ایران کسب و کارعلمی

شوره سر خشکی پوست درمان

شوره سر یک بیماری شایع است که باعث پوسته پوسته شدن پوست سر می‌شود. شوره مو، بیماری مسری یا جدی نیست؛ اما می‌تواند خجالت آور و درمان آن دشوار باشد. همچنین به دلیل آنکه در بسیاری از موارد این بیماری دارای درمان قطعی نیست، می تواند به شکل مزمن در طول زندگی فرد، او را دچار مشکلات فراوانی کند. اما خوشبختانه راهکارهای طبیعی و خانگی بسیاری وجود دارند که به کمک آنها می توان این عارضه ناخوشایند را کنترل کرد و بدین ترتیب کیفیت زندگی و سلامتی موهای فرد را به طور قابل توجهی افزایش داد.

شوره‌های خفیف را می‌توان با یک شامپوی ملایم روزانه درمان کرد. اگر این کار موثر نبود، یک شامپوی دارویی ممکن است کمک کند. علائم شوره سر ممکن است بعداً عود کند. شوره یا پوسته ریزی سر شکل خفیف درماتیت سبورئیک است. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم بگوییم شوره سر چیست و چند راهکار درمانی موثر را به شما بگوییم؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با درمان پوسته ریزی سر در طب اسلامی آشنا شوید و به راحتی درمان خانگیرا انجام دهید.

۶ روش موثر درمان خانگی شوره سر

  • استفاده از روغن درخت چای
  • مصرف روغن نارگیل
  • آلوئه ورا
  • سرکه سیب
  • مدیریت سطح استرس و اضطراب
  • مصرف امگا 3

شوره سر چیست و چه علائمی دارد؟

شوره سر تا ۵۰ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خارش پوست سر و پوسته پوسته شدن از علائم بارز این بیماری است، اما ممکن است علائم دیگری مانند لکه‌های چرب روی پوست سر و سوزن سوزن شدن پوست را نیز ایجاد کند. انواع زمینه‌ای علت شوره سر عبارتند از: خشکی پوست، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ که روی پوست سر زندگی می‌کند. در حالی که بسیاری از محصولات بدون نسخه برای درمان پوسته سر طراحی شده‌اند، درمان شوره سر خانگی نیز می‌تواند موثر باشد.

علائم پوسته ریزی سر

  • پوست روی پوست سر، موها، ابروها، ریش یا سبیل و شانه‌های شما پوسته پوسته می‌شود.
  • خارش پوست سر
  • پوست سر پوسته پوسته شده در نوزادان با Cradle Cap

اگر استرس داشته باشید علائم و نشانه‌ها ممکن است شدیدتر باشند و در فصول سرد و خشک نیز تشدید می‌شوند.

درمان شوره سر در طب اسلامی

اگر می پرسید برای شوره سر چی خوبه ؟ با ما همراه باشید راهکارهایی برای درمان شوره سر خانگی وجود دارند که چنانچه پوسته ریزی سر و ریزش مو، پیشرفته نباشد و به دلیل مشکل در سلامتی نباشد، می‌تواند از این راهکارهای درمان شوره سر استفاده شود. در ادامه این راهکارهای درمان شوره سر را گفته‌ایم.

۱- روغن درخت چای

از لحاظ تاریخی، روغن درخت چای برای درمان بیماری‌های مختلف از آکنه تا پسوریازیس استفاده می‌شده است. همچنین ثابت شده است که خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی قوی دارد که ممکن است به کاهش علائم و درمان پوسته سر کمک کند. در واقع، طبق یک بررسی، روغن درخت چای در مبارزه با سویه خاصی از قارچ که می‌تواند باعث درماتیت سبورئیک شود، موثر است. یک مطالعه ۴ هفته‌ای با درمان روزانه ۱۲۶ نفر با شامپو حاوی ۵ درصد روغن درخت چای یا دارونما، اثرات روغن درخت چای را بر شوره سر بررسی کرد. برای درمان پوسته سر نمیتوان از خواص روغن رزماری لاکچری کوین چشم پوشی کرد .

در پایان مطالعه، روغن درخت چای شدت علائم را تا ۴۱ درصد کاهش داد و چربی و خارش را بهبود بخشید. توجه داشته باشید که روغن درخت چای می‌تواند در افرادی که پوست حساسی دارند، باعث تحریک شود. بهتر است قبل از استفاده مستقیم روی پوست، آن را با اضافه کردن چند قطره به روغن حامل مانند روغن نارگیل رقیق کنید.

۲- روغن نارگیل

روغن نارگیل که به دلیل فواید سلامتی متعددش شناخته شده است، اغلب به‌عنوان یک درمان طبیعی نیز استفاده می‌شود. روغن نارگیل ممکن است به بهبود آبرسانی پوست و جلوگیری از خشکی کمک کند، زیرا خشکی سر می‌تواند پوسته ریزی سر را بدتر کند. یک مطالعه کوچک روی ۳۴ نفر نشان داد که روغن نارگیل به اندازه روغن معدنی در بهبود آبرسانی پوست موثر است. تحقیقات دیگر نشان داده است که روغن نارگیل می‌تواند به درمان اگزما، یک بیماری پوستی که ممکن است برای ایجاد شوره سر همراهی نماید، کمک کند.

یک مطالعه و روغن معدنی را بر درماتیت آتوپیک، نوعی اگزما که با خارش و التهاب مشخص می‌شود، مقایسه کرد. استفاده از روغن نارگیل روی پوست به مدت هشت هفته علائم را تا ۶۸ درصد کاهش داد، که میزان بهبودی در گروه روغن‌های معدنی، تنها ۳۸ درصد بود. روغن نارگیل و ترکیبات آن نیز در برخی از مطالعات میکروبی با تیوب، خاصیت ضد میکروبی دارند، اگرچه اثرات آن بر روی سویه خاصی از قارچ که باعث پوسته پوسته شدن سر می‌شود، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

۳- آلوئه ورا

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که اغلب به پمادها، لوازم آرایشی و لوسیون های پوستی اضافه می‌شود. اعتقاد بر این است که وقتی آلوئه ورا روی پوست استفاده می‌شود، به درمان بیماری‌های پوستی مانند سوختگی، پسوریازیس و تبخال کمک می‌کند. همچنین ممکن است در درمان شوره سر مفید باشد. طبق یک بررسی، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا می‌تواند به محافظت در برابر پوسته ریزی سر کمک کند. به‌طور مشابه، یک مطالعه میکروبی از نوع لوله‌ای، نشان داد که آلوئه ورا در برابر چندین گونه قارچ موثر است و ممکن است به کنترل عفونت‌های قارچی که باعث ریزش مو در پوست سر می‌شوند، کمک کند و شوره سر و ریزش مو را همزمان درمان کند.

مطالعات لوله‌ای، همچنین نشان داده است که آلوئه ورا می‌تواند التهاب را کاهش دهد، که ممکن است علائم را تسکین دهد. علیرغم این نتایج امیدوارکننده، مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا چگونگی تأثیر مستقیم آلوئه ورا بر درمان شوره سر چرب و خشک را نشان دهد.

۴- کاهش سطح استرس

اعتقاد بر این است که استرس بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی و تندرستی تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند همه چیز را از شرایط مزمن گرفته تا سلامت روان تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که استرس به خودی خود باعث شوره سر نمی‌شود، اما می‌تواند علائمی مانند خشکی و خارش را تشدید کند؛ به همین دلیل است که در درمان شوره سر خشک تاثیر بسیار بیشتری دارد. حفظ سطوح بالای استرس در طولانی‌مدت ممکن است فعالیت سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. یک سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با برخی از عفونت‌های قارچی و بیماری‌های پوستی که به شوره سر کمک می‌کنند، کاهش دهد.

در واقع، یک مطالعه بر روی ۸۲ نفر مبتلا به درماتیت سبورئیک، یکی از شایع‌ترین انواع علت شوره سر، نشان داد که بیشتر دوره‌های درماتیت پس از یک رویداد استرس‌زا در زندگی رخ داده است. برای کنترل سطح استرس، برخی از تکنیک های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.

۵- سرکه سیب

سرکه سیب با انواع فواید سلامتی مرتبط است که شامل بهبود حساسیت به انسولین و تسریع   است. یکی از روش‌های بهبود این عارضه، درمان با سرکه سیب است. اعتقاد بر این است که اسیدیته سرکه به تحریک ریزش سلول‌های مرده پوست روی پوست سر کمک می‌کند. همچنین گفته می‌شود که سرکه سیب PH پوست را متعادل می‌نماید تا رشد قارچ را کاهش دهد و در نتیجه با شوره سر مبارزه کند. با این‌حال، هیچ مطالعه‌ای برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد و بسیاری از مزایای سرکه سیب برای شوره سر بر اساس شواهد حکایتی است.

همانطور که گفته شد، مطالعات میکروبی نشان می‌دهد که و ترکیبات آن می‌تواند از رشد انواع خاصی از قارچ‌ها جلوگیری کند. اگر می‌خواهید درمان شوره سر با سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با سایر روغن‌های ضروری ترکیب کنید و مستقیماً روی موها اسپری کنید.

۶- مصرف امگا ۳ کافی

اسیدهای چرب امگا ۳ نقش مهمی در بدن دارند. آن‌ها نه‌تنها غشاهای سلولی را می‌سازند که سلول‌های شما را احاطه کرده‌اند، بلکه در عملکرد قلب، سیستم ایمنی و ریه‌های شما نیز بسیار مهم هستند. اسیدهای چرب امگا ۳ نیز برای سلامت پوست حیاتی هستند. آن‌ها به مدیریت تولید چربی و هیدراتاسیون، بهبود زخم و جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کنند. کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند باعث مجموعه‌ای از علائم از جمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر شود. به همین دلیل است که این مورد را نیز یکی از راهکارهای درمان شوره های چرب و خشک می‌دانند؛ زیرا نه‌تنها میزان چربی پوست سر کنترل می‌شود، بلکه به درمان در سن بلوغ کمک می‌نماید.

