ایران کسب و کاربین الملل

زندگی در کانادا: بررسی هزینه‌های زندگی و مدیریت بودجه

چنانچه قصد Immigration, Refugees and Citizenship Canada به کشور کانادا را دارید و یا یک قدم جلوتر و در پروسه اخذ ویزای کانادا هستید، این مطلب را دریابید تا علاوه بر اطلاع نسبت به مخارج پیش رو، چرتکهٔ بهتری بیندازید و به عنوان یک تازه وارد، هزینه‌های زندگی در کانادا را بهتر مدیریت کنید.

مواردی مثل هزینه اجاره خانه، هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و بسیاری آیتم‌های دیگر را در این مطلب پوشش داده‌ایم و موارد مفصلی مثل هزینه‌ٔ تحصیل را به مطلبی جداگانه موکول کرده‌ایم. بدیهی است که هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف کانادا تفاوت‌های محسوسی دارند و مدل خرج کردن هر فرد یا خانوار با دیگری متفاوت خواهد بود. بنابراین برای انسجام بیشتر مطلب شهر تورنتو را محور گفتگو قرار می‌دهیم و اگر مجالی وجود داشت، به میانگین هزینه‌های زندگی در سایر شهرهای کانادا هم خواهیم پرداخت.

یکی از گزینه‌های اجاره مسکن در کانادا که عملاً ارزانترین گزینه‌ٔ ممکن به شمار می‌رود خانه‌هایی مثل خوابگاه یا پانسیون هستند که امکانات خیلی خاصی نداشته، صرفاً کارراه‌اندازند و چیزی در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا هزینه برمی‌دارند. اگر مقادیری رفاه بیشتر مد نظر باشد و هزینهٔ بالاتر مشکلی ایجاد نکند، می‌شود به آپارتمان اشتراکی فکر کرد که بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در ماه هزینه دارد و باز هم یادآوری می‌کنیم که این مظنه‌ها در سایر شهرها و استانهای کانادا پایین‌تر هستند. مثلا در وینیپگ یک آپارتمان شخصی تک خوابه با ۱۰۰۰ دلار کانادا و در ساسکاتون که پایتخت رو به توسعهٔ ساسکاچوان است، با ۱۱۰۰ دلار می‌توان یک آپارتمان شخصی و غیراشتراکی تکخوابه را اجاره کرد. اگر مایل بودید با بیشتر آشنا شوید.

یکی دیگر از گزینه‌های مرسوم مسکن که باز هم تا حدودی اقتصادی و به صرفه محسوب می‌شود، استودیو آپارتمان‌ها یا همان سوییت‌های اجاره‌ای هستند که ماهانه در حوالی ۱۰۰۰ دلار (اگر کلمهٔ دلار را به تنهایی به کار بردیم باز هم منظورمان دلار کاناداست) در تورنتو هزینه دارند و اگر داشتن اتاق خواب را ترجیح بدهیم باید فی را بالاتر برده و به رقمی در حوالی ۱۴۰۰ دلار فکر کنیم. یک آپارتمان دو خوابه در تورنتو تقریباً ۱۷۰۰ دلار کانادا هزینه دارد و این رقم برای ونکوور تا مرز ۲۰۰۰ دلار هم خواهد رسید. برای جزئیات بیشتر راجع به به پست مربوطه مراجعه بفرمایید.

هزینه های زندگی در کانادا و اجاره خانه

طبیعتاً مهم‌ترین و درشت‌ترین بخش از هزینه های زندگی در کانادا به مسکن مربوط می‌شود و در بازار املاک یا به قولی ریل اِستِیت کانادا و شهر تورنتو، گزینه‌های متعددی برای انتخاب وجود دارد. فقط یادآور شویم که در اشاره به میانگین قیمت‌ها، سعی می‌کنیم از نرخ‌های عجیب مرکز شهر تورنتو یا به اصطلاح Downtown Totonto  که جزو گران‌ترین مناطق کانادا به حساب می‌آید دوری کنیم و در ضمن تمامی هزینه‌ها را به دلار کانادا ذکر خواهیم کرد. اگر اطلاعات به خصوصی در مورد سایر نقاط کانادا اعم از استان یا شهرهای دیگر مد نظرتان است، با کارشناسان تمام گرفته و یا در صورت تمایل وقت مشاوره بگیرید.

هزینه های زندگی در کانادا و خرید خانه

در سال‌های اخیر، شکاف بین  تا مظنهٔ گرانترین شهرها و نقاط کشور، تا حدودی عمیق‌تر شده، شهرهایی مثل تورنتو و ونکوور و ویکتوریا و میسیساگا در این قائله پیشگامی کرده و از آن طرف، میانگین قیمت ملک در کل کشور با یک افزایش ۲۳ درصدی همراه بوده است. یعنی اگر تا همین چند صباح پیش برای یک خانه مستقل در کانادا چیزی معادل ۵۰۰ هزار دلار می‌پرداختیم، امروزه باید به رقمی در حوالی ۷۸۰ هزار دلار کانادا حساب کنیم. اما بهرحال این عدد دقت چندانی ندارد و برای تمام شهرها و استان‌های کانادا قابل تعمیم نبوده و با فاکتورهایی نظیر استان، امکانات، محله، جمعیت شهر و سایر موارد، به شدت تغییر می‌کند. پس به جای میانگین کل کشور، ببینیم میانگین قیمت خرید خانه دراستان های مختلف کانادا به چه صورت است (قیمت‌ها به دلار کانادا):

 • بریتیش کلمبیا: ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار
 • انتاریو: ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار
 • آلبرتا: ۴۰۰ هزار دلار
 • کبک: ۳۹۰ هزار دلار
 • منیتوبا:۴۲۰ هزار دلار
 • ساسکاچوان: ۳۸۰ هزار دلار
 • نوا اسکوشیا: ۳۲۰ هزار دلار
 • جزیره پرینس ادوارد:۳۱۵ هزار دلار
 • نیوفاندلند و لابرادور: ۳۱۰ هزار دلار
 • نیوبرانزویک: ۲۹۰ هزار دلار

هزینه های زندگی در کانادا و مخارج روزمره

در کانادا برای خرید یک بلیت یک نفره که تمام وسایل نقلیهٔ عمومی را به غیر از تاکسی شامل می‌شود باید ۳ دلار و ۲۵ سنت پرداخت کنیم. این مبلغ برای دانشجویان و دانش آموزان و افراد بالای ۶۵ سال ۲ دلار و ۳۰ سنت است. این در حالیست که هزینه خرید بلیت دو طرفه ۶/۵۰ دلار و هزینه بلیط روزانه ۱۳/۵ دلار است. همچنین شما می‌توانید برای مدیریت هزینه‌های خود بلیت هفتگی را بخرید که قیمت آن ۴۳/۷۵ دلار و برای دانشجویان و دانش‌آموزان ۳۴ دلار است. برای آن دسته از افرادی که از حمل و نقل عمومی استفاده زیادی می‌کنند و برای ملاقات و مصاحبه‌های کاری به مکان‌های مختلف می‌روند بلیط نامحدود ماهانه یک گزینه کاملا مناسب و اقتصادی محسوب شده و می‌تواند در مدیریت هزینه‌های زندگی در کانادا بسیار تاثیرگذار باشد. قیمت بلیت ماهانه معادل ۹۰ دلار است.

افراد دورکار و یا کسانی که نیازشان با اینترنت محدود و پرهزینهٔ موبایل برطرف نمی‌شود، باید یک سرویس پرسرعت خانگی را هم به جمع هزینه‌های زندگی در کانادا اضافه کنند. طرح‌های اینترنت ثابت در ارزانترین حالت از ۵۰ و ۵۵ دلار شروع شده و با افزایش امکانات تا ۸۰ و ۹۰ دلار هم می‌رسند. اپراتورهای معروف موبایل مثل Fido و Rogers خدمات اینترنت خانگی هم ارائه می‌دهند و کاربران می‌توانند برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از بسته‌های ترکیبی هم استفاده کنید. برای مثال بسته‌های ترکیبی خدمات اینترنت و تلویزیون Rogers از ماهی ۹۵ دلار شروع می‌شود و با ماهی ۱۰۵ دلار آبونمان تلویزیون هم به ماجرا اضافه می‌شود. اما تأکید می‌کنیم که اینها حداقل‌های ممکن هستند و برای دسترسی به مخلفات بیشتر و سرویس‌های سرگرمی گسترده‌تر، احتمال بالا رفتن هزینه‌ها وجود دارد.

مایحتاج خانه و خرید ملزومات روزمره بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی در کانادا را تشکیل می‌دهند و تخمین آنها به مدل مصرف فرد یا خانواده وابسته بوده و نمی‌توان آمار دقیقی برایش ارائه کرد. اما اگر فرد مجردی را در نظر بگیریم که آنچنان ریخت و پاش بخصوصی ندارد و تقریباً شش روز هفته را با غذای خانگی سر می‌کند، می‌توانیم دست کم عددی بین ۵۰ تا ۶۰ دلار هفتگی یا ماهانه ۲۵۰ دلار کانادا را در نظر بگیریم. هفته ای یکبار رستوران معمولی بین ۱۵ تا ۲۰ دلار به هزینهٔ خوراک اضافه می‌کند و افرادی که مصرف روزمرهٔ بیشتری دارند بین هفته‌ای ۷۰ تا ۸۰ دلار خرج سوپرمارکت خواهند کرد.

هزینه های زندگی در کانادا و خرید خودرو

اطلاعاتی که در راهنمای زندگی در کانادا آمده است، به مهاجران کمک می‌کند تا با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوند . موارد زیر تعدادی از ارزان‌ترین گزینه‌های بازار خودروی کانادا هستند که قیمت آنها برای ماشین صفر کیلومتر و به دلار کانادا بیان شده است:

 • شورلت اسپارک: ۹۹۰۰ دلار
 • نیسان میکرا: ۱۰۵۰۰ دلار
 • میتسوبیشی میراژ: ۱۲۳۰۰ دلار
 • نیسان ورسا: بین ۱۴۰۰۰ دلار
 • هیوندای اکسنت: ۱۵۰۰۰ دلار
 • کیا ریو: ۱۵۵۰۰ دلار
 • هوندا فیت: ۱۶۴۰۰ دلار
 • هیوندای النترا سدان: ۱۷۰۰۰ دلار

خودروی کارکرده و ارزان در کانادا با مبلغی بین ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار قابل خرید است و خودروهای زیر تعدادی از گزینه‌های رُند و مرسوم بازار هستند:

 • فورد فوکوس مدل ۲۰۰۶: ۳۳۰۰ دلار
 • هوندا آکورد سدان ۱۹۹۹: ۳۹۰۰ دلار
 • کرایسلر سبرینگ ۲۰۰۹: ۵۵۰۰ دلار
 • کیا سول ۲۰۱۱: ۵۵۰۰ دلار
 • هیوندا سوناتا ۲۰۰۷: ۵۸۰۰ دلار
 • فورد فیستا ۲۰۱۳: ۶۰۰۰ دلار
 • هوندا سی‌ آر‌ وی ۲۰۰۶: ۶۷۰۰ دلار
 • جیپ کامپس ۲۰۱۵: ۷۵۰۰ دلار
 • بی ام و سری ۵ مدل ۲۰۰۸: ۷۸۰۰ دلار

هزینه‌های ورزش و سرگرمی در کانادا در کانادا عضویت ماهانه باشگاه بین ۴۰ تا ۶۰ دلار و تفریحاتی مثل سینما از ۱۲ تا ۲۰ دلار خرج دارد و اگر اهل تئاتر باشید باید مقادیر سر کیسه را شل‌ کرده و برای رزرو یک جای خوب حدود ۸۰ دلار هزینه کنید. اگر جزو علاقمندان قهوه هستید و نمی‌توانید از کنار استارباکس یا سایر قهوه‌فروشی‌های معروف شهر بی‌تفاوت عبور کنید بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار به خرجتان اضافه می‌شود.

هزینه‌های زندگی در کانادا به صورت ماهانه

برای مثال در چند سال اخیر و در استان انتاریوی کانادا، میانگین هزینه‌های خانه ۸۸٫۹۵۳ دلار کانادا بوده که از این مقدار ۲۰٫۴۳۴ هزار دلار برای هزینه‌های خانه، ۱۵٫۶۲۷ هزار دلار برای مالیات، ۱۲٫۳۴۷ دلار برای حمل و نقل، ۸٫۷۴۷ دلار برای غذا و ۲٫۲۵۸ دلار برای تحصیلات اختصاص داده شده است. ‌البته در کنار این هزینه‌های ضروری، باید بودجه‌ٔ مخارج درمانی و بیمه سلامت و خرید اسباب و اثاثیهٔ منزل هم لحاظ کرد. طبق آخرین اطلاعات ارائه شده توسط همین وب سایت، هزینه‌های مرتبط با خانه به طور تقریبی شامل موارد زیر است (بر اساس دلار کانادا):

