ایران کسب و کارعلمی

اندازه و وزن جنین هفت ماهه

در حال حاضر که در ماه هفتم بارداری هستید، کودک شما به‌سرعت در حال رشد است و تکامل بیشتری نسبت به ماه‌های قبل پیدا کرده است. جهت آگاهی از مراقبت های لازم جنین هفت ماهه کلیک کنید. به‌طور مثال تغییراتی مانند وزن‌گیری دارد و پوست بهتری نسبت به ماه‌های گذشته دارد. شکم مادر نیز در حال بزرگ‌تر شدن است و ممکن است چالش‌هایی را نیز در پیش روی خود داشته باشد.

The size and weight of the seven-month fetus

معمولا احساس کمردرد و خستگی بیشتر می‌شود. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص ماه هفتم بارداری برای شما ذکر خواهیم کرد.

علائم شایع ماه هفتم بارداری

شما دیگر در حال ورود به سه ماهه سوم بارداری هستید، در این ماه از بارداری رشد شکم بیشتر است و بارداری در حال پیشرفت خواهد بود.

از علائم ماه هفتم بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیاتیک

همانطور که رحم بزرگتر می‌شود، می‌تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند و در نهایت درد لگن و کمردرد را به همراه دارد. در این مواقع استفاده از کمپرس سرد و گرم می‌تواند تسکین درد را به‌همراه داشته باشد.

درد لگن

هورمون‌های بارداری تغییرات زیادی را در بدن ایجاد می‌کنند، به‌طور مثال به شل شدن مفصل دو طرف لگن برای آمادگی زایمان کمک می‌کند، چنین شرایطی می‌تواند منجر به درد لگن شود.

یبوست

سطح بالای هورمون پروژسترون و آهن (اگر در ویتامین‌های دوره بارداری باشد) می‌تواند منجر به کُند شدن هضم و در نهایت یبوست شود. برای کاهش یبوست باید بدن خود را هیدراته نگه دارید و همچنین فیبر کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید. مواد غذایی که سرشار از فیبر هستند، شامل لوبیا، غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات است.

انقباضات براکستون هیکس

این نوع انقباضات در سه ماهه دوم و سوم بارداری شروع می‌شود. در این مواقع مادران گاهی احساس سفتی در شکم خود دارند که معمولا هنگام تغییر وضعیت بدن، بهبود پیدا می‌کنند.

خستگی

بسیاری از مادران با شروع افزایش انرژی را احساس می‌کنند؛ اما با شروع ماه سوم ممکن است کمی احساس خستگی بیشتری داشته باشند. خستگی می‌تواند به این جهت باشد که شکم شما بزرگ‌تر شده است و نمی‌توانید خواب آرامی داشته باشید. با رژیم غذایی سالم و ورزش به‌اندازه می‌توانید سطح انرژی خود را بالا نگه دارید. خونریزی یا لکه بینی ممکن است مقدار کمی خونریزی و لکه بینی وجود داشته باشد، با وجود اینکه این مسئله جدی نیست؛ اما بهتر است با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

رشد نوزاد در ماه هفتم بارداری چگونه است؟

در این زمان اندام‌های کودک شما در حال تکامل و رشد است. به عنوان مثال ریه‌های او شروع به تولید ماده‌ای به نام سورفکتانت می‌کنند که به ریه‌ها این امکان را می‌دهد تا به درستی منبسط و منقبض شوند. نوزاد شما می‌تواند چشمانش را باز و بسته کند و دیگر به‌راحتی تغییرات نور و تاریکی را حس کند و ممکن است با حرکت یا لگد، به نور روشن واکنش نشان دهد. کودک شما نیز همچنان در حال افزایش وزن است و این چربی اضافی به صاف کردن چین‌وچروک پوست کمک می‌کند. سلول‌های پوست او شروع به تولید ملانین می‌کند که یک رنگدانه طبیعی است.

اندازه نوزاد در ماه هفتم بارداری

همانطور که گفتیم نوزاد شما از ماه‌های گذشته رشد زیادی داشته است، وزن کودک شما در ماه هفتم بارداری حدود یک کیلو و ۲۰۰ گرم یا بیشتر است و قدی به اندازه ۳۵.۵۶ سانتی‌متر دارد.

تعیین هفته بارداری در ماه هفتم بارداری

تعیین هفته در ماه هفتم بارداری کمی دشوار است، هفته‌های بارداری با ماه‌ها تناسبی ندارند، به همین جهت اینگونه محاسبه می‌شود که هفت ماهگی بین هفته‌های ۲۵ تا ۲۷ بارداری شروع می‌شود و تا ۲۸ یا ۳۱ هفته ادامه دارد.

