ایران کسب و کارعمومی

چرا در ورزش کفش خوب باید بپویشیم؟

داشتن کفش بسکتبال مناسب و باشگاه، مهم و ضروری است. خیلی از اوقات لیست لوازمی که یک بدنساز باید تهیه کند اینگونه است: یک شیکر، بطری آب، لباس ورزشی مناسب و هدفون برای موسیقی حین ورزش.

چیزی که اغلب نادیده گرفته می شود کفش بسکتبال است! بله کفش مناسب باشگاه و مناسب برای بدنسازی اغلب به چشم کسی نمی‌آید؛ اما اتفاقا از همه موارد مهم‌تر است. کفش مناسب برای وزنه زدن و تمرین قدرتی، یک رویای فراموش شده‌است که اگر به حقیقت بپیوندد تغییرات بزرگی در عملکرد ورزشکار ایجاد می‌کند.اما واقعا اهمیت کتانی مخصوص برای بدنسازی چیست و اصلا چه کفشی باید به این منظور انتخاب کنیم؟

اهمیت پوشیدن کفش در بدنسازی

بااینکه می‌توان در بعضی تمرینات کفش نپوشید و پابرهنه وزنه زد، اما توصیه می‌کنیم که همیشه از کفش مناسب باشگاه و ورزش استفاده کنید. انتخاب کفش باشگاه و کتانی برای بدنسازی و تمرین قدرتی به دلایل زیر اهمیت زیادی دارد.

Why should we wear good shoes in sports?

۱. محافظت از مفاصل و ستون فقرات

یک کفش مناسب باشگاه و ورزش، می‌تواند حین بلند کردن وزنه‌های سنگین از مچ پاها، قوزک پاها، زانو، لگن و کمر حمایت و محافظت کند و نگذارد فشار زیادی به مفاصل شما وارد شود. جلوگیری از آسیب دیدگی و ایجاد ثبات برای وزنه زدن از دیگر فواید کفش باشگاه بدنسازی است.

۲. فراهم کردن ثبات بدن

کفشی که پا می‌کنید باید روی زمین محکم فیکس شود تا در حین انجام لیفت به خصوص اسکات و ددلیفت از لیز خوردن و سر خوردن شما جلوگیری کند. این موضوع یک نکته ایمنی است که از حوادث حین تمرین جلوگیری خواهد کرد.

۳. جلوگیری از احساس درد و ناراحتی پا

شما به عنوان یک بدنساز زمان زیادی روی پاهای خود می‌ایستید یا با پاهای خود دستگاه‌های تمرینی را حرکت می‌دهید، بنابراین لازم است پاهای شما راحت و آرام باشند؛ به این معنا که احساس درد و ناراحتی نداشته باشید. کفش مناسب باشگاه به شما این امکان را می‌دهد که روی تمرین خود متمرکز باشید، بدون اینکه بابت درد و ناراحتی پا در رنج باشید.

۴. افزایش تعادل

کفش مناسب باشگاه، می‌تواند تعادل لازم را برای فرم صحیح و تکنیک مناسب در هنگام وزنه زدن ایجاد کند. داشتن تعادل به شما امکان می‌دهد تا عضلات‌تان را به درستی هدف قرار دهید و از وارد کردن فشار غیر ضروری به سایر قسمت های بدن خود جلوگیری کنید.به طور خلاصه، پوشیدن کفش باشگاه بدنسازی هنگام تمرین هم راحتی و تعادل‌تان را افزایش می‌دهد و هم از آسیب دیدن شما جلوگیری می‌کند.

برای بدنسازی چه کفشی بپوشیم؟

ما در این قسمت از برند یا کارخانه خاصی نام نمی‌بریم؛ بلکه می‌خواهیم ویژگی‌های کامل یک کفش بدنسازی مناسب را معرفی کنیم تا شما با توجه به بودجه، سلیقه و نیاز خود دنبال آن بگردید.لازم است برای جلسه تمرین قدرتی (تمرین با وزنه) از کفش مناسب باشگاه و کتانی مخصوص بدنسازی استفاده کنید. این کفش‌ها به منظور اجرای صحیح تکنیک‌ و پیشگیری از آسیب دیدگی طراحی شده‌اند. این دو ویژگی برای بدنسازی لازم است.

کفی کفش مناسب باشگاه چطور باید باشد؟

کف کفش‌های بدنسازی در قسمت پاشنه کمی بالاتر از پنجه هست که فرم مناسب و دامنه حرکتی بهتر را برایتان فراهم می‌کند. این نوع کفش قوس دارد که به توزیع وزن در سراسر پا کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد فشار زیادی به پنجه یا انگشتان پا بیاید.

کفش بدنسازی باید نرم باشد یا مستحکم؟

کفش تمرین وزنه باید محکم باشد، از مچ پا پشتیبانی کند و انعطاف کافی هم داشته باشد که از پیچ خوردن و لغزیدن در حین تمرین جلوگیری کند. در واقع، متخصصان می‌گویند که کفش‌ مناسب بدنسازی کفشی با کفی راحت و در عین حال سفت است که به راحتی در ناحیه کف پا خم نشود و مقاومت خوبی از خود نشان دهد، تا آسیب‌های جدی پا (مثل آسیب به فاسیای کف پا) را در حین تمرین به حداقل رساند. بنابراین کفش‌های دویدن که بسیار نرم و منعطف هستند به هیچ وجه برای تمرین بدنسازی مناسب نیستند.

زیره و تهویه کفش مناسب باشگاه باید چطور باشد؟

یک نکته مهم دیگر این که، زیره کفش باشگاه بدنسازی باید ضد لغزش باشد تا سُر نخورد. این موضوع برای شما که به عنوان بدنساز قرار است زیر وزنه‌های سنگین قرار بگیرید، بسیار مهم و حیاتی است.به عنوان آخرین ویژگی، به تهویه و تنفس کفش اهمیت دهید، بدنسازان بسیار عرق می‌ریزند و یک کفش بسیار بسته ممکن است بهداشت پا را دچار مشکل کند.

معرفی کفش مناسب باشگاه بر اساس نوع ورزش

کفش مناسب باشگاه با توجه به نوع ورزش می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این قسمت شما را با کفش‌های مناسب ورزش‌های مختلف آشنا می‌کنیم. بنابراین هر ورزشی را انتخاب کردید، با دقت کفش مناسبش را انتخاب کنید تا به خوبی و بدون آسیب تمرین‌تان را ادامه دهید و از ورزش‌تان لذت ببرید.

کفش مناسب فیتنس

تمرینات فیتنس معمولا تمرینات سنگینی نیست؛ اما شامل تمرینات هوازی و قدرتی می‌شود؛ بنابراین برای انجام آن، یک کفش چندکاره لازم دارید. بهترین کفش برای فیتنس کفش سبک و نرمی است که به شما اجازه دهد حین حرکات هوازی راحت و سریع حرکت کنید. اما کفی کفش محکم و ضربه گیر باشد و از پاشنه، مچ و پنجه‌ها حین حرکات قدرتی محافظت و حمایت کند.

کفش مناسب باشگاه برای پیلاتس

حین تمرین پیلاتس اصلا لازم نیست کفش پوشیده شود. ورزشکاران پیلاتس روی مت پیلاتس تمرین می‌کنند که نرم و ایمن است و نیازی به کفش ندارد. توصیه اکثر مربیان نیز این است که پابرهنه روی مت حاضر شوید یا اگر در طبیعت (مثل چمن یا لب ساحل) تمرین می‌کنید اجازه دهید کف پاها طبیعت را لمس کند. ممکن است یک جفت جوراب راحت ایده بدی نباشد اما برای تمرین روی مت پیلاتس نیازی به کفش نیست.

کفش مناسب تی آر ایکس

از آنجاکه تی آر ایکس یک تمرین قدرتی نسبتا سنگین به حساب می‌آید، لازم است کفشی محکم و قوی انتخاب شود که بتواند تمام فشارها و ضربه‌های وارده را جذب و خنثی کند. به این معنا که کفی کفش از پاشنه‌ها محافظت کند، زیره کفش ضدلغزش، و در عین حال انعطاف‌پذیر باشد تا از شما برای جابجایی و حرکات پویا حمایت کند. اما در عین حال سبک باشد که وزن آن به شما فشار اضافه وارد نکند.

دکمه بازگشت به بالا