 • مالیات سالانه ملک: ۴۳۰۰ دلار
 • هزینه های سالانه گرمایش و برق: ۱۵۰۰ دلار
 • هزینه سالانه تلفن، شبکه های پولی تلویزیون و اینترنت: ۱۲۰۰ دلار
 • بیمه خانه: ۶۷۵ دلار
 • هزینه تعمیرات و نوسازی: ۳۷۵۰ دلار
 • طرح خریداران مسکن اولی (HBP): ۱۳۳۳ دلار
 • هزینه وام : ۱۶۰۰۰ دلار
 • بیمه وام: ۲۱۵۰ دلار

هزینه های زندگی در کانادا و تحصیل

تحصیل در هرکدام از دانشگاه‌های کانادا هزینهٔ متفاوتی دارد و بسته به اینکه دانشجوی اینترنشنال یا شهروند کانادایی باشید و یا در کدام یک از مقاطع لیسانس و ارشد و دکتری تحصیل می‌کنید کم و زیاد می‌شود. طبق آخرین آمار هزینهٔ تحصیل در دانشگاه برای دانشجویان کانادایی ۵/۳ درصد کاهش و برای دانشجویان بین‌المللی ۷/۶ درصد افزایش داشته و یک شهروند کانادایی در مقطع کارشناسی به طور متوسط ۶۴۶۳ دلار کانادا و برای مقاطع بالاتر سالانه ۷۰۵۶ دلار می‌پردازد. از آن طرف برای دانشجویان خارجی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی، سالانه ۲۹ هزار دلار کانادا بوده و تحصیل در رشته‌های انسانی به نسبت سایر رشته‌ها ارزان‌تر و با سالی ۵۵۰۰ دلار کانادا امکانپذیر است.

از آن طرف رشته‌های مهندسی و پزشکی به نسبت بقیه گران‌تر هستند. مثلاً رشته‌ای مثل دندانپزشکی سالانه بیش از ۲۱ هزار و پزشکی بالای ۱۴ هزار دلار کانادا هزینه دارد. اینطور که پیداست تحصیل در شاخه‌های مدیریت تا حدودی به نسبت سایر کشورها مقرون به صرفه‌تر و به طور میانگین با سالی ۷۰۰۰ دلار کانادا امکانپذیر است. در صورت علاقه به ادامه  با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام سفر تماس بگیرید تا سریعترین و عملی‌ترین مسیر پذیرش تحصیلی را با توجه به شرایط شما امکان‌سنجی کنند. موارد زیر تصویری کلی از هزینهٔ تحصیل در مقاطع مختلف ارائه می‌دهند.

 • دبیرستان سالانه بین ۸ تا ۲۵ هزار دلار
 • کالج و دوره‌های کارآموزی سالانه ۸ تا ۲۰ هزار دلار
 • لیسانس سالانه ۱۰ تا ۴۵ هزار دلار
 • فوق لیسانس سالانه بین ۸ تا ۴۵ هزار دلار
 • دکتری سالانه در حدود ۱۲ تا ۴۵ هزار دلار

سیستم مالیات در کانادا به چه صورت است؟ بدیهیست که بخشی از هزینه های زندگی در کانادا به مالیات مربوط می‌شود و بر اساس داده‌های اخیر، یک شهروند کانادایی باید سالانه بیش از ۷۰۰۰ دلار کانادا کنار بگذارد که مقدار قابل توجهی محسوب می‌شود. اما اینطور که پیداست کانادایی ها با این مسئله مشکلی ندارند و از امکانات درمانی و آموزشی و استانداردهای رفاهی تأمین شده توسط دولت راضی هستند. توصیه می‌شود برای جزئیات بیشتر در این باره مطلب  را مطالعه بفرمایید.

جمع بندی هزینه‌ های زندگی در کانادا

برای زوج‌هایی که دارای یک فرزند هستند هزینه اجاره و موبایل و اینترنت و تلویزیون و قبوض Hydro یکسان بوده اما احتیاجات روزمره و خورد و خوراک بین ۴۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار و برای حمل و نقل هم با کمی افزایش مبلغ ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. بدین ترتیب برای خانواده ۳ نفره در حالت صرفه جویی هزینه‌ زندگی در کانادا در حدود ۲۰۶۰ دلار و در حالت آزاد با کمی ولخرجی چیزی در حدود ۵۲۴۰ دلار خواهد بود که با توجه به متوسط درآمد کانادا این مبالغ معقول بوده و فشار کمی برای خانواده خواهد داشت. موارد زیر میانگین هزینه های زندگی در کانادا را بسته به شهر و استان محل اقامت نشان می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا