اقتصادی

تشکیل کمیته مشترک کشاورزی ایران و هند

پس از اینکه در حاشیه‌ اجلاس بریکس، رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر هند بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری در حوزه‌های غیر تحریمی تاکید داشتند، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی ایران در شهریور ماه ۱۴۰۲ به دهلی نو سفر و با وزیر کشاورزی هندی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اخبار ایران من، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار در سفر به کشور هندوستان ضمن مذاکرات با مقامات بلند پایه این کشور درخصوص همکاری جهت گسترش روابط تجاری، به رایزنی جهت تشکیل کمیته مشترک کشاورزی برای حل و فصل موضوعات مرتبط از جمله قرنطینه‌ محصولات کشاورزی، تجارت آزاد، تعرفه‌ها و… پرداخت.

با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، نخستین نشست کمیته مشترک کشاورزی ایران و هند در دهلی‌نو با محورهای گفت‌و گو در زمینه توسعه روابط تجاری کشاورزی دو کشور، همکاری‌های دوجانبه در زمینه محصولات باغبانی و تحقیقات مرتبط به آن به ویژه درباره گیاهان دارویی، میوه‌های گرمسیری، محصولات گلخانه‌ای، قارچ خوراکی، کشاورزی هوشمند، رفع موانع فنی پیش روی صادرات کیوی و بسترسازی تسهیل و توسعه صادرات خرما، سیب درختی، زعفران و مسائل فنی کنترل آفات و بیماری‌ها و کیفیت سموم، موانع گمرکی، جایگزین کردن تجارت آزاد به جای تعرفه‌ ترجیحی و تبادل اطلاعات و همکاری دوجانبه بخش‌های تحقیقاتی دو کشور با حضور معاون بازرگانی وزیر کشاورزی، معاون وزیر و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، مدیر بین الملل مرکز تحقیقات کشاورزی، مدیر کل صادرات گمرک ایران و چند تن از مدیران میانی دیگر برگزار شد.

در این کمیته مشترک نمایندگان هر دو طرف مهم‌ترین موضوعات، چالش‌ها و پیشنهادات خود را برای توسعه روابط در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی مطرح کردند، طرف هندی آخرین دستاوردهای خود در حوزه‌های کشاورزی هوشمند، تحقیقات هواشناسی و افزایش بهره وری خاک، پرورش نوعی ارزن خوراکی و تصمیم دولت هند برای ترویج این ماده غذایی در بین مردم، پلتفرم‌های از مزرعه تا بازار برای کشاورزان، طرح‌های دولت هند برای توسعه بازار محصولات گرمسیری مانند انبه و موز و نارگیل و…. را تشریح کرد.

طرف ایرانی نیز مهم‌ترین موضوعات و چالش های خود در کار با طرف هندی را مطرح کرده و عمدتاً بر موانع متعدد ایجاد شده بر سر راه فعالیت‌های مشترک با هند بیان کردند. نماینده سازمان توسعه تجارت نیز به موضوع اختلاف فاحش تعرفه‌های واردات اقلام کشاورزی بین ایران و هند اعتراض کرده و به صورت تلویحی به طرف هندی تذکر داده شد که در صورت عدم پذیرش امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد و یا کاهش تعرفه‌های اعمالی بر روی کالاهای ما، طرف ایرانی نیز اقدام متقابل در خصوص افزایش تعرفه واردات اقلام کشاورزی از هند خواهد کرد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا