ایران کسب و کارعمومی

میزان کود اوره برای درخت گردو

مقدمه ای بر خواص و میزان کود اوره برای درخت گردو:

در ابتدای کاشت ، اولین دغدغه ای که ذهن کشاورز و یا باغدار را به خود مشغول می‌کند، پربار کردن درختان گردو است. اینکه کیفیت باردهی نهایی به چه صورت می باشد، مستقیماً به فعالیت هایی که از زمان کاشت نهال تا زمان برداشت محصولات آن انجام می‌شود وابسته است.

کوددهی یکی از عملیاتی است که نقش موثری در تعیین کیفیت محصول و پربار کردن درخت دارد. برای مثال درختان گردو با کودهی اصولی، می توانند باردهی خود را دو برابر کنند. میزان کود اوره برای درخت گردو و خواص آن، موضوعی است که در این نوشتار به آن پرداخته ایم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

خواص کود اوره برای گردو چیست؟

پیش از این که تأثیر و میزان کود اوره برای درخت گردو، را بررسی کنیم، خوب است که به مشخصات این کود بپردازیم. کود اوره یکی از انواعی است که نه حاوی خاصیت قلیایی بوده و نه مشخصات کودهای اسیدی را دارد. دقیقاً به همین خاطر می باشد که در دسته بهترین کود ها به خصوص برای نهال‌هایی همچون نهال گردو، قرار می‌گیرد.

از دیگر خواص کود اوره برای گردو؛ می توان به حلالیت زیاد آن در آب اشاره کرد. این خاصیت باعث شده است تا کارخانه ‌های کود سازی، بتوانند این محصول را به انواع مختلف مثل اسپری، تبدیل کرده و برای درختانی همچون از آن استفاده می‌کنند. یکی دیگر از اساسی ترین خواصی که کود اوره را به یکی از بهترین انواع آن دگرگون کرده است، غیر سمی بودن آن می باشد.

ترکیب اصلی و پایه کود اوره، مواد ارگانیک است و به همین علت همانند کودی محبوب و پرخاصیت برای نهال گردو در نظر گرفته شده است. این کود با فرمول شیمیایی (NH2COONH4) به بازار عرضه می‌شود و دائما باعث توجه باغداران و کشاورزان برای استفاده در انواع درخت میوه به خصوص درخت گردو بوده است.

شما میتوانید با روابط عمومی شرکت معتبر و بزرگ نهالستان پالیز گردو ارتباط برقرار کنید و علاوه بر آگاهی از آخرین قیمت نهال گردو کانادایی، از مشاوره‌ی کارشناسان ما نیز به صورت رایگان بهره مند شوید.

تأثیر کود اوره برای گردو:

احتمال دارد تا به الان این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا کود اوره، یکی از مناسب‌ ترین و بهترین کود برگزیده شده برای درخت گردو می باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر نهال با توجه به ویژگی‌ هایی که دارد، طبیعت خاک و شرایط محیط کاشت آن، موادی مختلف می‌توانند در پربار و پرکیفیت کردن محصول آن تأثیرگذار باشند. در همین راستا، لازم به ذکر است که بگوییم برای نهال گردو، نیتروژن اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

اگر به فرمول شیمیایی کود اوره دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که در ترکیب آن، نیتروژن به کار رفته است. پس حتماً متوجه تأثیر کود اوره برای درخت گردو، شده اید. نیتروژن موجود در آن می‌تواند به رشد هر چه بیشتر و بالا رفتن کیفیت فراورده نهایی نهال گردو کمک کند. به این طریق که نیتروژن موجود در خاک را تا حد خیلی بالایی افزایش می‌دهد و این برای نهال گردو، ضروری و لازم است.

میزان کود اوره برای درخت گردو:

وقتی بحث خواص کود اوره برای درخت گردو به میان می‌آید، یکی از سؤالاتی که همیشه توسط باغداران و یا کشاورزان مطرح می‌شود، میزان کودی است که برای هر نهال باید استفاده شود چقدر است. میزان کود اوره برای درخت گردو نیز در همین راستا اهمیت پیدا کرده است. شاید پاسخ به این سوال کمی پیچیده باشد. دلیل آن هم این است که کود مصرفی و میزان آن، به شدت به نوع خاک و شرایط فیزیکی محلی که نهال در آن کاشته می‌شود وابسته است.

به همین دلیل شاید نتوان مقدار دقیقی را به عنوان میزان کود اوره برای درخت گردو بدون در نظر گرفتن شرایط کاشت نهال اعلام کرد. اما در هر صورت مواردی هستند که برای کاشت هر نوع نهال گردو در هر منطقه و هر خاکی، صدق می‌کنند که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

 1. نخستین سال های کاشت نهال گردو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 2. به این معنا که مراقبت ‌هایی که در زمان‌ اولیه کاشت نهال انجام می‌شود، نقش کلیدی و مهمی در کیفیت محصول در سال های آینده خواهند داشت.
 3. خاک مناسب، قبل از کاشت نهال گردو، باید کاملاً آماده بوده و ویژگی های لازم برای پرورش درختان گردو را در خود داشته باشد.
 4. پس توصیه می شود با این اوصاف، خاک محل کاشت نهال های گردو به خوبی تقویت گردد اما به طوری که به ریشه های نهال آسیبی وارد نشود.

کود اوره، قبل از کاشت نهال:

پیشنهاد می‌شود که پیش از کاشت نهال، ابتدا گودال ‌هایی در خاک ایجاد کنید. در بسیاری از منابع آمده است که عمقی در حدود یک متر و عرضی تا 50 سانتی متر می ‌تواند ابعاد مناسبی برای گودال‌های مذکور باشد. میزان کود اوره برای درخت گردو را پیش از این از کارشناسان کشاورزی، با توجه به نوع و منطقه کاشت خود پرسیده و آن را در چاله‌ها اضافه نمایید.

قبل از کاشت روی چاله ‌ها را با لایه‌ هایی از خاک بپوشانید تا ریشه‌ها در تماس خیلی مستقیم با کود نباشند تا سلامت آن‌ها حفظ شود. تأثیر کود اوره برای گردو، در صورتی بیشتر است که در چاله‌هایی که در سایه انداز درخت هستند، ریخته و پخش شود. کود دهی خوب است در انتهای فصل زمستان و یا ابتدای بهار انجام شود تا این گونه نهال بتواند انرژی و مواد مغذی لازم برای رشد در فصول بعدی را از آن‌ها دریافت کند.

چرا کود اوره برای گردو بهترین انتخاب است؟

اما شاید هنوز هم این سوال باقی بماند که از میان انواع کودهای شیمیایی و حتی دامی که برای انواع نهال‌ها استفاده می‌شود، چرا همواره کود اوره مورد توجه و معروفیت بسیاری از باغداران و کشاورزان قرار گرفته است. در بالا به اهمیت کود اوره از لحاظ نیتروژنی که دارد اشاره کردیم و اما چرا نیتروژن؟

نه تنها درخت گردو بلکه تمامی نهال های مثمر ثمر، برای ادامه رشد و حیات به نیتروژن نیازمند هستند. کلروفیل، ترکیب شیمیایی در گیاه می باشد که خیلی از عملیات حیاتی مانند فتوسنتز، رشد شاخه‌ها و برگ‌ها و رسیدن مواد غذایی به اندام های مختلف گیاهی، به وسیله آن انجام شده و در طول گیاه گسترش می‌یابد. پس این ترکیب شیمیایی، اهمیت حیاتی برای هر گیاهی دارد.

پس اهمیت و تأثیر کود اوره برای گردو؛ با توجه به نیتروژنی که در آن موجود می باشد کاملاً مشخص و روشن است. نکته دیگر این که پروتئین سازی در نهال گردو که همچون دیگر نهال‌ ها از موارد پر اهمیت است، نیز توسط همین نیتروژن انجام خواهد شد. بنابرآن چه ذکر کردیم، ابتدا آزمایشاتی روی خاک کاشت نهال گردو انجام می‌گیرد و بعد از آن با توجه به سرانجام آن بررسی‌ها و با در نظر گرفتن شرایط خاک، مقدار کود اوره برای درختان گردو تعیین می‌شود.

جمع بندی مقاله خواص کود اوره برای گردو:

آنچه در این جا بدان پرداختیم، بررسی اهمیت و تأثیر کود اوره برای گردو، بود. این نکته را ذکر کردیم که این کود به دلیل این که حاوی نیتروژن است، از اهمیت زیادی برای نهال گردو برخوردار است. همان طور که در این نوشتار بیان کردیم، انتخاب مقدار کود اوره برای درختان گردو تا حد نسبتاً زیادی به شرایط خاک و بررسی منطقه کاشت بستگی خواهد داشت. بنابراین، بعد از مشاوره با کارشناسان در این زمینه، مقدار مصرفی کود را خریداری کرده و عملیات کوددهی را آغاز کنید.

کود اوره برای درخت گردو،درختان گردو در مناطق مختلف در هر شرایط آب و هوایی می توانند محصولات زیادی را تولید کنند؛ اگر زمان آبیاری و کود دهی مناسب باشد، باردهی درختان گردو سود زیادی دارد.

درختان گردو فقط به دلیل میوه اهمیت ندارند، بلکه کیفیت چوب این درختان تأثیر زیادی در اقتصاد کشور دارد. با انتخاب بهترین کود، زمان کود دهی و میزان مناسب کود اوره، می توان پرورش و رشد درختان گردو را به  بهترین نحو، به عمل رساند.

نهالستان پالیز به عنوان بزرگترین مرکز ارائه خدمات، به ادامه محتوا می پردازد؛ با ما همراه باشید.

چرا درختان گردو نیاز به کود دهی دارند؟

همانطور که می دانید گردو ارزش غذایی بالایی دارد، همین نکته عاملی برای استفاده از کود های تغذیه ای مناسب و میزان مناسب کود اوره برای درختان گردو می باشد تا میوه این درخت کیفیت بالایی داشته باشد. درختان جوان در سال اول کشت، نیاز به کود دهی بیشتری در مقایسه با درختان بالغ دارند. ریشه درختان گردو بر اثر کود دهی در سال اول تقویت شده، مواد لازم به ریشه  درخت رسیده و بدین ترتیب درختان،  بهتر مراحل رشد را سپری می کنند و محصولات با کیفیت و بیشتری می دهند؛ شایان ذکر است که باید به بهترین زمان کود دهی درختان گردو، که از اوایل بهار تا پاییز می باشد، توجه ویژه داشت زیرا زمان کو ددهی در تولید گردو مهم می باشد.

خواص کود اوره برای درختان | زمان استفاده از کود اوره برای درخت

روش های کود دهی مناسب درختان گردو کدام اند؟

سه نوع روش کود دهی، بسته به میزان مناسب کود اوره و کودهای دیگر، برای درخت گردو وجود دارد:

 1. برای استفاده از روش اول در زمستان چاله هایی نزدیک به ریشه درخت حفر می کنند و کودهای شیمیایی و آلی را به خاک اضافه می کنند.
 2. روش دوم بدین صورت است که انواع مختلف کود مورد نیاز درخت گردو را به صورت محلول پاشی، به درختان می رسانند.
 3. روش سوم به صورت آبیاری تشتی می باشد که کودهای فسفر، پتاسیم و نسبتی تعیین شده از کود نیتروژن را قبل از خارج شدن جوانه ها از درخت، استفاده می کنند.

چگونه می توان نوع کود برای درخت گردو را تشخیص داد؟

بهترین روش نوع و میزان کود مناسب برای درخت گردو را باید با توجه به وسعت، مساحت زمین و نوع خاک در آزمایشگاه، با استفاده از آزمایش برگ های درخت گردو در فصل تابستان تشخیص داد؛ این که چه نوع مواد مغذی برای درخت مورد نیاز است و میزان مناسب کود اوره، و همچنین کودهای دیگری که مورد نیاز است را در ابعاد وسیعی اطراف ریشه درخت ریخته تا درخت تقویت شود.

چه نوع کودهایی برای درخت گردو مورد نیاز هستند؟

با توجه به اطلاعاتی که در بالا بیان شد، بعد از آزمایش برگ درختان گردو، نوع و میزان مناسب کود اوره، آهن، فسفر، پتاسیم و… تعیین می شود. در اینجا انواع کود درختان گردو را بررسی می کنیم:

 • کود نیتروژن، پتاسیم و فسفر (NPK)، از جمله کود های مورد نیاز درخت گردو هستند. که این نوع کود در ابتدای فصل به ریشه درختان اضافه می شود و اگر قبل از برداشت محصول انجام شود، باید پتاسیم در بالاترین حد و نیتروژن در کمترین حد باشد که آسیبی به درخت وارد نکند.
 • کود حیوانی یا آلی، کود هایی هستد که برخلاف میزان مناسب کود اوره، باید در زمستان و همراه با کود های شیمیایی دیگر برای رشد بهتر درخت گردو استفاده شوند.
 • میکروکمپلکس ها، کود هایی ریزمغذی برای درخت گردو می باشند و با دارا بودن تمام فرآیند های کشاورزی، منبع پر فایده ای برای درختان هستند.
 • نوعی کود که ضعف و کمبود های خاک را از بین می برد، اسید هیومیک می باشد و درخت را برای محصول دهی آماده می کند.
 • کود های ازته (اوره و نیترات) برای باردهی درختان گردو بهترین گزینه اند. میزان مناسب کود اوره با توجه به نیاز درخت تعیین شده و بهترین زمان آن، در اول اسفند و اوایل بهار است.

مزایای کود اوره کدام اند؟

در گذشته برای کود دهی درختان گردو وگیاهان مختلف از آمونیوم نیترات استفاده می شد اما امروزه میزان مناسب کود اوره منبعی برای تامین این مواد است. این کود مقرون به صرفه می باشد باید در مجاورت ریشه و سایه انداز درخت، با حفر چاله و گودال مورد استفاده قرار بگیرد.

کود اوره، منبع نیتروژن مورد نیاز درخت گردو و سایرگیاهان است؛ این عامل باعث بار دهی  هر چه بیشتر درختان می شود. میزان مناسب کود اوره باعث کاهش آلاینده های محیط زیست و در پی آن آتش سوزی ها  و انفجار های سهوی می گردد. استفاده از این نوع کود به صورت محلول پاشی در فصل رشد یعنی از اوایل بهار تا اواسط تابستان ممکن است. کود اوره در گرده افشانی درختان گردو و خاک های اسیدی اهمیت بسیاری دارد و همچنین قابلیت ترکیب با سایر کود ها را دارا می باشد.

معایب کود اوره را بدانید.

در صورت رعایت میزان مناسب کود اوره، این کود برای درخت گردو آسیبی ایجاد نمی کند؛ باید توجه داشت که این ماده قابل اشتعال نیست ولی اگر با نیترید مخلوط شود باعث انفجار می شود؛ همچنین، اوره اگر زمان طولانی با پوست در تماس باشد، موجب تورم می شود و غلظت بالای آن در خون، سبب آسیب رساندن به اندام های بدن، از طریق، تحریک چشم و دستگاه تنفس خواهد شد.

باید به این نکته توجه داشت که ترکیب اوره با نیترات آمونیوم به عنوان کود، اثرات مخربی دارد چرا که جذب آب را تسریع می کند. در کل اگر کود اوره مورد استفاده باغبان، برای درختان گردو با رعایت نکات ایمنی باشد، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و بار دهی درختان نیز افزایش می یابد.

اگر باکتری هایی در خاک نهالستان گردو موجود باشند، موجب تجزیه کود اوره می شوند؛ همچنین کود اوره باعث تغییر ph خاک می شود و حتما باید از مواد دیگر برای خنثی کردن این خاصیت استفاده کرد.

زمان کود دهی درخت گردو به چه نکاتی توجه شود؟

 • ریشه درختان گردو بسیار حساس هستند، باغبان باید به یاد داشته باشد که هیچ گاه کود به طور مستقیم با ریشه درخت ارتباط نداشته باشد، زیرا ریشه درخت سریع از بین می رود.
 • سن درخت ارتباط مستقیمی با میزان کود دهی دارد، به صورتی که با افزایش هرسال، باید به میزان مناسب کود اوره، 10 درصد اضافه شود.
 • بعد از کود دهی اوره به درختان گردو، باید آبیاری به صورت سطحی باشد تا کود به تمام قسمت های خاک برسد.
 • عملکرد مناسب و مراقبت بعد از کود دهی درختان گردو اهمیت زیادی در باردهی دارد.

روش استفاده از کود اوره برای درخت گردو چگونه است؟

 میزان مناسب کود اوره با توجه به نوع خاک و گیاه تعیین می شود. نحوه مصرف این کود برای پنبه هنگام کشت و برای گردو و گیاهان دیگر، در فصل رشد می باشد.

کود اوره را می توان با آمونیاک فسفات و دی آمونیوم فسفات مخلوط کرد تا  خاک بیشتر تقویت شود ولی باید توجه داشت با سوپر فسفات ها مخلوط نشود چرا که موجب آزاد شدن ملکول های آب شده و اثری منفی بر ذخیره مواد مغذی خاک می گذارد.

کودهای دیگری را که خاک درخت گردو نیاز دارند، مانند کلسیم، منیزیم و پتاس، می توان به کود اوره اضافه کرد تا باغبان یک باره اقدام به کود دهی کند. ولی برخی کود ها مانند نیترات کلسیم، نیترات آمونیاک کلسیم و سنگ آهک، اگر با کود اوره مخلوط  شوند، موجب واکنش فرار، که همان از بین رفتن خاصیت کود ها میشود، خواهند شد.

خوب است بدانید که این رقم از نهال‌های گردو که در پالیز نهال کشت می‌شوند، برای میوه دادن نیازی به گرده افشان ندارند.

حتما باید توجه داشت زمان کود دهی، کود اوره به صورت مساوی بین درختان گردو و محصولات پخش شود و پس از آن نهالستان را آبیاری کرده و شخم زده تا کود در لایه های زیرین زمین نفوذ کند. استفاده از این کود برای خاک های اسیدی فوق العاده است و همچنین برای رعایت میزان مناسب کود اوره، نباید بیش از ۲۰ کیلوگرم  نیتروژن در هر هکتار مورد ااستفاده قرار گیرد.

سخن پایانی

احداث باغ گردو به سبب توسعه اقتصاد داخلی و همچنین سرمایه گذاری بهینه، بسیار مورد توجه واقع شده است. همانند سایر موارد، این عمل نیز ملزوم رعایت نکاتی است که نهالستان پالیز به عنوان در کشور به آن پرداخت.

نهالستان پالیز گردو با ارائه سایر خدمات مرتبط با باغداری و احداث باغ همچون فروش و پیش فروش انواع نهال به صورت مستقیم و غیرمستقیم، آبیاری، هرس، کوددهی، کاشت، برداشت، آفت زدایی و… با بیش از نیم قرن تجربه و مدیریت جناب اقای سعید قاسمی، آماده خدمات رسانی و پاسخگویی به مخاطبان می باشد، به همین جهت، به منظور کسب آگاهی بیشتر، با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید.

 

دکمه بازگشت به بالا