اسیدهای چرب امگا ۳ همچنین می‌توانند التهاب را کاهش دهند، که ممکن است به تسکین علائم تحریک و شوره سر کمک کند. ماهی‌های چرب مانند سالمون، قزل آلا و ماهی خال خالی منابع عالی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. همچنین می‌توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید یا مصرف سایر غذاهای غنی از امگا ۳ مانند دانه کتان، دانه چیا و گردو را افزایش دهید.

راه حل: در حالی که راه حل می تواند به سادگی شستشوی مکرر شامپو باشد، ممکن است لازم باشد یک قدم جلوتر بروید. استفاده از سرم آبرسان هیالورونیک اسید چند بار در هفته می تواند به جلوگیری از هرگونه تجمع کمک کند.عوامل گوناگونی مانند نرخ ارز ,تورم و غیره می تواند بر قیمت سرم آبرسان هیالورونیک اسید اثر مستقیم بگذارد.

۳- داشتن الرژی

از علف گرفته تا بادام زمینی، افراد به انواع مختلفی از مواد حساسیت دارند. آیا آلرژی به محصولات مراقبت از موهای شما می تواند مقصر پوسته پوسته شدن شما باشد؟ دکتر کوون می گوید که قطعاً می تواند. اگر بعد از استفاده از یک محصول خاص متوجه هر نوع تحریک پوست سر مانند خارش یا درد شدید، ممکن است به دلیل حساسیتی باشد که دارید.

راه حل: ابتدا استفاده از محصول مشکوک را متوقف کنید. مطمئن نیستید دقیقاً چه چیزی می تواند باشد؟ سعی کنید از یک روش فرآیند حذف برای تعیین مقصر استفاده کنید.

۴- نیاز به درمان پزشکی

درماتیت سبورئیک یک بیماری مزمن پزشکی است که نه تنها پوست سر، بلکه سایر نواحی بدن که غدد چربی در آن وجود دارند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت با پوسته ریزی و همچنین قرمزی پوست سر مشخص می شود. به نظر می رسد شبیه سایر بیماری های پوستی رایج مانند پسوریازیس، اگزما یا حتی یک واکنش آلرژیک است.

راه حل: اگر می توانید با این علائم ارتباط برقرار کنید، با پزشک صحبت کنید. برخی از شامپوهای بر پایه قطران به خوبی از واژگونی سریع سلول های پوست جلوگیری می کنند. سایر داروها و پیروی از یک روال مراقبت از پوست نیز می تواند کمک کننده باشد. یک نکته قابل توجه است: دکتر کوون می گوید: شامپوهای بر پایه قیر ممکن است گزینه مناسبی برای افرادی با موهای روشن تر نباشند، زیرا این نوع شامپو می تواند موها را تغییر رنگ دهد.

۵- رشد بیش از حد مخمر

مالاسزیا قارچی است که روی پوست سر و پوست همه افراد زندگی می کند. برای برخی، حساسیت ایجاد می شود که می تواند منجر به شوره سر شود. مانند درماتیت سبورئیک، سایر بیماری های پوستی که توسط مالاسزیا تشدید می شوند شامل پسوریازیس و سایر انواع درماتیت هستند.

راه حل: این یکی دیگر از شرایطی است که داروهای تجویز شده توسط پزشک می توانند به درمان آن کمک کنند. سایر شامپوها بدون نسخه و پیروی از یک روال مراقبت از پوست نیز مفید هستند.

رابطه درمان شوره و پوسته ریزی سر و تغذیه

این مورد نشاندهنده آن است که یکی از راه‌های درمان شوره سر خشک و چرب، توجه به تغذیه و استفاده از ژل تقویت ابرو لاکچری کوین است. یک تغذیه سالم، به شما کمک می‌کند مواد مغذی مورد نیاز را برای ، مو و به‌طور کلی بدن خود جذب نمایید و در نتیجه در صورت ابتلا به بیماری‌های پوستی نیز، آن‌ها را به سرعت بهبود دهید و حتی می‌تواند در درمان پوسته ریزی سر در سن بلوغ یا سنین بالاتر تاثیر داشته باشد. رژیم‌های بهاره غفاری، بهترین رژیم اصولی و سالمی است که طرفداران زیادی دارد و ویژگی‌های خاص آن سبب شده است افراد زیادی از آن نتایج طولانی‌مدت بگیرند و سلامتی و تناسب اندام را در کنار یکدیگر داشته باشند.

 

دکمه بازگشت به بالا