور که می‌دانید، باریستا، در اکثر مواقع با مواد مایع داغ و سوزان در ارتباط است. به همین دلیل استفاده از یک پیشبند با جنس مناسب، موجب خواهد شد تا از اتفاقات ناگوار پیشگیری شود. به همین دلیل به منظور حفاظت بدن خود از انواع حوادث، استفاده از پيش بند مخصوص به شما پیشنهاد می‌شود.

نظافت

یکی دیگر از فواید استفاده از پیش بند باریستا، نظافت در آماده‌سازی انواع نوشیدنی است. باریستا جزو مشاغلی است که معمولا فرد، دارای یک پوشش شخصی مانند تیشرت و شلوار است. پوشش شخصی باریستا احتمالا دارای باکتری‌ها و انواع آلودگی‌ها است. به همین دلیل بستن پیش بند و شستشوی منظم آن، موجب خواهد شد تا از انتقال باکتری و میکروب به نوشیدنی‌ها جلوگیری شود.

زیبایی بصری و استایل باریستا

مزیت دیگر بستن یک پیش بند مثلا پیشبند باریستا چرم، این است که باریستا همواره دارای یک استایل جذاب بوده و موجب جذب مشتریان بیشتر برای یک کافه خواهد شد.

ایجاد تمایز با پیشبند باریستایی

باریستا همواره باید نسبت به دیگر پرسنل کافی شاپ متمایز بوده و این تمایز با نوع پوشش مشخص خواهد شد. به همین دلیل استفاده از یک پیش بند چرم با کیفیت موضوع بسیار مهمی در نوع پوشش پرسنل رستوران خواهد بود.

پیشبند آشپزی

این که یک فرد علاقه‌مند به آشپزی بوده و در منزل اقدام به آشپزی کنید و یا یک سرآشپز حرفه‌ای بوده و در رستوران این هنر را اجرا کنید؛ داشتن یک پیشبند آشپزی، لذت هنر آشپزی را برای شما دوچندان خواهد کرد. چرا که مزایای بیشماری برای شما به همراه خواهد داشت. این مزایا تا حد زیادی شبیه به مزایای استفاده از پیشبند باریستا که در بخش قبلی عنوان کردیم می‌باشیم.

پیش بند آشپزی مردانه

بدون اغراق، آقایان در حوزه آشپزی این را ثابت کرده‌اند که این هنر مختص به جنسیت خاصی نبوده و صرفا خانم‌ها علاقه به آن ندارند. آقایان در طول در تاریخ ثابت کرده‌اند که در زمینه آشپزی، حتی در برخی موارد از خانم‌ها موفق‌تر می‌باشند. همانطور که احتمالا می‌دانید سرآشپزهای بسیار معروفی در دنیا هستند که آشپزی شغل و هنر اول آن‌ها بوده و در این زمینه اسم و رسم خاصی را نیز برای خود دست و پا کرده‌اند.  یکی از این افراد بوده که شهرت بسیاری در این زمینه کسب نموده‌است. حال داشتن یک پیش بند آشپزی مردانه می‌تواند هنر آشپزی آقایان را چندین برابر نموده و از آن‌ها در مقابل خطرات احتمالی مانند ریختن آب جوش بر روی بدنشان محافظت نماید. فرم پوش به عنوان بزرگ‌ترین مرجع ، انواع پیش بند مردانه را برای مصارف گوناگون تولید و عرضه می‌نماید.

پیش بند آشپزی زنانه

خانم‌ها، که در اکثر مواقع، در منزل مسئولیت آشپزی را به عهده می‌گیرند در سطوح بالاتر نیر به دلیل ویژگی ظرافت آن‌ها همواره سرآشپزهای موفقی بوده و با هنر و ظرافت خود غذاهای لذیذی را طبخ می‌نمایند. با توجه به ظرافت و حساسیت بانوان محترم، استفاده از پیش بند آشپزی زنانه برای آن‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. فرم پوش به عنوان اولین و برترین تولیدکننده لباس کار در ایران، همیشه سعی داشته تا محصولات خود را بدون در نظر گرفتن جنسیت خانم یا آقا تولید نماید تا همه افراد بتوانند از تنوع ظاهری پیشبند برخوردار شده و محدودیت در انتخاب و خرید نداشته باشند.

پیشبند کار

پیشبند، به دلیل سادگی در استفاده و ظاهر جذاب آن، همواره مورد توجه همه انسان‌ها در هر شغلی بوده. استفاده از پیش بند کار مزایایی دارد که قبلا به آن‌ها اشاره کردیم. از مهمترین مزایای استفاده از این نوع پیشبند ها ویژگی تبلیغاتی برای کسب و کار ها را دارند و به آنها  پیش بند تبلیغاتی هم گفته می شود.

پیشبند فانتزی

پیشبند فانتزی، معمولا بدون در نظر گرفتن ایمنی در کار تولید شده و صرفا به منظور زیبایی در ظاهر از آن استفاده می‌شود. معمولا افراد کم سن و سال مخاطب اصلی پیشبند فانتزی هستند و پارچه به کار رفته در آن دارای تنوع طرح و رنگ بسیاری است. پیشبند فانتزی با رنگ‌هایی مانند صورتی بیشتر مورد توجه دختران و رنگ‌هایی مانند آبی مورد توجه پسران قرار می‌گیرد.

دکمه بازگشت به بالا