تغییرات فیزیکی مادر در ماه هفتم بارداری

از تغییرات فیزیکی در این ماه از بارداری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • رحم در حال حاضر حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار گرفته است. معمولا خانم‌ها در ابتدا و در ماه هفتم بارداری حدود ۹ تا ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کرده است.  به همین جهت طبیعی است که طی این ماه تورم پا را مشاهده کند. در سه ماهه سوم بارداری می‌توانید به اندازه نیم کیلوگرم در هفته وزن اضافه کنید.
 • برخی از مادران ممکن است دچار ریزش موی خفیفی شوند که پس از تولد نوزاد بهبود پیدا می‌کنند. همچنین متوجه افزایش مو در قسمت‌هایاز اندازه یک ارزن شروع می شود و به اندازه یک هندوانه می رسد ، هندوانه ای شیرین که در تمام هفته های بارداری بخشی از بدن و قدرت حرکتی او تکمیل می شود ، جنین را می گویم.
 • در این مطلب قرار است اندازه جنین در رحم مادر را با اندازه انواع میوه و سبزیجات مقایسه کنیم تا اندازه جنین در ماه های مختلف بارداری را به طور محسوس درک و لمس کنید. خیلی جالب است بدانید کودک مثلا در اندازه یک حبه انگور یاقوتی است. در وزن جنین تا بارداری را مرور کردیم، در ادامه تا را بررسی می کنیم.
 • برای افزایش وزن جنین نیز راهکارهایی ارائه می دهیم که شامل خوردن عدس و لوبیا، ماست، سویا، آب پرتقال، سیب زمینی شیرین و … است.
 • هفته 21: جنین به اندازه هویج است
  جنین هویجی شکل شما اکنون 26.5 سانتی متر قد و حدود 340 گرم وزن دارد.
  البته احتمالا اکنون برایتان این سوال پیش آمده است که هویج اندازه مشخص ندارد و چگونه می توان جنین را به آن تشبیه کرد. اما به طور حدودی یک هویج 25 سانتی متری را در نظر بگیرید. کودک به این اندازه است.
 • هفته 22: جنین به اندازه کدوی اسپاگتی است
  جنین در این هفته حدود 28 سانتی متر قد و 453.5 گرم وزن دارد. در این سن صورت نوزاد، لب ها، پلک ها و ابروهای او در حال شکل گرفتن هستند.
 • هفته 23: جنین به اندازه انبه بزرگ است
  جنین کمی بیش از 454 گرم وزن و بیش از 28 سانتی متر قد دارد. در این سن نوزاد می تواند صدای موسیقی و رقص مادر را تشخیص دهد.
 • هفته 24: جنین به اندازه بلال است
  در ، جنین در این هفته حدود 635 گرم وزن پیدا می کند.
 • هفته 25: جنین به اندازه شلغم است
  وزن کنونی کودک با وزن شلغم برابری می کند و نزدیک 680 گرم است. قد او نیز 34 سانتی متر است.
 • هفته 26: جنین به اندازه پیازچه است
  جنین حدود 35.5 سانتی متر قد و حدود 755 گرم وزن دارد و صدای مادر و اطرافیانی که با حرف می زنند را می شنود.
 • هفته 27: جنین به اندازه گل کلم کوچک است
  جنین حدود 37 سانتی متر قد و حدود 907 گرم وزن دارد.
 • هفته 28: جنین به اندازه بادمجان درشت است
  جنین حدود 37 سانتی متر قد و حدود یک کیلو و یکصد گرم وزن دارد.
 • هفته 29: جنین به اندازه کدو حلوایی است
  جنین بیش از 38 سانتی متر قد و حدود یک کیلو و 135 گرم وزن دارد.
 • هفته 30: جنین به اندازه کلم بزرگ است
  جنین حدود 40 سانتی متر قد و حدود یک کیلو و 350 گرم وزن دارد.
 • هفته 31: جنین به اندازه نارگیل است
  جنین حدود 41 سانتی متر قد و حدود یک کیلو و 500 گرم وزن دارد.
 • هفته 32: جنین به اندازه ریشه پیکما است
  جنین در رحم فضای زیادی را اشغال می کند و حدود 43 سانتی متر قد و حدود یک کیلو و 800 گرم وزن دارد.
 • هفته 33: جنین به اندازه آناناس است سی و سوم هم از راه رسید. این روزها خیلی سنگین شده اید. خوابیدن برایتان سخت شده و چند بار در طول شب بیدا رمی شوید و به دستشویی می روید. اما شما باید به خودتان افتخار کنید. سی و سه هفته را پشت سر گذاشته اید و فقط 7 هفته دیگر باقی مانده است.در ، جنین بیش از 43 سانتی متر قد و حدود دو کیلوگرم وزن دارد. در این سن چروک های بدن نوزاد از بین می روند و اسکلت او در حال سفت شدن است.
 • هفته 34: جنین به اندازه طالبی است
  جنین حدود دو کیلو و 150 گرم وزن و حدود 45.7 سانتی متر قد دارد.
 • هفته 35: جنین به اندازه ملون است
  جنین حدود دو کیلو و 330 گرم وزن و بیش از 46 سانتی متر قد دارد.
 • هفته 36: جنین به اندازه کاهوی معمولی است
  جنین حدود دو کیلو و 330 گرم وزن و بیش از 47 سانتی متر قد دارد.
 • هفته 37: جنین به اندازه چغندر برگی است
  جنین حدود دو کیلو و 720 گرم وزن و بیش از 48.2 سانتی متر قد دارد.
 • هفته 38: جنین به اندازه تره فرنگی است
  جنین حدود سه کیلو و 175 گرم وزن و حدود 50 سانتی متر قد دارد.
 • هفته 39: جنین به اندازه هندوانه کوچک است
  جنین بیش از سه کیلو و 180 گرم وزن و حدود 51 سانتی متر قد دارد.
 • هفته 40: جنین به اندازه کدو تنبل بزرگ است
  جنین بهنگام تولد حدود سه کیلو و 400 گرم وزن و بیش از نیم متر قد دارد.

مانند صورت، بازو، پاها، کمر و حتی در ناحیه تناسلی خود می‌شوند. ناخن‌ها نیز رشد بیشتری دارند و شکننده‌تر می‌شوند و متوجه علائم کششی در ناحیه شکم، ران و سینه‌های خود خواهند شد. بهتر است در مورد شرایط خود با مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا